Mikä on MPEG-4-viritin?

ei insinööri

Mitä eroa on telkuilla, joissa on:

1) "MPEG-4-viritin"

2) "HD-viritin antenni- ja kaapeliverkkoon"

3) "Cable HD ready"

Anttila mainostaa näillä kolmella eri mainoslauseella telkkujaan.

4

1040

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antennitv on surkea

      1. MPEG4-viritin...harhaanjohtava termi. Ei se viritin ole mikään MPEG4-viritin vaan viritin on joko DVB-C tai DVB-T2, MPEG4 on videodekooderi eli purkaa MPEG4 videonpakkauksen.

      2. HD-viritin antenni- ja kaapeliverkkoon tarkoittaa sitä että laitteessa on sekä DVB-T2 viritin että DVB-C viritin.

      3. Tarkoittaa rampautettua ja rajoitettua laitetta kaapeliverkkoon ja kortti linkitetään boksissa laitteeseen, laitteesta et saa siirrettyä tallenteita minnekään esim. jälkikäsittelyä ja varmuuskopiointia varten. Tai jos saisitkin, niin et kuitenkaan kykenisi käyttämään tai käsittelemään niitä mitenkään koska ne toimii vain tuossa kyseisessä laitteessa jolla ne on alunperin tallennettu. Eli jos boksisi sanoo POKS niin tallenteet on käyttökelvottomia vaikka itse kiintolevy vielä toimisikin. Eikä auta edes se että ostat uuden ihan samanlaisen, siinä kun on ihan eri sarjanumero ja linkitysnumero eikä ne tallenteet toimisi siinä uudessa laitteessa. Eli että sellaisen hienon kusetussysteemin ovat nuo mediatalojen painostuksesta nuo inssit meille keksineet.

    • ..Topias

      Tuosta mantrasta huolimatta jos haluat TV:lläsi katsoa salattuja HD kanavia niin siinä on oltava tuo "Cable HD Ready" tai "Antenna HD Ready" merkintä. Sellaisessa laitteessa on myös aina nuo kaksi muuta eli MPEG-4 tuki ja HD viritin.

      Tuo kohdan 3. vuodatus koskee tallentavia HD digibokseja joissa on estetty tallenteiden siirto eteenpäin. Kyse on tosiaan materiaalin omistajien vaatimuksesta ja tekijänoikeuksien suojaamisesta, ei insinöörien keksinnöstä. Näillä "omaan käyttöön" tehdyillä varmuuskopioilla on ollut taipumus eksyä jakoon eri palvelimile.

      Niin ja nykyään korttilinkitys tehdään CI kortinlukijan kanssa ( ei TV:n tai boksin sarjanumeron) ja se toimii muissakin telkkareissa.

    • antennitv on surkea

      "Näillä "omaan käyttöön" tehdyillä varmuuskopioilla on ollut taipumus eksyä jakoon eri palvelimile."

      Ja höpöhöpö! Vain pieni osa kuluttajista pistää noita tarkoituksella jakoon nettiin. Suurin osa oikeasti käyttää niitä omaan käyttöön joten eipäs nyt taas laiteta tota TTVK-sontaa/propagandaa tännekin. Itsekin pidän tallenteet visusti vain omassa käytössä, niitä ei netistä löydy eikä tulekaan löytymään.

    • ei insinööri

      Kiitos kaikille vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      23
      5025
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4036
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      73
      3603
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2688
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2463
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      69
      2136
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2107
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1644
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1505
    Aihe