Lightroom on minulle vielä suhteellisen uusi tuttavuus, mutta miksi joitain kuvia ei löydy enää lightroomista vaikka ne siellä vielä löytyvätkin, mutta niissä on kysymysmerkki yläkulmassa, mutta silti tiedosto on ikäänkuin "kadonnut" lightroomista.. ja sitten kun yrittää ladata ne sinne uudestaan niin se ei anna ladata niitä..pitääkö poistaa ne lightroomista ja aloittaa alusta?
Lightroom 3,0 kuvien pysyvyys
3
383
Vastaukset
- 02o
LR:ssa ei ole kuvia vaan niiden virtuaaliset kuvat ”osoitteet”
– LR:n kirjasrtosta kuva katoaa jos siirrät sen toiseen kansioon LR:n jälkeen.
– LR ei ”löydä” kuvia jos olet tuonut ne esim suoraan kameran kortilta ja sitten irroittanut yhteyden muistikorttiin.
– LR:n kirjastosta pitää poistaa (Remove) ne ”kadonneet” kuvat ja sitten tuoda uudestaan.
Jos ”kadonneita” on paljon kannattaa ”tyhjentää” LR ja tuoda kuvat uudestaan. Kiitos näin kokeilen:)
- Johnnymale
hmm. file-import, kuvat tuodaan aina katalogeihin. jos teet aina uusia kuvia tuodessasi uuden katalogin, vanhat kuvat saa näkyviin avaamalla aikaisemman katalogin. toimii näin kunnes kiintolevy menee rikki.
huomaa, kiintolevy menee joskus rikki. aina. vain ajan kysymys. luultavati jokaisessa Lightroom 3 kirjassa on neuvottu miten otetaan varmuuskopioit LR3 katalogeista. yleistän vähän, minulla on 3 kirjaa.
that being said. minä en varmuuskopioi LR3 katalogeja, ainoastaan exported DNG tiedostot. Katalogitoiminnot ja keywords teen toisella ohjelmalla.
Eli ainakun kiintolevy käy ahtaaksi, suorastaan tuhoan katalogitiedostot koska en tee niillä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad691265- 42911
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että351737- 116690
- 53673
- 51648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76592
- 56584