Hei,
Olisin laittamassa lapset koneella Ouluun kun tuo nuorisohinta tuntuu aika edukkaalta. Voinko siis laittaa 10, 12 ja 15- vuotiaat lapset samalle lennolle? Onko tämä blue1:llä mahdollista? Norwegianilla ei näyttäisi olevan (pitää olla mukana väh. 16v lapsi että alle 12 vuotias saa lentää).
Kiitos!
Nuorisohinta ja lentäminen
4
1657
Vastaukset
- common sense
ei ole mahdollista muillakaan lentoyhtiöillä, sen tiedon olisit jo löytänyt blue 1 sivuilta samassa ajassa kun tänne kirjoitit kysymyksesi.
- ai jaa vai
Kuinka tämä Blue1 sivun teksti sitten sanoo:
5–11-vuotias lapsi saa matkustaa yksin tai yhdessä alle 16-vuotiaan henkilön kanssa vain, jos hänelle on varattu yksin matkustavan lapsen palvelu. Palvelu voidaan haluttaessa varata myös 12–15-vuotiaalle.
Tuosta kyllä ymmärtää ilman "common sense"äkin että kyllä onnistuu. Tuo nuorimmainen tarvitsee UM lisäpalvelun koska vanhin on alle 16v. Rahaahan se maksaa kyllä lisää.
- UM vai Nuoriso
Aivan, nuorisolippu on eri asia kuin UM.
UM palvelun tarjoavat myös Ouluun lennettäessä sekä Norwegian ja Finnair.
Molempia yhtiöitä on kokeiltu kun pitää laittaa piltit yksin matkaan. - LENTOVERO_NYT
Lentäminen pitää panna verolle. Tällä hetkellä se on liian edullista. Veroja on varaa nostaa reippaasti lentämisen osalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1534667Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1993989Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi352720Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102492100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es372238Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks141825Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1211667Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491484- 341375
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331