Warettajat kiinni??

Sellasta sitte vaa..

Miten warettajat edes saadaan kiinni??

Onko yleisin syy kinnijäämiselle seedaus??

14

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0day trading

      Lataaminen(download) ei ole Suomessa rangaistavaa ja seedaus/jakaminen(upload) on vuosikymmeniä ollut tietyissä suurissa yksittäistapauksissa rangaistavaakin Suomessa.

      Valtamedia käyttää kuitenkin tietoisesti TO-järjestöjen propagandaa uutisoinnissaan kun julkaisee melkein sanasta sanaan heidän tiedonantojaan "lataajien" kiinniottamisesta (tarkemmin asiakirjoja tutkimalla kyse oli juuri päinvastaisesta eli jakamisesta.)
      Näissä tiedonannoissa on toistuvasti esiintynyt seedaus/jakaminen sanan korvaaminen lataamis sanalla, jolloin lukijalle jää käsitys että warettajaa on kiristetty maksamaan random*summa korvauksia. Lakiteknisesti Rikosta kun ei ole tapahtunut, vaan kyse on Rikkomuksesta - voidaan määrätä vain korvauksia.

      Jos haluaa warettaa (myös jakaen) mielin määrin on se tehtävä ulkopuolisen palvelimen kautta, näin piilotat oman verkkoidentiteettisi. Palvelut maksavat noin 5 euroa kuukaudessa ylöspäin, mikä tuskin on edes leffalipun hinta.
      Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja edelleen on ajankohtaista sanoa: "älä wareta jos et osaa".

      Esimerkkinä:
      http://warez.dy.fi

      • Sellasta sitte vaa..

        Eli lataaminen ei laitointa??


    • Ylivoimaisesti yeisin syy kiinnijäämiselle on DC-protokollan käyttö.

    • eilif

      Jep.. 99% kiinnijääneistä suomessa käyttää DC :saa

      Hanki VPN ja käytä torrentteja jos pitää warettaa..

    • finvincible

      Itse käytän torrentteja, joita lataan Vuzella. Erinomainen ohjelma torrenttejen lataamiseen!

    • Kiinni jäi
    • yökk

      HEH,vai huippuartistien.

      älkää koskaan verratko Juha Tapiota ja jotain pikkutyttöjenpillunkastelu bändiä samalla sivulla.

      mikä hiton huippuartisti on PMMP??

    • 0day trading

      Jos waretatte niin warettakaa anonyymisti, mitä aikaisemmin sen hoksaatte sitä turvallisempaa waretuksenne on.

      En suosittele hidemyass.com palveluita, koska se ei ole oikeasti edes halpaa ja kyseinen palvelu todistetusti myös seuraa ja logittaa käyttäjiensä toimia viranomaisia varten.

      Maailmalla on _monia_ muitakin VPN/OpenVPN palveluja tarjolla 5€/kk hintaan.

    • jackback

      Kyllähän tuo HideMyAss on ihan luotettava toimija. Kyllähän ne luovutti tietoja viranomaisille tuomioistuimen määräyksellä kun Lulzsec pojat sähläsi. En kyllä lähtisi itsekään istumaan toisten typeryyksistä.

      Suosittelen kyllä HideMyAss. Harva tarjoaa samaan hintaan niin paljon maita, servereitä ja ip osoitteita ja lisäksi hyvällä nopeudella.

      Onhan noita luotettavia vähemmillä servereillä toki vaikka
      http://torrentprivacy.com/?id=jackhrer

      tai http://btguard.com/?a=jackhrer

    • Mietteliäs2

      No nii saatan kuulostaa tyhmältä, mutta otan sen riskin.. :D Onko tarvetta erityisesti suojautua, jos ei jaa mitään ja muutenkin lataa aika pieniä määriä? Eli ei lataa 24/7 jotain. Rupesin vain miettimään, nii ajattelin vain kysäistä jos joku vaikka sattuisi asiallisesti vastaamaan :) Ja ei käytä DC , jos sillä nyt jotain merkitystä on kuten joku aikaisemmin tuossa mainitsi..

    • "lataa aika pieniä määriä"

      -Tampereella sai nainen jokunen aika sitten tuomion kymmenen minuutin latauksesta,kun joku oli ladannut sen suojaamatoman langattoman verkon kautta tavaraa.

      Määrä ei ole siis ratkaiseva,tosin saattaahan se olla koventamisperuste,jos lataa 24/7,mutta aina tulee tuomio,jos kiinni jää.

      • tosiasiatkunniaan

        Lataaminen ei edelleenkään ole tuomittava rikos, ainoastaan moitittava rike.


      • tooojiii
        tosiasiatkunniaan kirjoitti:

        Lataaminen ei edelleenkään ole tuomittava rikos, ainoastaan moitittava rike.

        Huom, jos käytät Utorrentia uudempaa kuin 2.2 et pysty todistamaan että et ole jakanut,vanhemmassa kirjautuu lokiin!!!


      • alaviisastele...
        tooojiii kirjoitti:

        Huom, jos käytät Utorrentia uudempaa kuin 2.2 et pysty todistamaan että et ole jakanut,vanhemmassa kirjautuu lokiin!!!

        Sillä ei ole mitään väliä että mitä clientiä käyttää. Jäljittämiseen käyttävät liikenteen seurantaohjelmia kuten commview, josta kyllä näkee, että mistä ip:stä on dataa vastaanotettu..Todistus sinua vastaan saattaa olla niinkin pätevä kuin kuvakaappaus rikkomuksestasi. Teoston kanta tuntuu olevan että maksa muutama tonni ja homma on ok tai sitten raastuvalle.

        Kuitenkin vuonna 2011 tehdyn tutkimuksen http://www.kulttuuri.net/tekijanoikeus/piratismi mukaan 21% suomalaiskodeista harrastetaan piratismia ja kiinni jää jokunen sata. (eli hyvin pieni prosentti).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9188
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3666
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      104
      2031
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      17
      1870
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1465
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1298
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1187
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      866
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      67
      815
    Aihe