Siitä ei ole kerrottu paljon. Mikä toisaalta ei ole ihmekkkään, hallitsevathan Sieviä nykyisin sekä jehovalaiset, sekä lestat. Mutta vielä tuossa 1980-luvulla asiasta kirjoiteltiin jopa paikallislehdissäkin.
Muistan pelokkaan setäni kertoneen, että talon isäntäväki nukkuikin valot päällä, niin paljon he pelkäsivät nukkua pimeässä hengen takia.
Minua kiinnostaisi tiEtää, purettiinko kirottu talo myöhemmin ja se, oliko talo juuri sen perheen kotitalo, joka myrkytti lapsiansa köyhyyden ja puutteen takia.
Tästäkään asiasta ei ole vuosikymmeniin puhuttu, ehkäpä juuri Sievin uskonlahkojen vaikutuksesta. Muistaakseni tarina meni näin, että useampi perheen lapsista alkoi sairastella ja, useampien kuolemien jälkeen asiaa alettiin tutkia ja lasten kuolinsyyksi löydettiin arsenikki.
Vanhemmat aluksi väittivät talossa lasten sairastumisien aikoina oleskelleen talumaalarin, tuohon aikaan maaleissa käytettiin arsenikkia. Väite kuitenkin oli perätön ja myöhemmin vanhemmat tunnustivat syyllisyytensä ja sen, että heilllä ei ollut varaa ruokkia lisääntynyttä pesuettaan.
En halua tuomita vanhempia, vain saada tietää. Oliko tuo talo se sama, jossa myrkytykset tapahtuivat. Ja onko jompi kumpi näistä taloista yhä asuttuna?
Sievin poltergaist 1980-luku
4
2886
Vastaukset
- 040080002011
Olen itekki entinen Sieviläinen Jyringin kylältä. Äitini puhui tuosta tapauksesta ja se oli just niinkö kirjoitit, arsenikillä tapettiin lapsia kovan köyhyyden takia joskus 1930luvulla. Mutta en tiä talossa kummittelevan, onko sielä kummitellut? En tiä sitäkään onko talo vielä pystyssä. Jos olet Sievistä niin tiedätkö muita taloja josa olis kummitellut? Voisin itekkin kirjoittaa tapahtumia joita on sattunut juuri Sievissä yliluonnollista. Kai googlaamalla saa selvää kyseisestä talosta.
- Anonyymi
Olisi kiinnostavaa kuulla lisää kummitustarinoita Sievistä. Onkohan kenelläkään lisää tietoa?
- Anonyymi
Missä päin tämä Saukon perheen talo on, missä ne lapset murhattiin arsenikilla? Kuulin huhua että ois Jokikylällä metsässä jonkun retkipolun/pyöräreitin varrella vieläkin pystyssä, mutta tiedä sitten.
Tykkään hirveästi kierrellä hylätyissä paikoissa ympäri Suomea ja varsinkin kun rakennuksiin kuuluu joku tarina, on se kiehtovaa! - Anonyymi
En ole varma onko juuri tämä sama talo vielä pystyssä, mutta ainakin samassa pihapiirissä on vanha talo ja muita rakennuksia, todella syrjäisellä paikalla ja on ollut ainakin lähivuosina asuttuna myös. Usein olen siitä ohi kulkenut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585574KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1993645Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671078- 1021069
- 891051
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181032Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975