from frisco to la

tiuna

ensi kesänä olisi tarkoitus tehdä ns. länsirannikon turnee jolloin pitäisi friscosta mennä los angelesiin ym, niin mitä kulkuneuvoa suosittelisitte tuon matkan tekemiseen, bussia, junaa tai lentokonetta? monen tunnin/kilometrin välimatka on esim autolla? uskaltaisiko kaksi blondia ajaa ko matkan?

5

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SFO-LAX

      Vuokra-autolla tottakai tuo matka täytyy ajaa rannikkotietä pitkin! Mut blondit saa nyt ihan itse etsiä googlemapista paljonko kaupunkien etäisyys on.

    • wrusnsdf

      Frisco on muuten Coloradossa, Denveristä 80 mailia länteen. Matkaa Friscosta LA:han on n. 2000 km. Ajoaika 20 tuntia ilman taukoja. Kannattaa siis käyttää lentokonetta, Friscossa ei tosin ole lentokenttää.

      • tiuna

        eiköhän nyt ollut kyse san fransiscosta, eli tuttavallisesti friscosta. netti, monen tutkailun jälkeen, on tähänkin kysymykseen vastannut paremmin itse esittämääni kysmykseen.


    • se vaan ei ole

      Pakko todeta heti, ettei San Francisco ei ole tuttavallisesti Frisco. SF kyllakin tai jopa San Fran. Ei Frisco.


      Matkantekoon vuokra-auto tai juna. Lentaen ei nae just mitaan ja bussikyyti taalla on mita on, ei kiitos.

      Valimatkoja erinaisista karttapaikoista, mapquest, googlemaps, yahoomaps etc.

      Ja tottahan kaks blondia tuon ajaa, autonnokka kohti etelaa ja menoksi. Hyvin se menee.

    • Rannikkoa pitkin mennessä kannattaa varautua hienojen maisemien lisäksi harvakseltaan oleviin taukopaikkoihin (niitä on, muttei yhtä paljon kuin muualla) sekä siihen että Googlemapsin lupaamaan ajoaikaan voi lisätä hyvin pari tuntia. Maisema-ajelusta on kuitenkin kyse, ja taukoineen aikaa menee huomattavasti.

      Nyrkkisääntönä kun aamulla lähdet 1:stä olet sopivasti illalla perillä. Takaisinpäin uskon ettei enää innosta ajaa samaa syheröä takaisin ja valitsette 101:n nopeampana reittinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe