Voinko vaata elatusmaksujen uudelleen laskemista! Tipuin peruspäivärahalle, mulla on 4 lasta.isä, etävanhempi, maksaa vaan 142€/lapsi/kk.uus eukko möi just omakotitalon ja 2autoo.Nyt asuvat muka eri osoitteessa.kait mun ex:llä on oikeus edes osaan rahoista?(ovat, tai olivat naimisissa).miten saada elatusmaksut kohdalleen?(ex mies sairaslomalla, muka...)
Ansiosidonnaisisa peruspäivärahalle
Elatusmaksujen oikas
360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"uus eukko möi just omakotitalon ja 2autoo.Nyt asuvat muka eri osoitteessa.kait mun ex:llä on oikeus edes osaan rahoista?(ovat, tai olivat naimisissa).miten saada elatusmaksut kohdalleen?(ex mies sairaslomalla, muka...)"
Nyt en täysin ymmärtänyt kirjoittamaasi. Lukihäiriö kenties? Mutta joka tapauksessa voit vaatia elareitten uudelleen laskemista mikäli pitkäaikaistyöttömyyttä. Lasketa ihmeessä.
no jos exäsi uusi möi omaisuuttaan niin et sinä siihen väliin pääse elatusmaksujen toivossa. Voithan yrittää lasketuttaa uudelleen mutta ota huomioon että jos exäsi maksaa enemmän elareita niin sinun pitää myös laittaa saman verran enemmän lapseesi kuussa.
142 euroa on ihan hyvin elareita. 2x142 euroa on 284 euroa plus lapsilisä 100 euroa on yhteensä 384 euroa käyttörahaa lasta kohden kuussa. Kyllä sillä pottuja keittelee ja osan vuokrasta maksaa.
Tolla ruikuttavan yhärin ahneudella ei oo sit mitään kattoa! Eiköhän ny tämä yks ruikku oo vailla jopa sen ex ukon ex vaimon omaisuutta!! Voi juma***ta ja vielä ex ukko ex vaimoineen pitäis maksaa tollasen saa**nan laiskan luuserin loisiminen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tapa kuule ittes nii teet oikeasti palveluksen yhteiskunnalle ja kaikille! Jopa lapsilles niin ne ei saa enempää roolimallia tollasesta äärettömän ahneesta pas**läjästä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!