LG pesukoneen puhdistusohjelma ja valkaisuaine

Mistä löytyy

LG pesukoneesta löytyy tuollainen puhdistusohjelma ominaisuus.

Ohejeissa sanotaan että laita nestemmäistä valkaisuainetta pesuainelokeroon(esim. Calgon). Lisäksi on maininta et "Alä käytä pesuainetta puhdistusohjelman aikana. Liiallinen vaahto voi aiheuttaa vuodon".

Nyt kun sitten menin kauppaa hakemaan tätä nestemmäistä valkaisuainetta niin eipä löytyny. En kyllä löytänyt mitään valkaisuainetta mikä olls tarkotettu pyykeille/pesukoneile.

Osaako joku neuvoa mistä noitä valkaisuaineita löytyy?

7

29113

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oseb

      90asteen pesu ja 100g sitruunahappoa.

    • bleach = kloriitti

      Taas joku ammattaidoton lukioenglannilla pelaava käyttöoppaan kääntäjä, joka ei ole koskaan asunut ulkomailla.
      Vertaapa englanninkieliseen oppaaseen, niin nestemäinen valkaisuainen on alkuperäisasussaan bleach.

      Meillä bleach tunnetaan yleisesti kloriittina. Eli nestemäisenä kloorivalkaisuaineena.

      • Mistä löytyy

        Kysäsin tuota myös LG:n tuesta ja sainkin aika nopeasti vastauksen.

        "Puhdistusohjelman voi ajaa aivan hyvin ilman mitään lisäaineita. Emme suosittele mitään valkaisu/kloori aineita koneen käyttöön tähän tarkoitukseen."

        Tuntuu siltä ettei ne tiedä itsekkään mitä vois käyttää ja kieltää sit kaikkien valkaisu/kloori aineiden käytön vaikkakin ohjeissa sanotaan muuta.


    • kvgggggggg!!!

      Calgon on vedenpehmentäjää, joka vähentää kalkkijäämiä koneesta. Käytetään, jos vesi on kovaa. Poistaa varmaan niitä jämiä koneesta puhdistuksen aikana. En tiedä, mitä Calgon sisältää, vastaako/sisältääkö se sitten esim. sitruunahappoa?

    • Anonyymi

      Mistä sen puhdistus ohjelman saa yleensä päälle?

    • Anonyymi

      Iha ite pesen sekä pyykki ja astiakoneen sitruuna hapolla,2ruokalusikallista pesuaine säiliöön ja mahollisimman kuumalla ohjelmalla ja sen jälkeen pesuainetta säiliöön ja yksi pesu kuumalla ohjelmalla,son siinä,kahvinkeittimet ja vedenlämmitin samoilla konsteilla(ilman pesuaineita)

      • Anonyymi

        Vähän laitat. Sitä pitää laittaa 1 dl pyykinpesukoneeseen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2381
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      49
      847
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      814
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      224
      661
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      569
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      558
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      64
      550
    9. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      44
      544
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      44
      537
    Aihe