Warettajat kiinni??

Sellasta sitte vaa..

Miten warettajat edes saadaan kiinni??

Onko yleisin syy kinnijäämiselle seedaus??

14

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0day trading

      Lataaminen(download) ei ole Suomessa rangaistavaa ja seedaus/jakaminen(upload) on vuosikymmeniä ollut tietyissä suurissa yksittäistapauksissa rangaistavaakin Suomessa.

      Valtamedia käyttää kuitenkin tietoisesti TO-järjestöjen propagandaa uutisoinnissaan kun julkaisee melkein sanasta sanaan heidän tiedonantojaan "lataajien" kiinniottamisesta (tarkemmin asiakirjoja tutkimalla kyse oli juuri päinvastaisesta eli jakamisesta.)
      Näissä tiedonannoissa on toistuvasti esiintynyt seedaus/jakaminen sanan korvaaminen lataamis sanalla, jolloin lukijalle jää käsitys että warettajaa on kiristetty maksamaan random*summa korvauksia. Lakiteknisesti Rikosta kun ei ole tapahtunut, vaan kyse on Rikkomuksesta - voidaan määrätä vain korvauksia.

      Jos haluaa warettaa (myös jakaen) mielin määrin on se tehtävä ulkopuolisen palvelimen kautta, näin piilotat oman verkkoidentiteettisi. Palvelut maksavat noin 5 euroa kuukaudessa ylöspäin, mikä tuskin on edes leffalipun hinta.
      Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja edelleen on ajankohtaista sanoa: "älä wareta jos et osaa".

      Esimerkkinä:
      http://warez.dy.fi

      • Sellasta sitte vaa..

        Eli lataaminen ei laitointa??


    • Ylivoimaisesti yeisin syy kiinnijäämiselle on DC-protokollan käyttö.

    • eilif

      Jep.. 99% kiinnijääneistä suomessa käyttää DC :saa

      Hanki VPN ja käytä torrentteja jos pitää warettaa..

    • finvincible

      Itse käytän torrentteja, joita lataan Vuzella. Erinomainen ohjelma torrenttejen lataamiseen!

    • Kiinni jäi
    • yökk

      HEH,vai huippuartistien.

      älkää koskaan verratko Juha Tapiota ja jotain pikkutyttöjenpillunkastelu bändiä samalla sivulla.

      mikä hiton huippuartisti on PMMP??

    • 0day trading

      Jos waretatte niin warettakaa anonyymisti, mitä aikaisemmin sen hoksaatte sitä turvallisempaa waretuksenne on.

      En suosittele hidemyass.com palveluita, koska se ei ole oikeasti edes halpaa ja kyseinen palvelu todistetusti myös seuraa ja logittaa käyttäjiensä toimia viranomaisia varten.

      Maailmalla on _monia_ muitakin VPN/OpenVPN palveluja tarjolla 5€/kk hintaan.

    • jackback

      Kyllähän tuo HideMyAss on ihan luotettava toimija. Kyllähän ne luovutti tietoja viranomaisille tuomioistuimen määräyksellä kun Lulzsec pojat sähläsi. En kyllä lähtisi itsekään istumaan toisten typeryyksistä.

      Suosittelen kyllä HideMyAss. Harva tarjoaa samaan hintaan niin paljon maita, servereitä ja ip osoitteita ja lisäksi hyvällä nopeudella.

      Onhan noita luotettavia vähemmillä servereillä toki vaikka
      http://torrentprivacy.com/?id=jackhrer

      tai http://btguard.com/?a=jackhrer

    • Mietteliäs2

      No nii saatan kuulostaa tyhmältä, mutta otan sen riskin.. :D Onko tarvetta erityisesti suojautua, jos ei jaa mitään ja muutenkin lataa aika pieniä määriä? Eli ei lataa 24/7 jotain. Rupesin vain miettimään, nii ajattelin vain kysäistä jos joku vaikka sattuisi asiallisesti vastaamaan :) Ja ei käytä DC , jos sillä nyt jotain merkitystä on kuten joku aikaisemmin tuossa mainitsi..

    • "lataa aika pieniä määriä"

      -Tampereella sai nainen jokunen aika sitten tuomion kymmenen minuutin latauksesta,kun joku oli ladannut sen suojaamatoman langattoman verkon kautta tavaraa.

      Määrä ei ole siis ratkaiseva,tosin saattaahan se olla koventamisperuste,jos lataa 24/7,mutta aina tulee tuomio,jos kiinni jää.

      • tosiasiatkunniaan

        Lataaminen ei edelleenkään ole tuomittava rikos, ainoastaan moitittava rike.


      • tooojiii
        tosiasiatkunniaan kirjoitti:

        Lataaminen ei edelleenkään ole tuomittava rikos, ainoastaan moitittava rike.

        Huom, jos käytät Utorrentia uudempaa kuin 2.2 et pysty todistamaan että et ole jakanut,vanhemmassa kirjautuu lokiin!!!


      • alaviisastele...
        tooojiii kirjoitti:

        Huom, jos käytät Utorrentia uudempaa kuin 2.2 et pysty todistamaan että et ole jakanut,vanhemmassa kirjautuu lokiin!!!

        Sillä ei ole mitään väliä että mitä clientiä käyttää. Jäljittämiseen käyttävät liikenteen seurantaohjelmia kuten commview, josta kyllä näkee, että mistä ip:stä on dataa vastaanotettu..Todistus sinua vastaan saattaa olla niinkin pätevä kuin kuvakaappaus rikkomuksestasi. Teoston kanta tuntuu olevan että maksa muutama tonni ja homma on ok tai sitten raastuvalle.

        Kuitenkin vuonna 2011 tehdyn tutkimuksen http://www.kulttuuri.net/tekijanoikeus/piratismi mukaan 21% suomalaiskodeista harrastetaan piratismia ja kiinni jää jokunen sata. (eli hyvin pieni prosentti).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      193
      7678
    2. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      109
      2887
    3. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      78
      2812
    4. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      110
      2301
    5. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2142
    6. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      13
      1912
    7. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      18
      1458
    8. Ainutlaatuiselle naiselle.

      Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee
      Ikävä
      29
      1436
    9. Rottia juoksee pitkin ostolantietä

      Eikö mikään taho loukuta niitä. Tuhoavat kiinteistöjä
      Ähtäri
      20
      1256
    10. Rakastatko vielä

      Minua?
      Ikävä
      22
      1234
    Aihe