LG pesukoneen puhdistusohjelma ja valkaisuaine

LG pesukoneesta löytyy tuollainen puhdistusohjelma ominaisuus.

Ohejeissa sanotaan että laita nestemmäistä valkaisuainetta pesuainelokeroon(esim. Calgon). Lisäksi on maininta et "Alä käytä pesuainetta puhdistusohjelman aikana. Liiallinen vaahto voi aiheuttaa vuodon".

Nyt kun sitten menin kauppaa hakemaan tätä nestemmäistä valkaisuainetta niin eipä löytyny. En kyllä löytänyt mitään valkaisuainetta mikä olls tarkotettu pyykeille/pesukoneile.

Osaako joku neuvoa mistä noitä valkaisuaineita löytyy?
729211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

90asteen pesu ja 100g sitruunahappoa.

Äänestä

Taas joku ammattaidoton lukioenglannilla pelaava käyttöoppaan kääntäjä, joka ei ole koskaan asunut ulkomailla.
Vertaapa englanninkieliseen oppaaseen, niin nestemäinen valkaisuainen on alkuperäisasussaan bleach.

Meillä bleach tunnetaan yleisesti kloriittina. Eli nestemäisenä kloorivalkaisuaineena.

Äänestä
  • Kysäsin tuota myös LG:n tuesta ja sainkin aika nopeasti vastauksen.

    "Puhdistusohjelman voi ajaa aivan hyvin ilman mitään lisäaineita. Emme suosittele mitään valkaisu/kloori aineita koneen käyttöön tähän tarkoitukseen."

    Tuntuu siltä ettei ne tiedä itsekkään mitä vois käyttää ja kieltää sit kaikkien valkaisu/kloori aineiden käytön vaikkakin ohjeissa sanotaan muuta.

    Äänestä

Calgon on vedenpehmentäjää, joka vähentää kalkkijäämiä koneesta. Käytetään, jos vesi on kovaa. Poistaa varmaan niitä jämiä koneesta puhdistuksen aikana. En tiedä, mitä Calgon sisältää, vastaako/sisältääkö se sitten esim. sitruunahappoa?

Äänestä

Mistä sen puhdistus ohjelman saa yleensä päälle?

Äänestä

Iha ite pesen sekä pyykki ja astiakoneen sitruuna hapolla,2ruokalusikallista pesuaine säiliöön ja mahollisimman kuumalla ohjelmalla ja sen jälkeen pesuainetta säiliöön ja yksi pesu kuumalla ohjelmalla,son siinä,kahvinkeittimet ja vedenlämmitin samoilla konsteilla(ilman pesuaineita)

Äänestä
  • Vähän laitat. Sitä pitää laittaa 1 dl pyykinpesukoneeseen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä löytyy kirjoitti:

LG pesukoneesta löytyy tuollainen puhdistusohjelma ominaisuus.

Ohejeissa sanotaan että laita nestemmäistä valkaisuainetta pesuainelokeroon(esim. Calgon). Lisäksi on maininta et "Alä käytä pesuainetta puhdistusohjelman aikana. Liiallinen vaahto voi aiheuttaa vuodon".

Nyt kun sitten menin kauppaa hakemaan tätä nestemmäistä valkaisuainetta niin eipä löytyny. En kyllä löytänyt mitään valkaisuainetta mikä olls tarkotettu pyykeille/pesukoneile.

Osaako joku neuvoa mistä noitä valkaisuaineita löytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu