Dual carrier täysin turha?

vcxxcvvcx

Eikö tuo tekniikka ole näillä näkymin vielä täysin turha? Mitä tekee 42M yhteydellä jos nykyäänkin "rajoittamattomat" (21M) rajoitetaan käytännössä 2M, jotta kaikille riittäisi kaistaa.

Onko se niin vaikea saada tälle alalle pelisäännöt, jotta kenenkään ei tarvitsisi valehdella, vaan voitaisiin myydä yhteyksiä niiden oikeilla nopeuksilla?

Mielestäni mainonnassa olisi olennaista ilmoittaa liittymän keskinopeus eikä pelkästään maksiminopeutta, joka ei toteudu käytännössä koskaan.

7

2104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > ... rajoitetaan käytännössä 2M ...

      ??? Mitäs varten minä saan ruuhkattomana aikana ihan tavallisin laittein 4 Mbit/s ... tosin sitten pahimmassa ruuhkassa (ilta klo 21) vain 0,19 Mbit/s.

      Vaihtelu "kuuluu asiaan" kun käytetään äänipuheluilta ehkä ylijäävää kaistaa, jota sitäkin jaetaan ties kuinkamonen käyttäjän kesken

      "rajoitukselta" voi näyttää huono kentänvoimakkuus tai häiriöisyys

      melkein maksiminopeuksia aika monet saavat, edellytyksenä kai -50 dBm:n tai parempi häiriötön kenttä ruuhkattomalta tukiasemalta

    • potutpottuina

      Eikö olisi vähän samaa kun kauppias ilmoittaisi 10kg perunoiden maksavan 10kg pussissa 1€ , ja kun ostaja ostaa pussin niin perunoita olisi 1kg !

    • "JOPA" ja "MAKSIMINOPEUS" jne. ... näitä ei tosiaan pitäisi pitää esillä edes sen vertaa kuin tällä hetkellä. Pari vuotta sitten oli vielä hullumpaa.

      tukiasemilta varmaan saisi haluttaessa kerätyksi tilastoa ihan oikeista toteutuneista nopeuksista eri kellonaikoina eri alueilla

      "tyypillinen vaihteluväli" on pieni rehellisyyden häivähdys asiassa, mutta karu todellisuus voi hetkittäin olla pettymys. Tunti sitten sain Funetista huonoimpana minuuttina 0,5 Megatavua, keskiarvo 8,3 ktavua/s eli 0,07 Mbit/s. Kaksi minuuttia myöhemmin 10,8 Mtavua/minuutti, 180 ktavua/s eli 1,44 Mbit/s

    • nopeasti--

      No ite olen saanut Kemissä ruuhka-aikana 5-7Megaa/s ja yöllä jopa 15Megaa. Dna:n verkossa. Hakkaa Elisan mennen tullen! Elisalla ruuhka-aikana 2-3 megaa ja yöllä 5-7 megaa. Dual Carrier verkossa siis nopeudet Dna:lla. Elisalla ei ole Dualia täällä päin!

    • Dua aivoerite

      Niin duaL carrier on todellaKIN täysin turha. Täällä pitäisi olla todellakin rakentailla samallainen 100 MB/s kuten Yhdysvalloissa eikä mitään perssseeseen pyyhittävä dual carrier.

      Kuka tähän on syyllinen, että täällä ei rakenneta samanlaista 4G-verkkoa kuin yhdysvalloissa vaaan jokin saaatsanan Dual Carriel.

      Tuollaisesta verkosta päättäneet pitää juoksuttaa torille.


      VASTATKAA MIKSI!!!!!!!!! VASTATKAAAAAAAAAA!!!!

      Nokiakin yrittää nyhtää joka mallista rahat ilman 4g:tä Kutsipäitä kaikki.

      Lumia 900 ei 4G. vaikka ehdottomasti pitäisi olla.

    • Dul eli kus pas

      Tämäkö muka joku tietoyhteiskunta, jossa yhteydet kulkee piikkilankaa pitkin aj jotakin dual carrierie.

      Kivikautta täällä eletään.

      Muistatteko mitä kirjaimet NMT tarkoittivat. Nyt yhdysvalloissa on 100 MB/s verrkko ja Nokia myy siihen kykenevää Lumia 900 -puhelinta.

      On suomi köyhä ja siksi jää kun markkinavoimat saavat lypsää kansaa poliitikkojen ja viestintäviraston siunauksella.

    • lte1

      Muistetaan kuitenkin että Suomi on laaja maa, pinta-alaan nähden vähän käyttäjiä ja paljon mummoja ja pappoja jotka käyttää edelleen 2G päätelaitteita. Datapakettien hinnat on Suomessa poljettu alas, joten paljonko operaattoreita kiinnostaa investoida uusiin tukiasemiin jos 3G päivityksellä DC verkoksi päästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe