Sisäsiisteydessä ongelmia...

pontus989

Moi,

Ostin pari viikkoa sitten toyterrierin 4kk ikäisenä. Kasvattaja ei nähtävästi ole pentua sisäsiistiksi opettanut sillä pissii ja kakkaa sinne sun tänne. Olemme opettaneet pennun pissimään ja kakkaamaan sanomalehden päälle. Välillä kuitenkin lirahtaa matolle yms.

Ongelma:
Viemä koiraa ulos melkein kerran tunnissa. Koira ei ole kertaakaan tehnyt tarpeitaan ulos vaan tekee ne samantien sisälle sanomalehden päälle.
Mikä tähän voisi auttaa?

Tiedän että tovi menee ennenkuin koira sisäsiistiksi oppii, mutta hyvät vinkit olisivat nyt tervetulleita.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamala88.

      Ööö ei se pentu vajaassa 4kk sisäsiistiksi opi, tosin poikkeuksiakin on. Ja kannattaa opettaa suoraan ulos tekemään tarpeet eikä lehdelle.

      Olkaa pitempiä aikoja ulkona, kyllä se sinne jossain vaiheessa tekee. Leikkikää ja riehukaa ym. Sitten kehuja paljon kun pentu kyykistyy ja tekee tarpeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe