OHJAUSTEHOSTIN

vaseliini

Hammastanko märkä.Olen lisännyt tehostimeen nestettä,ohjaus toimii normaalisti,eikä pidä ääntä.Pystyykö korjaamaan vai pitääkö vaihtaa koko paketti ,tankoineen päivineen.Zafira-04 1,8.Hinta -arvio varaosista (sähköhydraulinen tehostaja).

5

1787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zafira vm2000

      Luulen että vaihtoon menee koko paketti, mulla tanko alennuksineen 450€ ja työ tutulla ooppeli korjaamolla 250€ sai vielä 2v takuun.Aikaa tuosta on pikkasen päälle 2 vuotta. Luulisin ettei alle 1000€ selviä osasta ja työstä, ellei sulla ole tuttuja, varaosa/korjausmiestä. Vaihto on aika työläs, kone joudutaan irroittamaan ns. apurunkoon.

      • zafira vm2000

        Niin ohjaustehostinta ei tarvi vaihtaa vaan hammastanko =) unohdin mainita....höh


      • zafira vm2000

        Työhön oli menny 3h oikein hitosti kun oli duunia painanut, mutta esim. yhdessä korjaamossa kun soittelin hintoja niin katsoi autodata kirjasta mitä on ns. kellotettu aika korjaamolle niin siellä sanottiin 8h.
        Vika mun zafirassa oli että öljyt tuli suorana hammastangon päästä pihalle.


      • diyman
        zafira vm2000 kirjoitti:

        Työhön oli menny 3h oikein hitosti kun oli duunia painanut, mutta esim. yhdessä korjaamossa kun soittelin hintoja niin katsoi autodata kirjasta mitä on ns. kellotettu aika korjaamolle niin siellä sanottiin 8h.
        Vika mun zafirassa oli että öljyt tuli suorana hammastangon päästä pihalle.

        3h koko p...? Kannattaa vaihtaa ammatti automönttööriksi...
        Mulla meni toi aika jo pelkästään miettimiseen ja kahvinjuontiin sekä siihen, että raivasin tallista rojua pihalle & virittelin maalauspukeista ja 2"*6" -lankusta vaihde&moottorisatsin roikotussysteemin.

        Ainoa hyvä asia tässä remontissa oli se, ettei tarvinnut migin piuhoja kaivaa esille, eikä lämmitellä toholla osia ja polttaa koko tallia.


    • diyman

      Terve,
      Astra G -98:n (tekniikaltaan likimain Zafira) hammastangon so. ohjausvaihteen vaihdoin itse. Ensimmäisen ja ehkä viimeisen kerran, sen verran isotöinen homma. Piti irrottaa ja pudottaa apurunko alas ja riiputtaa moottori-vaihdelaatikkopakettia taljan varassa. Ja tietysti etupyörät irti ja samoin melkein koko etupään pyöränripustus l. helpompi kohta luetella mitä jäi kiinni kuin mitä purettiin. Näin teeite-taidoilla ja -työkaluilla hommaan meni melkein koko viikonloppu autotallissa missä talja & monttu. Vielä aikeissa ollut kytkinlevyn ja painelaakerin uusiminen jäi tekemättä. koska viikonloppu näytti jäävän lyhyeksi, ainakin näin ensimmäisellä harjoituskerralla.
      Periaatteessa olis tietysti kannattanut vaihtaa samalla, koska etupää oli purettu jo aika pieniin osiin. Jos olis ollut 3-päiväinen viikonloppu, niin sitten ehkä...

      Pelkkää hammastankoa ei kannattane kotioloissa vaihtaa, vaan koko ohjausvaihde. (Viisaammat väittää, ettei hammastankoa voi ohjausvaihteesta purkaa, mutta...) Mulla sattui tehostinpumppu olemaan vielä suht toimiva l. vaihtoon meni vain vaihde, mikä romukauppiaalta maksoi 220EUR (TRW Gen 1- o.vaihde) ja uudet nesteet 20EUR. Samalla kannattaa vaihdella raidetangon ja tukivarsien palloniveliä.l. niihinkin helposti menee100EUR.

      Työläyden vuoksi en yhtään ihmettele, etteikö remontti teetettynä voisi maksaa 1000EUR tai enemmänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3416
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3186
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2958
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2891
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2668
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2480
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2205
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      87
      1971
    Aihe