Dual carrier täysin turha?

vcxxcvvcx

Eikö tuo tekniikka ole näillä näkymin vielä täysin turha? Mitä tekee 42M yhteydellä jos nykyäänkin "rajoittamattomat" (21M) rajoitetaan käytännössä 2M, jotta kaikille riittäisi kaistaa.

Onko se niin vaikea saada tälle alalle pelisäännöt, jotta kenenkään ei tarvitsisi valehdella, vaan voitaisiin myydä yhteyksiä niiden oikeilla nopeuksilla?

Mielestäni mainonnassa olisi olennaista ilmoittaa liittymän keskinopeus eikä pelkästään maksiminopeutta, joka ei toteudu käytännössä koskaan.

7

2132

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > ... rajoitetaan käytännössä 2M ...

      ??? Mitäs varten minä saan ruuhkattomana aikana ihan tavallisin laittein 4 Mbit/s ... tosin sitten pahimmassa ruuhkassa (ilta klo 21) vain 0,19 Mbit/s.

      Vaihtelu "kuuluu asiaan" kun käytetään äänipuheluilta ehkä ylijäävää kaistaa, jota sitäkin jaetaan ties kuinkamonen käyttäjän kesken

      "rajoitukselta" voi näyttää huono kentänvoimakkuus tai häiriöisyys

      melkein maksiminopeuksia aika monet saavat, edellytyksenä kai -50 dBm:n tai parempi häiriötön kenttä ruuhkattomalta tukiasemalta

    • potutpottuina

      Eikö olisi vähän samaa kun kauppias ilmoittaisi 10kg perunoiden maksavan 10kg pussissa 1€ , ja kun ostaja ostaa pussin niin perunoita olisi 1kg !

    • "JOPA" ja "MAKSIMINOPEUS" jne. ... näitä ei tosiaan pitäisi pitää esillä edes sen vertaa kuin tällä hetkellä. Pari vuotta sitten oli vielä hullumpaa.

      tukiasemilta varmaan saisi haluttaessa kerätyksi tilastoa ihan oikeista toteutuneista nopeuksista eri kellonaikoina eri alueilla

      "tyypillinen vaihteluväli" on pieni rehellisyyden häivähdys asiassa, mutta karu todellisuus voi hetkittäin olla pettymys. Tunti sitten sain Funetista huonoimpana minuuttina 0,5 Megatavua, keskiarvo 8,3 ktavua/s eli 0,07 Mbit/s. Kaksi minuuttia myöhemmin 10,8 Mtavua/minuutti, 180 ktavua/s eli 1,44 Mbit/s

    • nopeasti--

      No ite olen saanut Kemissä ruuhka-aikana 5-7Megaa/s ja yöllä jopa 15Megaa. Dna:n verkossa. Hakkaa Elisan mennen tullen! Elisalla ruuhka-aikana 2-3 megaa ja yöllä 5-7 megaa. Dual Carrier verkossa siis nopeudet Dna:lla. Elisalla ei ole Dualia täällä päin!

    • Dua aivoerite

      Niin duaL carrier on todellaKIN täysin turha. Täällä pitäisi olla todellakin rakentailla samallainen 100 MB/s kuten Yhdysvalloissa eikä mitään perssseeseen pyyhittävä dual carrier.

      Kuka tähän on syyllinen, että täällä ei rakenneta samanlaista 4G-verkkoa kuin yhdysvalloissa vaaan jokin saaatsanan Dual Carriel.

      Tuollaisesta verkosta päättäneet pitää juoksuttaa torille.


      VASTATKAA MIKSI!!!!!!!!! VASTATKAAAAAAAAAA!!!!

      Nokiakin yrittää nyhtää joka mallista rahat ilman 4g:tä Kutsipäitä kaikki.

      Lumia 900 ei 4G. vaikka ehdottomasti pitäisi olla.

    • Dul eli kus pas

      Tämäkö muka joku tietoyhteiskunta, jossa yhteydet kulkee piikkilankaa pitkin aj jotakin dual carrierie.

      Kivikautta täällä eletään.

      Muistatteko mitä kirjaimet NMT tarkoittivat. Nyt yhdysvalloissa on 100 MB/s verrkko ja Nokia myy siihen kykenevää Lumia 900 -puhelinta.

      On suomi köyhä ja siksi jää kun markkinavoimat saavat lypsää kansaa poliitikkojen ja viestintäviraston siunauksella.

    • lte1

      Muistetaan kuitenkin että Suomi on laaja maa, pinta-alaan nähden vähän käyttäjiä ja paljon mummoja ja pappoja jotka käyttää edelleen 2G päätelaitteita. Datapakettien hinnat on Suomessa poljettu alas, joten paljonko operaattoreita kiinnostaa investoida uusiin tukiasemiin jos 3G päivityksellä DC verkoksi päästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe