Siis mitä ihmettä, varasin toukokuussa lennot nykiin wienin kautta (Austrian Airlines) ja lipussani lukee että saan ottaa VAIN 20kg matkatavaraa? Ilmeisesti käytänteet ovat muuttuneet vuoden sisällä koska viime vuonna (ja kaikilla edellisillä usa-matkoilla) sai olla 2x 23kg...?
Hämmennyin kuitenkin, koska Austrianin sivuilla lukee että riippuen siitä millon olet ostanut lipun (vai milloin matkustat?!) niin on eri baggage-säädökset..Osaisiko joku valaista?
"Free baggage allowance for tickets as of 1. April 2011 until 31. May 2011
----> saa ottaa 2x 23kg
Free baggage allowance for tickets as of 1. June 2011
-------> saa ottaa 1x23kg
For tickets purchased after 01. June 2011 Austrian Airlines has simplified the free baggage allowance. For all flights the piece concept is the basis for your free baggage allowance."
http://www.austrian.com/Info/FlightPreparation/Baggage.aspx?sc_lang=en&cc=FI#
lennolle VAIN 20kg matkatavaraa?!?!?
6
397
Vastaukset
- 10
Herranjestas, mita aiot tanne raahata? Mina en jaksa edes liikutella noin painavaa laukkua.
- matkailija-x
Suurin osa lentoyhtiöistä hyväksyy nykyisin ilmaiseksi ruumaan menevään matkatavaraan vain yhden laukun; 20-23 kg.
Mennessä kannattaa ottaa vain vähän vaatetta mukaan, jos aikoo käydä ostoksilla. Vaikka kesähelteillä menee helposti kaksi vaatekertaa/päivä, New Yorkissa pesulat ovat edullisia. Aamulla kun vie pyykit, ne saa illalla puhtaana noutaa. 10-12 USD/10 lb =n. 4,5 kg.- hä??????????
Kiitos vastauksesta! Viikon reissuun tuo 20kg varmaan riittäisikin mutta olen menossa nykiin hieman pidemmäksi aikaa joten tarvitsen mukaani kaikennäköistä "ylimääräistä" sälää ja shoppailua olisi myös kiva harrastaa :)
Noh ei auta kuin säännöstellä tuota ostohimoa tai sitten pulittaa ekstralaukusta!
- 003
Eihan tuossa ole mitaan epaselvaa, sanoit varanneesi toukokuussa, eli ennen 1.6. jolloin saat ottaa 2x23kg.
- älytöntä
kuka täyspäinen rahtaa jenkkeihin 2x23kg eli kaksi painavaa matkalaukkua...ja mitä niihin sitten laittaa...? Perillä ostosmekka eli sinne ei kannata viedä mitään....ja ei kukaan kiellä vaikka tuo 100 kg tavaraa....
- matkailija-x
Kysymys lieneekin siitä, paljonko saa tuoda takaisin päin (tosin alkuperäinen kysyjä kirjoitti olevansa menossa pidemmäksi aikaa maahan, jolloin tavaraa ehkä "tarvitsee" enemmän kuin lyhyelle matkalle).
Kukaan ei "kiellä" tuomasta enempää, mutta lisäkiloista ja lisälaukuista lentoyhtiöt velottavat kovat maksut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536