Moi,
Ostin pari viikkoa sitten toyterrierin 4kk ikäisenä. Kasvattaja ei nähtävästi ole pentua sisäsiistiksi opettanut sillä pissii ja kakkaa sinne sun tänne. Olemme opettaneet pennun pissimään ja kakkaamaan sanomalehden päälle. Välillä kuitenkin lirahtaa matolle yms.
Ongelma:
Viemä koiraa ulos melkein kerran tunnissa. Koira ei ole kertaakaan tehnyt tarpeitaan ulos vaan tekee ne samantien sisälle sanomalehden päälle.
Mikä tähän voisi auttaa?
Tiedän että tovi menee ennenkuin koira sisäsiistiksi oppii, mutta hyvät vinkit olisivat nyt tervetulleita.
Sisäsiisteydessä ongelmia...
pontus989
1
123
Vastaukset
- kamala88.
Ööö ei se pentu vajaassa 4kk sisäsiistiksi opi, tosin poikkeuksiakin on. Ja kannattaa opettaa suoraan ulos tekemään tarpeet eikä lehdelle.
Olkaa pitempiä aikoja ulkona, kyllä se sinne jossain vaiheessa tekee. Leikkikää ja riehukaa ym. Sitten kehuja paljon kun pentu kyykistyy ja tekee tarpeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701063
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132837- 84773
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55519Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294515Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?36499Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49467
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454