TVDXÄYS

KUINKA SAAN ulkomaan asemat näkyviin omassa telkkarissa , tarviiko rakentaa puuhun antenni ja millanen dipoliko vai yagi?
568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puista ulkolaiset lajit ovat tietysti kuuluvuuden kannalta parempia ja suosittelenkin sellaista vakavalle harrastajalle. Kaikki antennit kelpaavat.

Äänestä

Tilanne on huonontunut aika paljon, kun noita analogisia 1 alueen lähettimiä on pudonnut aika paljon pois käytöstä euroopassa. Monissa maissa on siirrytty kokonaan digilähetyksiin UHF alueella. Viimeaikoina on näkynyt ainakin unkari, ukraina,italia jne. Kesäisillä ES keleillä niitä joskus näkyy. Tuollainen Jagi katolla on aika hyvä ratkaisu.

FMDX on kyllä mielenkiintoista. Siellä asemia piisaa!

Äänestä

Muistaakseni I-alueella näkyi usein ulkomaalaisia kanavia. Ei ollut ulkoantennia käytössä mutta jäniksenkorvat hoitivat homman.

Ei ole tullut digiaikana kokeiltua.

Äänestä
  • Analogisia signaaleita voisi vielä löytyä Ukrainasta, Turkista sekä bosnia ja hertsegovinasta. Niiden näkymimen laajakaistaisten digitaalisten lähetysten alta voi olla haastavaa silloinkin, kun keli on hyvä.

    Jos siis VHF - alueen dx kiinnostaa niin suosittelen käyttämään FM - vastaanotinta ja suunta-antennia. Radiot kun Euroopassa vielä ovat pääosin analogisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


henrik721 kirjoitti:

KUINKA SAAN ulkomaan asemat näkyviin omassa telkkarissa , tarviiko rakentaa puuhun antenni ja millanen dipoliko vai yagi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu