Tarvisin vinkkejä Staffini muutamaan ongelmaan?

Pele123

elikkä minulla on puolitoistavuotias staffinrääpäle joka kyllä on kaikin puolin loistava tapaus. Muutamaan ongelmaan vain en ole löytänyt lääkkeitä. Ensimmäinen on eroahdistus, kotolähtiessä ei ikinä ole mitään ongelmaa mutta vaikka oltaisiin tutussakin ympäristössä, niin heti kun poistun paikalta, uikutus alkaa. Kun sille käy asiasta sanomassa niin se vaan enempi innostuu että "nytkö mennään" olen koittanut vähän kovempia otteitakin mitkä toimivat satunnaisesti..
Staffithan ei välttämättä toisten koirien kanssa toimeen tule ja olen pienestä pitäen koittanu käyttää häntä koirapuistoissa, nuorempana meni ihan hyvin mutta nykyään se alkaa jahtaamaan ja kiusaamaan toisia koiria näykkimällä niiden korvia (samaa tekee ihmisten kanssa) Se ei varmasti tarkoita tuolla koirien näykkimisellä pahaa mutta mikä olisi paras lääke saada se loppumaan koska se on hyvin vaikeaa päästä koirien väliin juuri sillä hetkellä kun sitä alkaa tapahtumaan koska ne juoksentelevat ympäriinsä. ja monesti vaikka toinen koira vingahtaisi, niin meidän koira ei tajua että häntä sattuu, ja nyt pitäisi leikkiä hiukan hellemmin.
Kiitos kaikista vinkeistä jo etukäteen ja hyvää loppukesää!

6

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bussipysäkki nro.174

      Oletko huomannut, että palkitset koiraasi sen uikutuksesta erotilanteessa? Sinä poistut, koira alkaa ulvomaan ja mitä tapahtuu? Sinä palaat takaisin. Koiralle selvä homma eli jatkossa se uikuttaa halutessaan sinut takaisin. Sinun pitäisi palata takaisin koiran luokse sillä hetkellä kun se on hiljaa ja palkata koiraa hiljaa olemisesta, ei siitä uikutuksesta. Yksinoloharjoituksia ja aluksi hyvin lyhyillä ajoilla, vähitellen aikaa lisäämällä.

      Koirapuistoon en enää tuon ikäistä staffia veisi. Leikit tuttujen koirakavereiden kanssa, niin on todennäköisempää välttyä ikäviltä tilanteilta. Staffi ei ole koirapuistokoira ja vaikka oma koira ei olisikaan se joka tappelun aloittaa, staffi tuskin antaa periksi.

    • artty

      Nyt aloitat pian yksinoloharjoittelun uudelleen! Pieniä muutaman minuutin aikoja aluksi ja paluu asuntoon VASTA kun kuulet koiran olevan hiljaa! Jos et nyt ala toimia asian kanssa saat varautua viiteentoista vuoteen eroahdistuneen staffin kanssa.
      Ja jos kasvattajasi ei ole koiraa ottaessasi kertonut, että staffi ei ole koirapuisto koira niin kuuntele nyt. Staffisi ei ole vielä aikuinen ja tullakseen hyväksi aikuiseksi se tarvitsee VAIN ja AINOASTAAN hyviä koirakokemuksia. Niitä et sille voi taata koirapuistossa. Meillä on ollut YKSI huono kokemus vanhimmalla staffillamme ja sen seurauksena vihaa kaikkia valkoisia koiria.
      Staffin leikkikaveriksi ei sovi mikä tahansa koira koska otteet ovat rajut.
      Rähinään joutunut staffi ei periksi anna.
      Olet ottanut omalla tavalla haastavan rodun joten nyt vastuuta hommaan! Ei koirapuistoja, ja tiukkaa harjoittelua LEMPEÄLLÄ otteella yksinoloon!
      Staffi vaatii harjoitustaharjoitusta ja harjoitusta, että siihen isoon kovaan silkkikuulaan jotain uppoaa.
      Olet valinnut ihanan rodun kun vaan näät vaivaa :D

    • samaa kamaa...

      Yksinoloharjoitukset ovat nuorelle koiralle todella tärkeitä, jotta se ei enää aikuisena kitise aina kun poistut talosta. Voit harjoitella yksinoloa esimerkiksi näin: Laita ulkoiluvaatteet päällesi, kengät jalkaasi ja mene ulko-oven ulkopuolelle. Odota ensin ½min ja mene takaisin sisään. Palkitse koiraa käyttäytyi se miten tahansa. Odota hetki ja pue taas ulkoiluvaatteet yllesi. Mene ulko-oven ulkopuolelle ja tällä kertaa odota n.1min. Toista tätä harjoitusta niin kauan kunnes koirasi on nätisti 20min. Yleensä 10 toiston jälkeen koira tajuaa mennä omaan petiinsä ja ottaa nokoset. On hyvin TÄRKEÄÄ että olet opettanut koiralle oman lepopaikkansa, jossa se saa löhötä ja nukkua. Tämä on tärkeää siksi, että koira tietää minne voi mennä yksin ollessan ja, että se on aina turvassa omassa paikassaan.
      Koirasi kuulostaa huomion kipeältä ja todella innokkaalta. Sinun kannattaa opettaa koirallesi "rauha" käsky. Tee näin: Sillä hetkellä kun koirasi lepää sano "rauha" ja anna palkinto. Tee näin 3 päivän ajan ja sitten koirasi pitäisi jo osattakkin olla rauhassa. Voit myös kokeilla erilaisia T toucheja esim. Sik sak hierontaa joka rauhoittaa koiraasi. Muista myös touhuta riittävästi koirasi kanssa siten ettei se ikinä epäile oletko hänen vai jonkun muun koiran puolella. Silloin se luultavammin käyttäytyykin rauhallisemmin.
      TREENAA ja LEIKI niin liitostanne tulee kaiken kestävä.

      (anteeksi jos täynnä kirjoitus virheitä)

    • piuapauapumpum

      Myöskin staffin omistaja. Olen kyllä eri mieltä ton koirapuistohomman kanssa. Aivan hyvin on aina mennyt meillä koirapuistossa kunhan vaan ensin kattoo ketä siellä on. Staffitkin ovat yksilöllisiä. Jos lähdetään tuolle linjalle niin kukaan koira ei sovi koirapuistoon.

    • HAUVAVAVAVA

      Hyviä neuvoja yllä olevat. Voisit myös kokeilla antaa koiralle vaikka vessapaperitötterön sisään piilotettuja nameja,joita koira voi sitten jäädä repimään sinun poistuessasi paikalta. Tekeminen vähentää koiran keskittymistä sinuun.

      • staffin omistaja

        Toki staffin ollessa kyseessä noi vessapaperitötteröt yms. kestää ehkä sen 5 sekuntia... Kuten myös tennispallot ja useimmat muut lelut. Jos joku on löytänyt staffinkestävän lelun niin saa mieluusti infota! =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      209
      2492
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1335
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      98
      1073
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1048
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe