viinilasilla heittäminen toista kohti

viinilasiprinsessa

Hei! Joku viisas voisiko kertoa mitä itse tekisi tilanteessani?

Kaverini kanssa humalassa vietettiin iltaa, ja tuli kinaa jossain vaiheessa, molemmat sanoi pahasti toiselle, siis perushaukkumisia yms, jonka seurauksena kaverini heitti minua viinilasilla. Suoraa minua kohti, ja sen seuraukseni käteni oli aivan veressä ja naarmuilla. Kävin lääkärissä, käsi on nyt tulehtunut, ja siinä on paljon haavoja. Sain jäykkäkouristusrokotteen, ja joudun menemään jatkohoitoon.

Mikä on rikosnimike tuollaiselle, ja onko järkeä nostaa syytettä? Itse mietin syytteen nostamista lähinnä sen takia, että pelottaa että niin tapahtuisi uudestaan ( hän on vähän temperamenttinen ihminen ), ja haluaisin että olisi viranomaisilla jo tiedossa sitten tällainen tapaus valmiiksi, jos sattuisi minun tai jonkun muun kanssa käymään samallai tai jotain samallaista.

Voiko hän saada mitä tuosta? Sakkoja vai mitä? onko kellään tietoa tai kokemusta, lakipykäläjuttuja?.

ps. minulla on todistaja joka näki tapahtuman. itse en koskenut häneen ollenkaan.

3

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 267

      Kannattaisko sun valita kaverisi paremmin. Suosittelen sulle myös vihanhallinta kurssi ja AA-kerhoa.

    • mm88

      Jos nostat syytteen, nimikkeeksi tulee törkeä pahoinpitely koska siihen on käytetty muuta kuin kättä. Rangaistus siitä on sakkoa jos tekijällä ei ole aiempaa rikostaustaa.

    • hhll

      Jos kädessä on vain haavoja niin ei kannata nostaa syytettä. Siitä syytteen nostosta on sulle enemmän haittaa kuin hyötyä. Jos vastaavaa tapahtuu vielä uudestaan niin sä voit sen todistajan kanssa mainita kyseisestä asiasta silloinkin...! Rikosnimike on korkeintaan lievä pahoinpitely ja syytetty saa pienen sakon ja sinä ehkä pienen korvauksen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6734
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4552
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3496
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3047
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1620
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1616
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1409
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1350
    Aihe