OHJAUSTEHOSTIN

vaseliini

Hammastanko märkä.Olen lisännyt tehostimeen nestettä,ohjaus toimii normaalisti,eikä pidä ääntä.Pystyykö korjaamaan vai pitääkö vaihtaa koko paketti ,tankoineen päivineen.Zafira-04 1,8.Hinta -arvio varaosista (sähköhydraulinen tehostaja).

5

1898

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zafira vm2000

      Luulen että vaihtoon menee koko paketti, mulla tanko alennuksineen 450€ ja työ tutulla ooppeli korjaamolla 250€ sai vielä 2v takuun.Aikaa tuosta on pikkasen päälle 2 vuotta. Luulisin ettei alle 1000€ selviä osasta ja työstä, ellei sulla ole tuttuja, varaosa/korjausmiestä. Vaihto on aika työläs, kone joudutaan irroittamaan ns. apurunkoon.

      • zafira vm2000

        Niin ohjaustehostinta ei tarvi vaihtaa vaan hammastanko =) unohdin mainita....höh


      • zafira vm2000

        Työhön oli menny 3h oikein hitosti kun oli duunia painanut, mutta esim. yhdessä korjaamossa kun soittelin hintoja niin katsoi autodata kirjasta mitä on ns. kellotettu aika korjaamolle niin siellä sanottiin 8h.
        Vika mun zafirassa oli että öljyt tuli suorana hammastangon päästä pihalle.


      • diyman
        zafira vm2000 kirjoitti:

        Työhön oli menny 3h oikein hitosti kun oli duunia painanut, mutta esim. yhdessä korjaamossa kun soittelin hintoja niin katsoi autodata kirjasta mitä on ns. kellotettu aika korjaamolle niin siellä sanottiin 8h.
        Vika mun zafirassa oli että öljyt tuli suorana hammastangon päästä pihalle.

        3h koko p...? Kannattaa vaihtaa ammatti automönttööriksi...
        Mulla meni toi aika jo pelkästään miettimiseen ja kahvinjuontiin sekä siihen, että raivasin tallista rojua pihalle & virittelin maalauspukeista ja 2"*6" -lankusta vaihde&moottorisatsin roikotussysteemin.

        Ainoa hyvä asia tässä remontissa oli se, ettei tarvinnut migin piuhoja kaivaa esille, eikä lämmitellä toholla osia ja polttaa koko tallia.


    • diyman

      Terve,
      Astra G -98:n (tekniikaltaan likimain Zafira) hammastangon so. ohjausvaihteen vaihdoin itse. Ensimmäisen ja ehkä viimeisen kerran, sen verran isotöinen homma. Piti irrottaa ja pudottaa apurunko alas ja riiputtaa moottori-vaihdelaatikkopakettia taljan varassa. Ja tietysti etupyörät irti ja samoin melkein koko etupään pyöränripustus l. helpompi kohta luetella mitä jäi kiinni kuin mitä purettiin. Näin teeite-taidoilla ja -työkaluilla hommaan meni melkein koko viikonloppu autotallissa missä talja & monttu. Vielä aikeissa ollut kytkinlevyn ja painelaakerin uusiminen jäi tekemättä. koska viikonloppu näytti jäävän lyhyeksi, ainakin näin ensimmäisellä harjoituskerralla.
      Periaatteessa olis tietysti kannattanut vaihtaa samalla, koska etupää oli purettu jo aika pieniin osiin. Jos olis ollut 3-päiväinen viikonloppu, niin sitten ehkä...

      Pelkkää hammastankoa ei kannattane kotioloissa vaihtaa, vaan koko ohjausvaihde. (Viisaammat väittää, ettei hammastankoa voi ohjausvaihteesta purkaa, mutta...) Mulla sattui tehostinpumppu olemaan vielä suht toimiva l. vaihtoon meni vain vaihde, mikä romukauppiaalta maksoi 220EUR (TRW Gen 1- o.vaihde) ja uudet nesteet 20EUR. Samalla kannattaa vaihdella raidetangon ja tukivarsien palloniveliä.l. niihinkin helposti menee100EUR.

      Työläyden vuoksi en yhtään ihmettele, etteikö remontti teetettynä voisi maksaa 1000EUR tai enemmänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      401
      1543
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      798
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      737
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      694
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      54
      659
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      396
      626
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      474
    Aihe