Onkohan mun baldur's gate levyissä jotain vikaa vai mistä vois johtua, kun yritän mennä Spellholdiin niin peli kaatuu, eli peli sulkeutuu ja palaa windowsiin??
Mikä on vikana?
Elisa
10549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hmmm minkälaisen asennuksen olet tehnyt pelille? Full installilla säästyy levyjen räpläämiseltä ja on muutenkin nopeampaa pelata. Ja jos sinulla on full install tehtynä voinee pitkälti sulkea pois vaihtoehdon viallisista cd levyistä.
Itsellä peli kaatuili joskus jos pidin parempaa resoluutiota kuin se pelin normaali 800x600. Jos olet säätänyt pelin grafiikka-asetuksia voisit koittaa perusasetuksilla toimiiko paremmin.
Kaatuuko peli ennen spellholdin välianimaatiota?
Näillä tiedoilla ei voi vielä oikein edes arvailla :)
Mulla ei ole Full installia, yritin joskus tehä sen mut ei onnistunu. Muistaakseni peli ei toiminu, tai se ei suostunu asentaa fullia, ja koneessa on kyllä tilaa vaik kuin huru mykke. Ja joo kaatuu ennen mitään välianimaatioita..
melkein samanlainen ongelma. kun katton karttaa planair speressä (en osaa kirjoittaa oikein) peli sekoaa ja pysähtyy. mistä mahtaa johtua
No yritin nyt sitten tehdä sen full installin, ni kolmannen cd:n kohdalla se sanoo näin
File: E:\CD3\Movies\Movcd3.bif
The parameter is incorrect.
Ja lopettaa asennuksen...NYYH!
Arvatkaa ottaako päähän. Niin pitkälle kerkesin jo pelaamaan..
Voisit vaikka tehdä minimi installin jos sillä kerta peli toimii. Sitten editoit baldur.ini -tiedostoa notepadillä ja lisäät sinne rivin:
Disable Movies=1
heti rivin [Program Options] jälkeen. Tämä disabloi pelistä elokuvat ja voi ehkä auttaa sinut tuosta kohdasta eteenpäin. Varmaan kannattaa tässä vaiheessa kokeilla.
Kuitenkaan noin et voi tietää miten pahasti se cd3 on rikki ja tuleeko ongelmia myöhemmin. Siksipä vaikka kokeilet kopioida käsipelillä cd3:sen cd3 hakemiston baldur2 asennuksen hakemistoon. Jos tuo elokuvatiedosto on ainoa mitä et saa kopioitua ei varmaankaan ole hätää. (MovCD3.bif)
Samalla periaatteella voit tehdä full asennuksen käsin. Kopioit minimi asennuksen jälkeen kaikkien cd levyjen hakemistot baldur asennuksen alle niin että baldurs gate 2 hakemiston alta löytyy kaikki hakemistot CD2, CD3 ja CD4. Tämän jälkeen avaat baldur.ini tiedoston uudelleen ja etsit sieltä vastaavat rivit:
[Alias]
HD0:=d:\Games\BG2\
CD1:=d:\Games\BG2\CD1\
CD2:=d:\Games\BG2\CD2\
CD3:=d:\Games\BG2\CD3\
CD4:=d:\Games\BG2\CD4\
Luultavasti CD1-CD4 polut tai osa niistä osoittavat cd-asemaasi. Muuta ne nyt osoittamaan hakemistoja kiintolevylläsi mihin juuri kopioit nuo hakemistot.
Elä hättäile jos tuollaista CD1 hakemistoa ei löydy. Ainakaan minulla ei tuollaista näytä olevan tuolla hakemistossa vaikka full installin joskus tein. Kaipa sitä ei sitten tarvita.
Osaisitko vielä sanoa, että mihin kansioon BG2 SoA tallentaa, "tallennetut pelit" jotta voisin kopioida sen kansion silleen etten joutisi alottaa alusta? Vaik varmaan harjottelulla osaisin itsekkin ton mitä kerroit, ni luulen että jätän sen jonkun jätkän tehtäväks ;)
"save" hakemisto heti asennushakemistossa. Sen alla on kaikki savetilanteet omissa hakemistoissaan. Näät hakemistojen nimestä savetilanteiden nimet.
Sori jos selitin hankalasti ei se monimutkainen asia ole :). Kokeilitko tuota elokuvien disablointia sillä minimi asennuksella? Tuota juttua mitä selitin ei auta tehdä jos se ei korjaa tilannetta. Tuo pitkä rimpsu minkä selitin ei tee muuta kun auttaa full asennuksen teossa käsin mikäli full asennus jämähtää pelkän elokuvan tms muun turhan tiedoston takia.
Nyt on kiirus junaan joten en ehdi enempää :)
Tää ei voi olla TOTTAKAAN! Nyt toimii, jätkäkamua autto ja voi jessus se meni spellholdiin..jännittää niin pirusti!! *iso halaus* Olet mahtava!! Kiitos, kiitos kaikesta!
Mä voisin tarjota sulle vaikka safkat jossain? Tai ihan mitä vaa? Miten ois *wink wink*
Taitaa Elisa ottaa vähän vakavasti ton pelin ku jo auttajaa treffeille pyytää! Mä voisin kyl lähteä. Jos heittäsit parit lehtipiffit ja cokista! Ni autan minäkin missä vaan.