raivostuttava 3 vuotias!

poikani joka juuri täytti 3 on todella raivostuttava.onko äitejä jotka haluaisivat kertoa ikävaiheesta?pidän pojalle sanani,joten epäilyksen aihetta ei pitäisi olla,kuka määrää.(olen lukenut anna walhgrenin kirjan)mutta kaikki kiusan teko!sohvan piirtely kun käännän selkäni,irvistely,koiran jahtaaminen takaa jollain kepillä...vai onko hermoni vaan liika kireellä?toinen poia on 5 enkä muista hänen olleen tällainen.
41791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Heh,tässä on helppo viisastella,kun omat on jo aika isoja.Mutta kuitenkin yksi vinkki voisi olla käänteispsykologia.Eli alat kehumaan AINA kun muksu tekee jotain hyvin,ettei tarvitse hakea huomiota pahanteolla.Onhan ne kakrut välillä rasittavia,yritä jaksaa!

Äänestä
  • Aivan samaa tekee minunkin "eemelini". huh huh mikä vauhti ja tekee just sitä, mitä ei saisi.Tuttua on tuo käänteispsykologia, mutta onko oikein kehua lasta kun hän tekee pahojaan.

    Äänestä

  • kolme kirjoitti:

    Aivan samaa tekee minunkin "eemelini". huh huh mikä vauhti ja tekee just sitä, mitä ei saisi.Tuttua on tuo käänteispsykologia, mutta onko oikein kehua lasta kun hän tekee pahojaan.

    ...sanottu, että pitäisi kehua kun lapsi tekee pahojaan. Siinä sanottiin, että kannattaa kehua, kun lapsi tekee oikein. :)

    Minullakin on kokemusta yhdestä eemelistä - kuopus on aina metkuillut huomattavasti vähemmän. Ei siinä auttanut muu kuin aika. Tosin joskus yksittäisissä asioissa tepsi tämä: Ilmoitin 3 ja ½-vuotiaalle pojalle kaupan ovella, että vielä yksi (ylimääräinen) askel (hänellä oli tapana juoksennella kaupassa ympäriinsä), niin lähdemme kotiin _heti_. Ja läksimme saman tien, koska pitihän pojan kokeilla. Tietenkin siitä seurasi huuto, mutta olin kovakorvainen äiti. Tulihan siitä tietysti sillä kertaa vähän vaivaa, kun piti tehdä uusi kauppareissu, mutta vaiva kannatti ehdottomasti. Matkaa kauppaan oli vain puolisen kilometriä.

    Nyt tuosta ajasta on 10 vuotta. Pojat haluavat huomenna huvittelemaan, ja ehtona on se, että yläkerta on siisti iltakahdeksaan mennessä. :) Siis komento jatkuu edelleen. ;)

    Äänestä

meilläkin poika täyttää kolme kohta ja aikalailla samanlaista kissat saa kyytiä ja kokoajan pitää olla komentamassa ja sekään ei mene perille..meillä alkanut nyt tulla joka asiaan vastaukseksi EI..en lähde hoitoon, en syö, en mene vessaan jne..todella hermoja raastavaa aina välillä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti* kirjoitti:

poikani joka juuri täytti 3 on todella raivostuttava.onko äitejä jotka haluaisivat kertoa ikävaiheesta?pidän pojalle sanani,joten epäilyksen aihetta ei pitäisi olla,kuka määrää.(olen lukenut anna walhgrenin kirjan)mutta kaikki kiusan teko!sohvan piirtely kun käännän selkäni,irvistely,koiran jahtaaminen takaa jollain kepillä...vai onko hermoni vaan liika kireellä?toinen poia on 5 enkä muista hänen olleen tällainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu