Belgian ufo

Belgian ufo on paljastunut styroxi-kyhäilemäksi. Tekijä avautuu 20 vuoden jälkeen ja kertoo tarinansa.

http://www.youtube.com/watch?v=bmukLtw2FBU
5172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aattlele!,,, Ikinä ois arvannu :o

Äänestä

skepona epäilen tuota paljastusta

Äänestä

vittu kun toi ranskan kieli kuullostaa ärsyttävältä.Ei mitään ranskiksia vastaan,mutta toi kieli.

Äänestä

Että skebokin vielä? :D Nyt se sitten on todistettu? Skeboille ei kelpaa, ei sitten, niin mikään. Totta puhuen, niin epäilen minäkin. Kautta aikojen on ilmaantunut näitä huomion hakuisia, toiset ostavat aseen ja lahtaavat joukoittain viattomia. Kuten Norjassa tapahtui. :( Toiset koettavat vapaaratsastaa kuuluisuuteen toisilla keinoin. Ja, niin tekee tämä konkkanokkaansa honottava belsukin. :D

Äänestä

No eihän se nyt ihan noinkaan ole. Kyseessä on vain yksi valokuva jota nyt väitetään huijaukseksi. On myös olemassa toinen melkein samanlainen valokuva.
Toistan mitä aikaisemmin tänään kirjoitin Skepsiksen foorumille:

" Sain tiedon tuosta haastattelusta pari tuntia sen jälkeen ja ilmoitin siitä samantien SUTin ufotutkijoille 26.7.2011.
Kyseessä on siis yksi kuva josta on käyty kiivasta keskustelua siitä saakka kun se sukelsi julkisuuteen.

Oli miten oli tuon kuvan kanssa niin ei se poista sitä tosiasiaa että lukuisat ihmiset ilmoittivat nähneensä jotakin merkillistä taivaalla ja että Belgian ilmavoimat lähetti taivaalle hävittäjiä sekä että Belgian ilmavoimat järjestivät asiasta lehdistötilaisuuden.

Upseeri joka tuolloin lähetti hävittäjät taivaalle oli Wilfried deBrouwer josta myöhemmin tuli Belgian ilmavoimien kenraali.
DeBrouwer väittää edelleen että se mitä tuolloin nähtiin oli jokin tunnistamaton ja deBrouwer on ollut mukana lukuisissa dokumenteissa ja ufotilaisuuksissa.

Kansainvälisessä uforyhmässä jossa olen mukana on tuosta Belgian tapauksesta keskusteltu ja väitelty vuosikausia.
Eräskin belgialainen skeptikko on toistuvasti väittänyt että havaitsijat näkivät helikoptereita ja DeBrouwer joka on itse ollut mukana tuossa keskustelussa on torjunut tuon käsityksen systemaattisesti.
Jopa itsekin lähetin kerran viestin tuohon keskusteluun että jos ei vielä 20 vuoden jälkeen tuota helikopteria ole löydetty niin kannattaisi ehkä unohtaa se.


Asia joka mielestäni tässä yhteydessä on mielenkiintoinen on se että maaliskuussa 1990 lähetettiin hävittäjiä taivaalle kun Moskovan yllä havaittiin merkillinen kohde.
Tämä tapaus ei ole yhtä tunnettu kuin Belgian tapaus.

Ja tähän liittyen voin kertoa että keväällä yritin löytää jonkun noista neuvostoliittolaisista kenraaleista jotka tuolloin kertoivat tapauksesta. Olisin tahtonut että joku noista kenraaleista tulee SUTin seminaariin Orivedelle elokuun viimeinewn viikonloppu kertomaan itse miten asiat olivat.
Venäläinen ufologi Mikhail Gehrstein yritti jäljittää noita kenraaleja pyynnöstäni mutta huonolla menestyksellä. Yhtä oli erotettu koska osallistui vallankaappausyritykseen Gorbatshovin aikana ja toinen oli kuollut. Kolmannesta ei ollut mitään tietoa.
Ne jotka ovat kiinnostuneita tästä Moskovan tapauksesta voivat tulla Orivedelle kuuntelemaan Gehrsteinia. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naigelb kirjoitti:

Belgian ufo on paljastunut styroxi-kyhäilemäksi. Tekijä avautuu 20 vuoden jälkeen ja kertoo tarinansa.

http://www.youtube.com/watch?v=bmukLtw2FBU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu