Meillä on jakamaton kuolinpesä, johon kuuluu leski ja kolme lasta. Vainajalta jäi kesämökki ja auto, leski ei omista mitään, testamentteja tai avioehtoja ei ole. Yksi lapsista haluaisi lunastaa muut osakkaat pois kuolinpesästä. Leski haluaisi pitää tai lunastaa auton itselleen. Miten pitäisi menetellä, että kaikki sujuu kaikkien sääntöjen mukaan. Missä vaiheessa raha vaihtaa omistajaa (tietysti tärkein kysymys...)? Pankin lakimiehelle on kyllä tarkoitus varata aikaa, mutta ihan mielenkiinnosta, mitä näissä asioissa tapahtuu.
Ositus ja lunastus
Ossitar
2168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis omistusasuntoa ei pesässä ole, joten leskelle ei jäänyt hallintaoikeutta.
Ilmeisesti perukirja on tehty, mutta teettäkää siellä pankissa osituspaperi lesken ja perillisten välillä, jossa varaton leski saa tasinkona puolet pesän nettovaroista.
Perillisinä voitte päättää millaisella varallisuudella tasingon maksatte, eli auton voi antaa leskelle osana tasinkoa. Luonnollisesti auton ja mökin arvosta pitää sopia yksimieleisesti.
Oletan auton arvon jäävän lesken tasinkoa pienemmäksi, joten loppuosana hän saa jonkin osuuden mökistä omistukseensa. Perilliset voivat samalla teettää omasta mökkiosastaan jakokirjan ja mahdolliset keskinäiset kauppakirjat, jos joku ostaisi mökin omakseen. Tietysti voitte jättää mökin yhteiseksi, mutta sovun säilymiseksi kannattaisi panna paperille mökin käyttö- ym. ehdot.
Suunnilleen tältä pohjalta olisi hyvä etukäteen keskustella, ettei pankin lakimiehen aikaa mene suotta teidän keskinäisten halujenne lypsämiseen.
Muistutan vielä, että teidän pitää olla yksimielisiä myös arvoista tai ajaudutte hakemaan käräjäoikeudelta pesänjakajan tekemään toimitusjaon ja se vie aikaa ja perintönne hupenee kuluihin.
Kiitos vastauksesta. Mökkiä ei ole tarkoitus jättää yhteisomistukseen, vaan yksi lapsista lunastaa tai ostaa muut pois. Ainakin tähän mennessä olemme olleet yksimielisiä, mutta ainahan nämä on herkullisia tilanteita aikaansaada kunnon riidat. Auto on vanha rousku, mutta leski sillä vielä mielellään ajelisi. Vaan katsotaan miten meidän käy, kunhan lakimies tarttuu asiaan ajallaan.