Ajattelin nyt jakaa kokemuksiani täälläkin, jotta mahdollisimman moni asian huomioisi (ja mahdollisesti levittäisi eteenkin päin). Tilasin juhannushäitäni varten noin satasella tavaraa bridezillas.fi nimisestä verkkokaupasta toukokuun puolessa välissä. Silloin en innostuksissani perehtynyt kyseiseen kauppiaaseen sen enempää, jotenkin olen kuvitellut, että suomalaiset verkkokaupat ovat automaattisesti luotettavia. Kuten niin monessa verkkokaupassa nykyään, ainoana maksutapana on ennakkomaksu eli tilisiirto myyjän tilille ennen kuin tilausta edes aletaan varsinaisesti käsitellä.
Viikkoa ennen häitä aloin huolestua toden teolla, kun tavaroita ei kuulunut. Toimitusajaksi kun oli ilmoitettu 2 viikkoa. Laitoin sähköpostia yritykseen ja suhteellisen nopeasti tuli vastaus, että sesonkiaikaan toimitukset venyvät. Koska tavaroita ei ehdittäisi toimittaa ennen häitä, luvattiin tilaus poistaa ja rahat palauttaa. Rahojen palautuksesta tuli lupaus 20.6.2011.
Heinäkuun lopulla rupesin asiaa taas pohtimaan ja totesin, ettei rahoja vieläkään näy tilillä. Olen nyt lähettänyt useita sähköposteja molempiin osoitteisiin, mitkä olen löytänyt. Vastausta ei ole tullut. Lain mukaan myyjällä on 30 päivää aikaa peruutuksesta palauttaa rahat ja tämä aikahan on jo ylittynyt. Otin sitten yhteyttä kuluttajaneuvontaan, sieltä en oikein apua saanut, totesivat vain, että olen oikeutettu 8 % viivästyskorkoon ja käskivät palaamaan asiaan parin kuukauden päästä jos tilanne ei mihinkään etene.
Vasta tämän jälkeen tajusin etsiä muiden kokemuksia kyseisestä verkkokaupasta. Todella monelle on käynyt niin, ettei tavaraa ole koskaan tullut eikä rahoja ole palautettu. Moni on myös saanut tavaransa aivan liian myöhään tai väärää tavaraa ja palautusten kanssa on ollut ongelmia. Myös muutamia positiivisia kokemuksia löytyy, mutta itse en lähtisi ottamaan riskiä! Eniten ärsyttää juuri se, että kyse on häätarvikkeita myyvästä kaupasta, jonka epämääräiset toimintatavat saattavat valitettavasti jopa pilata monen morsiammen päivän.
Tämän vuoksi toivonkin, että mahdollisimman moni jättäisi kyseisestä verkkokaupasta ostokset tekemättä ja selvittäkää ennen maksua muiden kokemuksia! Tämän opin itse valitettavasti vasta kantapään kautta. Odottelen asian etenemistä edelleen, jos parin viikon sisään ei myyjä ota mitään yhteyttä, teen rikosilmoituksen. Muutamia ilmeisesti kyseisestä yrityksestä on jo tehty, en sitten tiedä kuinka paljon niitä tarvitaan että jotakin tapahtuu.
Mutta huonot kokemukset kannattaa aina viedä eteenpäin, vaikka kuinka olisi kyse "omasta mokasta" kun ei ole selvittänyt asioita tms. Huijarikauppiaista ei koskaan pääse eroon, mutta ainakin heidän toimintaansa voidaan vaikeuttaa.
Bridezillas varoitus
7
803
Vastaukset
- kusettajat esiin
Menkää kolistelemaan tuohon osoitteeseen/korvasta kiinni
ja kun kääntää vastapäivää niin kyllä alkaa rahaa löytyy tai sitten
ottakaa toinen silmä pantiksi.
Talon viereen kulkee ratikka 6,ja 8,
Turpaan tuollaisia kusettajia siinä meri vieressä sielläkin voi hieman uittaa
kun laittaa kireän pannan,
Bridezillas:Gunnel Nymaninkatu 5 A 4
HUIJARI ASUU kUMPULAN KIINTEISTÖN TALOSSA - Rouva O
Nythän kuluttajavirastokin varoittaa kyseisestä yrityksestä.
Aika karmeita häätarinoita Bridezillasilta tilanneista Iltasanomien artikkelissa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kymmenia-suomalaismorsiamia-huiputettu---firma-ei-lahettanyt-maksettuja-tuotteita/art-1288406943351.html - morsianmorsein
Vinkkinä voin sanoa että käykää hääsivustoilla lukemassa keskusteluja ja kyselemässä muilta morsiamilta mielipiteitä, Olin tilaamassa koristeita ja pukua tuolta bridezillasista mutta naimisiin.info ja häämuistio.fin jutut estivät aikeeni. Iltasanomien juttu oli vielä piste iin päälle.
- yksmorsian
Håhåå, kattokaapas mitä siel etusivul nyt lukee :D
- Rikosilmoitus
Poliisista juuri soittivat että kaikki rikosilmoitukset on keskitetty Helsingin poliisille, joka tutkii asiaa ja että tämä petosjuttu on nyt menossa oikeuteen, sillä rikosilmoituksia on "todella paljon". Me rikosilmoituksen tehneet olemme jokainen erikseen asianosaisina, joille kantaja (syyttäjä) vaatii korvauksia eli siis minun tapauksessani ainakin tuo huijattu rahasumma takaisin. En tiedä sitten onko jotkut pyytäneet jotain myös yhteydenottoyrityskuluista tai henkisistä kärsimyksistä.
Poliisi kertoi myös, että kaikki kolme sivustoa Bridezillas, Fiini Friiari ja Dreaming black on suljettu nyt. Hyvä poliisit! Ja hyvä me kaikki, jotka teimme rikosilmoituksen :D
Ne, jotka eivät ole vielä tehneet: http://www.poliisi.fi/rikosilmoitus ja tapahtumapaikaksi Helsinki - jonska2
moikka. täällä on yks jonka rahat bridezillas vei. poliisi soitti joskus viime vuonna mutta onko teille muille kuulunut/ilmoitettu mitään sen jälkeen??
- eltzie1
Ei ole vieläkään kuulunut mitään :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822198
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1651899Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451894- 1261586
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641449Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1771407Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771201Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311054- 711033
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni66973