Eikö tuo tekniikka ole näillä näkymin vielä täysin turha? Mitä tekee 42M yhteydellä jos nykyäänkin "rajoittamattomat" (21M) rajoitetaan käytännössä 2M, jotta kaikille riittäisi kaistaa.
Onko se niin vaikea saada tälle alalle pelisäännöt, jotta kenenkään ei tarvitsisi valehdella, vaan voitaisiin myydä yhteyksiä niiden oikeilla nopeuksilla?
Mielestäni mainonnassa olisi olennaista ilmoittaa liittymän keskinopeus eikä pelkästään maksiminopeutta, joka ei toteudu käytännössä koskaan.
Dual carrier täysin turha?
7
2059
Vastaukset
> ... rajoitetaan käytännössä 2M ...
??? Mitäs varten minä saan ruuhkattomana aikana ihan tavallisin laittein 4 Mbit/s ... tosin sitten pahimmassa ruuhkassa (ilta klo 21) vain 0,19 Mbit/s.
Vaihtelu "kuuluu asiaan" kun käytetään äänipuheluilta ehkä ylijäävää kaistaa, jota sitäkin jaetaan ties kuinkamonen käyttäjän kesken
"rajoitukselta" voi näyttää huono kentänvoimakkuus tai häiriöisyys
melkein maksiminopeuksia aika monet saavat, edellytyksenä kai -50 dBm:n tai parempi häiriötön kenttä ruuhkattomalta tukiasemalta- potutpottuina
Eikö olisi vähän samaa kun kauppias ilmoittaisi 10kg perunoiden maksavan 10kg pussissa 1€ , ja kun ostaja ostaa pussin niin perunoita olisi 1kg !
"JOPA" ja "MAKSIMINOPEUS" jne. ... näitä ei tosiaan pitäisi pitää esillä edes sen vertaa kuin tällä hetkellä. Pari vuotta sitten oli vielä hullumpaa.
tukiasemilta varmaan saisi haluttaessa kerätyksi tilastoa ihan oikeista toteutuneista nopeuksista eri kellonaikoina eri alueilla
"tyypillinen vaihteluväli" on pieni rehellisyyden häivähdys asiassa, mutta karu todellisuus voi hetkittäin olla pettymys. Tunti sitten sain Funetista huonoimpana minuuttina 0,5 Megatavua, keskiarvo 8,3 ktavua/s eli 0,07 Mbit/s. Kaksi minuuttia myöhemmin 10,8 Mtavua/minuutti, 180 ktavua/s eli 1,44 Mbit/s- nopeasti--
No ite olen saanut Kemissä ruuhka-aikana 5-7Megaa/s ja yöllä jopa 15Megaa. Dna:n verkossa. Hakkaa Elisan mennen tullen! Elisalla ruuhka-aikana 2-3 megaa ja yöllä 5-7 megaa. Dual Carrier verkossa siis nopeudet Dna:lla. Elisalla ei ole Dualia täällä päin!
- Dua aivoerite
Niin duaL carrier on todellaKIN täysin turha. Täällä pitäisi olla todellakin rakentailla samallainen 100 MB/s kuten Yhdysvalloissa eikä mitään perssseeseen pyyhittävä dual carrier.
Kuka tähän on syyllinen, että täällä ei rakenneta samanlaista 4G-verkkoa kuin yhdysvalloissa vaaan jokin saaatsanan Dual Carriel.
Tuollaisesta verkosta päättäneet pitää juoksuttaa torille.
VASTATKAA MIKSI!!!!!!!!! VASTATKAAAAAAAAAA!!!!
Nokiakin yrittää nyhtää joka mallista rahat ilman 4g:tä Kutsipäitä kaikki.
Lumia 900 ei 4G. vaikka ehdottomasti pitäisi olla. - Dul eli kus pas
Tämäkö muka joku tietoyhteiskunta, jossa yhteydet kulkee piikkilankaa pitkin aj jotakin dual carrierie.
Kivikautta täällä eletään.
Muistatteko mitä kirjaimet NMT tarkoittivat. Nyt yhdysvalloissa on 100 MB/s verrkko ja Nokia myy siihen kykenevää Lumia 900 -puhelinta.
On suomi köyhä ja siksi jää kun markkinavoimat saavat lypsää kansaa poliitikkojen ja viestintäviraston siunauksella. - lte1
Muistetaan kuitenkin että Suomi on laaja maa, pinta-alaan nähden vähän käyttäjiä ja paljon mummoja ja pappoja jotka käyttää edelleen 2G päätelaitteita. Datapakettien hinnat on Suomessa poljettu alas, joten paljonko operaattoreita kiinnostaa investoida uusiin tukiasemiin jos 3G päivityksellä DC verkoksi päästään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867