Jokin ammatti etänä? missä?

elisabet79

Olen kohta viiden lapsen äiti, eikä minulla ole mahdollisuutta jatkuvaan olla pois kotoa, niin olisiko mitään ammattia jonka voisi netin kautta suorittaa, olen käynyt vain peruskoulun ja senkin pääsin nipin napin läpi... eli ei mitään vaativaa, jokin ammattikoulun tapainen voisi olla sopiva. Mistä löytyisi ja miltä alalta?

10

2328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta....

      viiden lapsen äiti? Ekköhän sitten hoida ne tulevat lapset kotona itse ja te sitä, mitä parhaiten osaat, eli laitat lapsia lisää alulle... nautit lapsilisistä ja kotihoidon tuesta, mikäs sen helpompaa.

      • elisabet79

        Kotona toki aionkin pysyä kun muksut vielä pieniä, mutta pakko ajatella myös tulevaa, nyt kituutetaan miehen huonolla palkalla ja myös kotihoidontuki menee viimeistä senttiä myöten asuntolainaan ja ruokaan, ei tämä kovin nautinnolliselta tunnu kun saa kaiken laskea tarkkaan, mihin rahat laittaa, mutta tässä tilanteessa en vielä kotoa pois halua, haluan olla muksujen kans kun se mahdollista on, oli sitten kuinka tiukkaa tahansa, onhan mulla vielä aikaa tehdä vaikka ja mitä myöhemmin, mutta lapset parempi tehdä nuorena, sitä kun ei voi myöhemmälle iälle siirtää:)


      • gtuta

        Jopa oli kommentti. Lapsilisillä ja kotihoidontuella ei eletä. Jos niillä luulet rikastuvan, miksi et itse pane alkuun perhettä? Hohhoijaa!

        5:den äiti! Datanomikoulutukset kauhavalla ei vaadi kuin pari päivää kuukaudessa olla koulussa. Samaisessa opinahjossa on muitakin koulutuksia, jotka voi pitkälti opiskella samalla periaatteella.


    • joskus opiskellut

      Missä puolella maata asut? Onko lähiseudullasi jotain oppilaitosta, jossa olisi joku itseäsi kiinnostava ala? Kysele oppilaitoksesta voiko kyseisen tutkinnon suorittaa etänä - tai ainakin suurimman osan siitä ;)
      Onnea opintoihin!

    • elisabet79

      oulun läänissä eräässä pikkukylässä, täältä on pitkä matka kaikkialle ja huonot mahdollisuudet mihinkään... kondiittorin alaa harkitsin, samoin joku missä askarrella ja tehdä käsin kaikkea erikoista, mutta matka on pitkä jos sellaiseen...

    • joskus opiskellut

      Noi valitsemasi alat voivat olla aika hankalia etäopiskeluna, ruoka-alan opintoihin kun sisältyy yleisesti aika paljon myös konkreettista tekemistä, eikä vain nenä kirjassa olemista sitä kautta asioiden tenttimistä.
      Vaikka opiskelisikin etänä, niin alasta riippumatta etäopintohin yleensä sisältyy joku pakollinen koulussakäkkimiskerta jokaista kurssia kohti.

      Itse olen suorittanut ihan eri alan tutkinnon, mutta siihen liittyi ruokapuolen opintoja muutamia päiviä (yhteensä parisen viikkoa) ja sen perusteella sanoisin että jos et ole kovin hyvä matematiikassa ja kemiassa, nin etäopiskelut voi tuottaa hankaluuksia noissa ns. lukuaineissa. Toki sekin vaikutta opintoihin onko lukenut ennestään mitä alaa / asiaa - ja sitten sitä kautta voi olla helpompi tajuta jotain uutta.

      Asun itse eri puolella maata, joten en siinä mielessä pysty neuvomaan koulun valinnassa tms., mutta googlettamalla "etäopinnot" saat kyllä jotain tietoa asiasta - ja ottamalla yhteyttä (lähi)kouluun saat koulukohtaista tietoa.

    • kiirepois

      Sitten kun sinulla on aikaa kotona, yritä ensin kerrata vaikka peruskoulun matematiikka. Sitten kun menet opiskelemaan vaikka mitä, siitä on kumminkin hyötyä. Mahdollisesti enkku myös. Ota nyt muutama vuosi rauhallisesti, taidat olla aika nuori vielä. Jos miehelläsi on maanantai-perjantai työ, voisit ehkä, sitten kun lastenhoito antaa myöden, kysyä viikonlopputyötä vaikka jostakin kaupasta tai kioskista, mies pärjännee lasten kanssa, kun yhdessä on hankittu. Vaikkei ammattia olisikaan vielä koulutuksen kautta hankittuna.

    • Sarasia

      Mua kans kiinnostaa mitä vois tämmönen peruskoulupohjalta ponnistava keski-ikänen "mummeli" opiskella..Yksi opinto jäi kesken,kun kiinnostus alaan loppui:(

    • elisabet79

      no niin otin asioita vähän selville... ensi syksynä alkaa kuopiossa koulutus (leipuri) johon haen. siellä käyn max. 2 kertaa kuukaudessa, nyt kun jostain löytäisin työssäoppimispaikan ja hoitopaikan lapsille... toinen vaihtoehto on että alan leipoa tilauksesta kakkuja yms... mutta saako niin tehdä ilman koulutusta? koulutuksen jälkeen tekisin niin joka tapauksessa, mutta en tosiaan tiedä onko se laitonta tai jotain jos en koulua käy? pidän netissä leivontablogia: http://annen79.vuodatus.net

      • jhfs

        Ei se estä sinua leipomasta, vaikka koulutus puuttuu. Tarvitset kuitenkin monia lupia. Ehkä hygieniapassikin. Kysy TE-keskuksesta, eiköhän ne osaa sinua neuvoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe