Onko mitään järkeä lähteä kesä -heinäkuussa Thaimaaseen. Saa sitä sitten jälkikäteen haukkua,että mikä paratiisi? Onhan se hintakin aivan eri,kun mennään Marras-Maaliskuussa ja koetaan paratiisin tunnelma. Siellähän on juuri ( Suomen suven aikana ) ne sateet ja ei ole varmana sellainen tunnelma ja fiilis kuin Suomen talvi aikana. Että hyvästä on maksettava ja lähdettävä Thaimaaseen ja juuri Phukettiin ja paratiisiin ,silloin,kun Suomessa paukkuu pakkanen. Silloin on siellä sitä jotain ja siksi ihmiset menee sinne aina uudestaan ja uudestaan . . .Siellä aurinko paistaa ja linnut laulaa ja kukat kukkii.Joten valittajat menkääpä silloin niin näette,miksi me mennään aina uudestaan.
Thaimaa ja Phuket
viidettä kertaa
4179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kesä -heinäkuussa. Mene sä vaan sun thaimaaseeseen ja phuketteeseen pahimpaan turisti aikaan ja pahimpaan turistirysään. Me kokeneet thaimaahan matkaavat emme vuodenaikoja katsele vaan matkustamme sinne kesäisin ja talvisin ja aina vähintään kolmeksi viikoksi tai kuukaudeksi siis pari kertaa vuodessa. Ei ne sateet, jotka ainakin keski-thaimaassa saapuvat yleensä iltaisin ja kestävät vain hetken meitä häiritse. Toista se on etelämpänä kuten phuketin juntti mestassa jossa vyölaukku juntit kastuvat enemmän sateessa, ja heti loma on pilalla ja eikun matkaoppaalle valittamaan että matkatoimiston syytä kun sataa.
Juurihan tuossa toisessa viestissä valitettiin,että mikä paratiisi se Thaimaa on ja en enää koskaan lähde kesällä. Siksi kirjoitinkin,että Phuket ON paratiisi ja menen jo viidettä kertaa ja talvella. Pukukauppiaat ja taksit ei haittaa,ovat ok,kun ovat eka kerran tyrkyttäneeet antavat olla rauhassa ja aina olen vähintään kolme viikoa kerralla.
Phuketissa paratiisi nyt on kaukana. Mutta jos pitää paratiisinä paikkaa missä tyrkyttävät räätälit ja taximafia jyllää niin sitten phukettiin.
Phuketin kesäkuu ei ole juurikaan sen ihmeempi kuin keski-thaimaankaan. Samallalailla sielläkin illalla satelee ja päivällä saattaa pari vartin pikakuuroa iskeä.
Halvemmat hinnat, vähemmän väkeä.. Vielä muutama kesä takaperin oli todellinen nautinto mennä myös kesällä phukettiin, karkuun suomen sateisia kesiä. Nyt pari kesää on pysytty kotosalla, kun kotipihallakin on saanut nauttia hellekesästä.