Uusi Guggenheim-museo pitäisi rakentaa Helsingin sijaan Korsoon!

tepee

Koska kaikki keskeiset maamerkit sijoitetaan aina Helsinkiin, tulisi uusi Guggenheim rakentaa Vantaalle, ja mieluiten Korsoon. Suomi nimittäin jatkuu Helsingin ulkopuolellekin, vaikka kaikki ei sitä näytä aina ymmärtävänkään.

Lisäksi Korso olisi ihanteellinen paikka sijainnin sekä edullisimpien tonttihintojen vuoksi. Nyt päättäjät vähän järkeä käteen, sillä Helsinki ei tarvitse enää yhtään museota lisää!

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korsoboy82

      Just nii! Ei kaikkea Helsingin keskustaan! Aina ne sanoo että täytyy olla hyvien yhteyksien päässä, mutta Korsoon pääsee junalla, lentokenttä on lähellä plus sieltä löytyy parkkipaikkoja. Guggenheim Korsoon!

    • kjwh

      Mun puolesta koko Guggenheimia ei ylipäätänsä tarttisi rakentaa. Ainakaan jos siitä tulee yhtä kauhean näköinen kuin toi Bilbaon tai New Yorkin. Moderni arkkitehtuuri on lipsahtanut jollekkin aivan käsittämättömälle linjalle, rakennuksien ei tarvitse olla harmonisen kauniin näköisiä, niinkuin vaikkapa Ateneum ja Kansallismuseo.

      Tuntuvat nämä modernit rakennukset olevan idoitu jotenkin niin, että laatikkoon on laitettu liimalla siveltyjä eri muotoisia palikoita, jonka jälkeen laatikkoa on ravistettu hetkinen. Sitten liima palikka hässäkkä on tiputettu pöydelle. Tämän jälkeen mikä lie random pläjäys näistä liimatuista palikoista onkaan syntynyt kopioidaan paperille, ja paperi lähetetään insinööreille, jotka saavat sitten keksiä, että miten tämmöisestä rävellyksestä tehdään rakennuskelpoinen.

      No en ruveta vaahtoamaan siitä, että millaista taidetta tuola guggenhemissä tulisi olemaan esillä.

    • rtkk

      Museo, joka ostais kaikki tarjotut työt! Väittäis, että kyllä tuo työ on hyvin arvokas sadan vuoden päästä!

    • peiro

      oon niin samaa mieltä Korsoboyn kanssa, vaikken Korsossa asukkaan. Turha keskittää kaikkea Helsingin keskustaan, ei nää välimatkat niin pitkiä ole! Ehkä VR:n tuloskin sais uutta nostetta tästä.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1589
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1240
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1133
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      979
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      210
      784
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      753
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      119
      703
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe