Nikon-ongelma

nikonisti

omistuksessa ollut nyt semmoisen 3 vuotta tuo nikon D40 70-300mm kombo. Minulla on ollut aina jonkinsortin ongelmia kunnon auringonvalossa kuvattaessa... Eli siis nyt päällimmäisenä se ongelma, että liikkuvaa kohdetta kuvattaessa käy useasti sillälailla että toinen puoli kohteesta tummuu niin paljon että yksityiskohdat häviävät melkein kokonaan kun toinenpuoli on hyvin valottunut... Putkesta löytyy vastavalosuoja (HB-36, tuli siis putken mukana). Kysyn nyt siis sitä että pystyykö ongelmaa korjaamaan muulla kuin ISO-arvon suurentamisella esim. valkotasapainoa muuttamalla? (huomasin jonkun toisen kyselleen asiasta kun kuvaa liikkuvaa kohdetta pilvisellä säällä ja tämä ISO-arvon suurentaminen oli aika käytetty neuvo) Ja siis etenkin varjossa tässä nikonissa kohina on ISO-800 ja isommilla arvoilla sen verran huomattavaa ettei se oikein kuvaan sovi... Ja tosiaankin kuvaamisen kohteena on melkein aina liikkuva kohde eli joka vaatii ainakin sen 1/800 suljinnopeuden jopa auringonvalossa.. pidempi sitten aiheuttaa sen, että kuvasta valottuu vaaleita kohtia puhki.. Eihän tähän tietenkään mitään taikakeinoja ole, mutta ihan mukava olisi kuulla asiasta enemmän tietävien mielipiteitä ja neuvoja :)

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikon D90

      Jos nyt oikein ymmärsin ongelmasi niin painimme jokainen sen kanssa ainakin jonkun verran. Kameran kennon, tuostahan se ongelmasi johtuu, dynamiikka on varsin vaatimaton ihmissilmän vastaavaan. D40 on jo "iäkäs" versio ja uudemmissa rungoissa on muutama aukko lisää dynamiikkaa sekä vähemmän kohinaa isoilla ISO:lla. Jo D90 oli parannus samalla kun se nosti erottelun 12M tasolle. Nyt uusi D7000 lienee vielä parempi ratkaisu ja siihen tuo putkesikin sopinee suoraan. D90, jos sitä saa on varsin edulliseksi hinnoiteltu koska sen valmistus on loppunut juuri tuohon D7000 tuloon.

      Olen kuvannut, tosin en kuvaamiasi kohteita ISO1600 - 2000 herkkyydellä ilman mainittavaa kohinaa jonka voit itse todeta esim.:

      https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/EuroopanKiertoa2009AroundEurope2009#5340570001094306114

      siinä on ISO1600 ollut herkkyytenä.

      Myös sillä "tummalla puolella" sitä kohdetta saattaa olla sävyjä vaan et näe niitä. Lataa verkoista ilmaiseksi FastStone image viewer ohjelma niin sen valotuksen korjauksella saatat saada lisää sävyjä sinne varjoon.

      http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

      Tuolta löytyy myös omalla suomenkielellä. Verraton ohjelma ilmaiseksi, sitä minne koira on haudattu en osaa sanoa mutta eipä niitä mainoksiakaan näy. Kokeile!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe