Dual carrier täysin turha?

vcxxcvvcx

Eikö tuo tekniikka ole näillä näkymin vielä täysin turha? Mitä tekee 42M yhteydellä jos nykyäänkin "rajoittamattomat" (21M) rajoitetaan käytännössä 2M, jotta kaikille riittäisi kaistaa.

Onko se niin vaikea saada tälle alalle pelisäännöt, jotta kenenkään ei tarvitsisi valehdella, vaan voitaisiin myydä yhteyksiä niiden oikeilla nopeuksilla?

Mielestäni mainonnassa olisi olennaista ilmoittaa liittymän keskinopeus eikä pelkästään maksiminopeutta, joka ei toteudu käytännössä koskaan.

7

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > ... rajoitetaan käytännössä 2M ...

      ??? Mitäs varten minä saan ruuhkattomana aikana ihan tavallisin laittein 4 Mbit/s ... tosin sitten pahimmassa ruuhkassa (ilta klo 21) vain 0,19 Mbit/s.

      Vaihtelu "kuuluu asiaan" kun käytetään äänipuheluilta ehkä ylijäävää kaistaa, jota sitäkin jaetaan ties kuinkamonen käyttäjän kesken

      "rajoitukselta" voi näyttää huono kentänvoimakkuus tai häiriöisyys

      melkein maksiminopeuksia aika monet saavat, edellytyksenä kai -50 dBm:n tai parempi häiriötön kenttä ruuhkattomalta tukiasemalta

    • potutpottuina

      Eikö olisi vähän samaa kun kauppias ilmoittaisi 10kg perunoiden maksavan 10kg pussissa 1€ , ja kun ostaja ostaa pussin niin perunoita olisi 1kg !

    • "JOPA" ja "MAKSIMINOPEUS" jne. ... näitä ei tosiaan pitäisi pitää esillä edes sen vertaa kuin tällä hetkellä. Pari vuotta sitten oli vielä hullumpaa.

      tukiasemilta varmaan saisi haluttaessa kerätyksi tilastoa ihan oikeista toteutuneista nopeuksista eri kellonaikoina eri alueilla

      "tyypillinen vaihteluväli" on pieni rehellisyyden häivähdys asiassa, mutta karu todellisuus voi hetkittäin olla pettymys. Tunti sitten sain Funetista huonoimpana minuuttina 0,5 Megatavua, keskiarvo 8,3 ktavua/s eli 0,07 Mbit/s. Kaksi minuuttia myöhemmin 10,8 Mtavua/minuutti, 180 ktavua/s eli 1,44 Mbit/s

    • nopeasti--

      No ite olen saanut Kemissä ruuhka-aikana 5-7Megaa/s ja yöllä jopa 15Megaa. Dna:n verkossa. Hakkaa Elisan mennen tullen! Elisalla ruuhka-aikana 2-3 megaa ja yöllä 5-7 megaa. Dual Carrier verkossa siis nopeudet Dna:lla. Elisalla ei ole Dualia täällä päin!

    • Dua aivoerite

      Niin duaL carrier on todellaKIN täysin turha. Täällä pitäisi olla todellakin rakentailla samallainen 100 MB/s kuten Yhdysvalloissa eikä mitään perssseeseen pyyhittävä dual carrier.

      Kuka tähän on syyllinen, että täällä ei rakenneta samanlaista 4G-verkkoa kuin yhdysvalloissa vaaan jokin saaatsanan Dual Carriel.

      Tuollaisesta verkosta päättäneet pitää juoksuttaa torille.


      VASTATKAA MIKSI!!!!!!!!! VASTATKAAAAAAAAAA!!!!

      Nokiakin yrittää nyhtää joka mallista rahat ilman 4g:tä Kutsipäitä kaikki.

      Lumia 900 ei 4G. vaikka ehdottomasti pitäisi olla.

    • Dul eli kus pas

      Tämäkö muka joku tietoyhteiskunta, jossa yhteydet kulkee piikkilankaa pitkin aj jotakin dual carrierie.

      Kivikautta täällä eletään.

      Muistatteko mitä kirjaimet NMT tarkoittivat. Nyt yhdysvalloissa on 100 MB/s verrkko ja Nokia myy siihen kykenevää Lumia 900 -puhelinta.

      On suomi köyhä ja siksi jää kun markkinavoimat saavat lypsää kansaa poliitikkojen ja viestintäviraston siunauksella.

    • lte1

      Muistetaan kuitenkin että Suomi on laaja maa, pinta-alaan nähden vähän käyttäjiä ja paljon mummoja ja pappoja jotka käyttää edelleen 2G päätelaitteita. Datapakettien hinnat on Suomessa poljettu alas, joten paljonko operaattoreita kiinnostaa investoida uusiin tukiasemiin jos 3G päivityksellä DC verkoksi päästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe