viinilasilla heittäminen toista kohti

viinilasiprinsessa

Hei! Joku viisas voisiko kertoa mitä itse tekisi tilanteessani?

Kaverini kanssa humalassa vietettiin iltaa, ja tuli kinaa jossain vaiheessa, molemmat sanoi pahasti toiselle, siis perushaukkumisia yms, jonka seurauksena kaverini heitti minua viinilasilla. Suoraa minua kohti, ja sen seuraukseni käteni oli aivan veressä ja naarmuilla. Kävin lääkärissä, käsi on nyt tulehtunut, ja siinä on paljon haavoja. Sain jäykkäkouristusrokotteen, ja joudun menemään jatkohoitoon.

Mikä on rikosnimike tuollaiselle, ja onko järkeä nostaa syytettä? Itse mietin syytteen nostamista lähinnä sen takia, että pelottaa että niin tapahtuisi uudestaan ( hän on vähän temperamenttinen ihminen ), ja haluaisin että olisi viranomaisilla jo tiedossa sitten tällainen tapaus valmiiksi, jos sattuisi minun tai jonkun muun kanssa käymään samallai tai jotain samallaista.

Voiko hän saada mitä tuosta? Sakkoja vai mitä? onko kellään tietoa tai kokemusta, lakipykäläjuttuja?.

ps. minulla on todistaja joka näki tapahtuman. itse en koskenut häneen ollenkaan.

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 267

      Kannattaisko sun valita kaverisi paremmin. Suosittelen sulle myös vihanhallinta kurssi ja AA-kerhoa.

    • mm88

      Jos nostat syytteen, nimikkeeksi tulee törkeä pahoinpitely koska siihen on käytetty muuta kuin kättä. Rangaistus siitä on sakkoa jos tekijällä ei ole aiempaa rikostaustaa.

    • hhll

      Jos kädessä on vain haavoja niin ei kannata nostaa syytettä. Siitä syytteen nostosta on sulle enemmän haittaa kuin hyötyä. Jos vastaavaa tapahtuu vielä uudestaan niin sä voit sen todistajan kanssa mainita kyseisestä asiasta silloinkin...! Rikosnimike on korkeintaan lievä pahoinpitely ja syytetty saa pienen sakon ja sinä ehkä pienen korvauksen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2247
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1749
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1100
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      969
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      916
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe