Koordinaattien syöttö Nokiaan

Ainakin E7, kartta 3.06, koordinaattien syöttö onnistuu, vaikka en sitä mistään manualista löytänytkään, mutta uteliaan kokeilun ansiosta selvisi.

Avataan kartta, hae, kirjoitetaan koordinaatit muodossa asteet, minuutit ja sekunnit xx,xx,xxN xx,xx,xxE. Sitten painetaan esiintullutta osoitetta ja kohde näkyy kartalla.

Olisi mielenkiintoista tietää, toimiiko samalla tavalla muissa Nokian puhelimissa.
Syy, miksi kukaan ei ole löytänyt tuota manuaaleista? Olisikohan päivitys vielä "vaiheessa"?

13

1962

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5230,.

      Just noin se menee,kirjotetaan vaan ne koordinaatit siihen osoitteen paikalle eikä tartte kirjottaa kuin numerot ja kirjaimet,eipä vaan tullu aikasemmin honattua että kirjottaa vaan numerot ja kirjaimet siihen osote kenttään elikkä asia on selvä,näin se on aina menny

      • Oli liian simppeliä. Mutta kyllä mielestäni menee manuaalin piikkiin. Siellä sanotaan, anna sanat katuosoite tai postinumero. Samalla olisi voinut mainita tuon oikeastaan oleellisimman, eli koordinaatit.

        "Oikeissa" navigaattoreissa kun on valmiina kentät, joihin numerot syötetään.
        Ohjelman tekijältä puuttuu kokemus ja ammattitaito navigointiasioissa.

        Joissain keskusteluissa ihmetellään ajoaikkaa ja perilletuloa. Ajoajan ja perilletuloajan näytön välillä voi valita asetuksista.


    • 5230,.

      Itse asiassa muistin samalla kun teit ton alotuksen niin sillon kun opettelin tätä 5230 karttaa uudessa puhelimessani niin syötin kokemattomuuttani juuri noita koordinaatteja siihen osote kenttään ensin en vaan osannu koko navig. systeemiä tarpeeksi kunnolla ja se unohtu sen takia totaalisesti. sit kun opin niin kirjotin vaan noita osoitteita navigointiin ja koordinaatit jäi unholaan,.ei olis tosiaan ollu pahitteeks mainita manuaaleissa "syötä osoite tai koordinaatit" niin se jäis monelle kaaliinkin.Vaikka en mä noita manuaaleja juuri luekaan vaan otan kaiken selville yleensä kokeilemalla,nyt tästä kartasta alkaa olla kaikki selvää

    • Nokia N86 8MP

      Ainakin omassa vanhassa N86:ssani oli erikseen sovellus GPS-Tiedot, jonka kautta pystyi syöttämällä koordinaattitiedot löytämään paikan kartalta

    • 5230,.

      GPS-Tiedot hyödyllinen sovellus löytyy 5230:kin helposti äänikomennolla "gps tiedot" siis kun painaa pari sek vihreetä soittonäppäintä ja sanoo, siitä löytyy:

      Suunnistus
      Sijainti
      Matka

      Suunnistukseen voi laittaa määränpää koordinaatit/keston/nopeuden

    • Nokia N8 ei taida olla enää sitä gps sovellusta....

    • suppurainen

      Hei, olin juuri samaan asiaan etsimässä tietoa.

      Minulla on nokia C7 puhelin ja tahtoisin kokeilla sen avulla geokätköjen etsintää...

      geokätköt on esitetty muodossa N 61 (sitten asteen merkki) 27.818 E 023 (asteen merkki) 88.202. Muutin vähän noita lukuja ettei geokätkö paljastuisi. Mutta missä muodossa tuon puhelimeeni naputan. eli kartat ja hae, mutta entä sitten?

      - jos on muodossa 61,27,818N 023,88,202E opastaa yli 20 kilometrin päähän
      - jos on muodossa 61,27,81N 023,88,20E , eli vikat numerot jättää pois opastaa edes oikeaan kaupungin osaan, mutta vieläkin heittoa yli 500 metriä

      ja uskoisin, että nuo kätkön koordinaatiti ovat täysin oikeat, sillä sitä on löytäneet ihmiset ihan viime päivinäkin.

      voiko siis olla ettei toi vaan toimi kartat sovellutuksella nokia c7 puhelimessa?

      kuitenkin löytää tän meitin kodin ihan oikein tuolla palvelulla, mutta voiko olla ettei koordinaatit muka toimisi. ainakaan tuolla mihin laite mut nyt ohjeistaa, niin sillä kätköä löydä =(. pitäiskö tohon "ostaa" joku palvelu?

      • Sinun pitää muuttaa koordinaatit muotoon asteet, minuutit ja sekunnit, Jos viimeisen pilkun jälkeen on kolme numeroa, niin ne eivät ole sekunteja, vaan desimaaleja. Kun ne jätät pois, niin syntyy helposti satojen metrien heittoja.

        Tarkista vielä, minkälaisella koordinaatistolla nuo on ilmoitettu. Asteita, minuutteja ja sekunteja käytetään yleensä merellä, mutta noita desimaaleja käytettäneen niissä geo- eli maakartoissa.

        Oikeissa navigaattoreissa järjestelmän vaihto on helppoa. Nokialaiseen en ole vielä niin paljon perehtynyt, että voisin sanoa, miten se hoituu, jos hoituu ollenkaan. Kun se manuaalikin on sellainen VFM-manuaali.


      • Täpinä kirjoitti:

        Sinun pitää muuttaa koordinaatit muotoon asteet, minuutit ja sekunnit, Jos viimeisen pilkun jälkeen on kolme numeroa, niin ne eivät ole sekunteja, vaan desimaaleja. Kun ne jätät pois, niin syntyy helposti satojen metrien heittoja.

        Tarkista vielä, minkälaisella koordinaatistolla nuo on ilmoitettu. Asteita, minuutteja ja sekunteja käytetään yleensä merellä, mutta noita desimaaleja käytettäneen niissä geo- eli maakartoissa.

        Oikeissa navigaattoreissa järjestelmän vaihto on helppoa. Nokialaiseen en ole vielä niin paljon perehtynyt, että voisin sanoa, miten se hoituu, jos hoituu ollenkaan. Kun se manuaalikin on sellainen VFM-manuaali.

        Painovirhe paholainen, tarkoitin tietenkin WFM-manuaalia.


      • Karttaselain sovellukseen voi myös syöttää koordinaatit: www.karttaselain.fi


    • 5230,.

      paikannus asetuksista voi muuttaa merkintätavat eli koordinaattien muodot

    • SiniÄssä

      Toi Geocachingin sovellus ei ainakaan minun C7-puhelimeen suostu edes asentumaan, eli se siitä sitten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe