Olen vaihtamassa näytönohjainta, joten asiantunteva apu olisi tervetullutta, sillä olen lähes täysin pihalla näistä härveleistä, joskus tosin jonkin vaihtanut.
Käyttötarve on kovimmillaan lentosimulaattorissa, jossa en toki tarvitse parasta mahdollista suorituskykyä. Hintaa saisi olla korkeintaan 150 euroa.
Koneessani on Windows 7, Kone on HP P 6245sc. Nykyinen näytönohjain on ATI Radeon HD 4650 (1024 Mt).
http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/ati-radeon-hd-4000/hd-4600/Pages/ati-radeon-hd-4600-specifications.aspx
Tämä on näemmä PCI-Express 2.0 x 16 bus ja vaatii 400 W tai enemmän.
Olisin kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa.
Mitä suosittelisit?
3
214
Vastaukset
"Koneessani on Windows 7, Kone on HP P 6245sc. Nykyinen näytönohjain on ATI Radeon HD 4650 (1024 Mt)."
Tuohon HP.n pakettikoneeseen käy vain sellainen ohjain, joka saa kaiken virtansa pci-e väylän kautta. Koska tuo 4650 on sellainen että se tarvitsee vain 55wattia ja pci-e väylästä saa max 70w, niin tuota konetta ei ole suuniteltu lisävirtaa vaativia ohjaimia ajatellen. Mutta kyllä tuohonkin haarukkaan löytyy toki vahvempi ohjain kuin tuo 4650.
Miksi olet muuten vaihtamassa tuota 4650 pois? Se kun on ihan hyvä peruskäytössä ja pikkupelailuissakin? Tökkiikö tuo mainitsemasi lentosimulaattori vai?
Mutta siihen tilalle mahdollisesti tuleva voisi olla ehkä 4770 tai 5670- Onpaviidakko
Kiitos vinkeistä ja neuvoista kaikille. Myyjä suositteli ATI Radeon HD 6770 (1 GB DDR5) -ohjainta, joka kuulemma käy tuohon.
- g555y4ytggt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2215055Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194111- 583633
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363599- 513450
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest383075Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202586- 232336
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo442159UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami231982