Moi! Sain tietää, että pääsen kuukauden päästä matkustamaan Japaniin. Kolmen viikon matka. Mitenkäs rokotukset. Minulla ei ole hepatiitti rokotuksia, vaaditaanko sitä tuolle matkalle, suositeltavaahan se ainakin on? Tarvitaanko muita rokotuksia? Miten hepatiitti rokotteen vaikutus, äkkiä selaisin, että se annettaisiin kolmena osana, miten siis ehtisi saada sen kuukaudessa? Kiitos vastauksista!
Hepatiitti rokotus, kiire!
2
468
Vastaukset
- <(^_^)>
Itse en ainakaan ottanut ja hyvin pärjäsin.
"Japaniin matkustavilta ei vaadita rokotuksia. Jäykkäkouristus-, tuhkarokko-, sikotauti- ja poliorokotukset ovat hyvä olla voimassa. Myös hepatiitin, koleran, Japanin aivotulehduksen ja keltakuumen tartuntavaara on olemassa."
Nuo sain armeijassa ennen matkaa ja aivotulehdus/keltakuumetta ei tarvitse, jollei matkusta maaseudulle pitkäksi aikaa.
rokote.fi: http://www.rokote.fi/matkaajanrokoteopas/maasivu.html?maa=81 - 13+10
Et tarvitse rokotuksia. Saat toki ottaa jos haluat mutta en tunne ainuttakaan ihmistä joka Japaniin mennessä oli ottanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974183
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.703437Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2052137Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302071- 41860
- 73791
- 52766