litteä telkkari?

Hei,

mitä pitäisi tietää nykypäivän telkkareista kun ajattelin ostaa litteän tv:n. Kuulemma pitäisi olla HD ready? Voisiko joku suositella jotain telkkari kaapelitalouteen...ihan perus käyttöä varten vaan, jos siihen pleikkarin saa kiinni niin son hyvä ja kanavat näkyy!
9108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä se nykyään melkein Full-HD kannattais olla ;)

Äänestä

No mee kauppaan ja kysy myyjältä millasia löytyy, ja sit katot lompsaan
minkälaiseen on varaa. Kyllä ne myyjät neuvoo.

Äänestä

No ensin vältä suurin virhe, eli liian pienen/ison tv:n ostaminen. Kuvaputkitoosissa tottui johonkin 28 tuumaiseen ja se on liian pieni littutelkkariksi ellet katso sitä noin 2 metrin päästä. Nyrkkisääntö katseluetäisyydelle on 8* tuumakoko eli mittaa katseluetäisyytesi ja jaa se kahdeksalla niin saat tuumakoon jonka tarvitset.

Äänestä

Tulevaisuutta silmällä pitäen kannattaa ostaa Full-HD, niin ei tarvitse teräväpiirtolähetysten vastaanottamiseen mitään lisäbokseja.

Äänestä
  • Miten niin tulevaisuutta? Kaapelissa on HD näkynyt jo pitkään.

    Äänestä

  • Full-HD ei tarkoita että näkisi teräväpiirtolähetyksi, se tarkoittaa että toosan resoluutio on 1920x1080. Lisäksi pitää olla kaapeli tai antenni teräväpiirtoviritin että alkaa näkyä. Myös HD-Readyllä voi katsoa teräväpiirtoa jos siihen kytketään HD viritin tai BlueRay toistin.

    Äänestä

  • on että "vehkeestä" löytyy oikean tyyppinen viritin ja sitähän ei tiedä erkkikään minkälainen siihen tulevaisuudessa tarvitaan.

    Äänestä

  • Aina tarvii erillisen Hd digiboksin jos ei osta sellaista jossa on jo HD viritin mukana tv.ssä.
    Kaapelissa näkyy kokoajan hd kanavia, ilmaisia "ns oikeita" ja maksullisia aitoja.

    Plasma telkkareitakin kannattaa miettiä, kuva on yleensä parempi.

    Äänestä

Täällä lisätietoa, jos haluaa että TV näyttää myös teräväpiirtolähetyksiä, esim. minkälainen tunnustarra siinä pitäisi olla (cable-ready-tarra ei riitä!)

http://www.testatutlaitteet.fi/fi/index.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysinulapalla kirjoitti:

Hei,

mitä pitäisi tietää nykypäivän telkkareista kun ajattelin ostaa litteän tv:n. Kuulemma pitäisi olla HD ready? Voisiko joku suositella jotain telkkari kaapelitalouteen...ihan perus käyttöä varten vaan, jos siihen pleikkarin saa kiinni niin son hyvä ja kanavat näkyy!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu