VANHOJEN TANSSIT

tanssimaan(ko)

Nii eli kertokaas kokemuksianne : )

ku oon jo pitkään miettiny, ottaisinko ne sittenkin...
kaverit on k oittanu painostaa, mut en oo vielkää varma.
Tavallaan haluisin, ja tuntuu että jään paljosta paitsi jos en niitä valitse.

Mut sit taas, oon aika ujo ja sellane.. Nii pelkään etten voi mitenkään saaha itelleni paria, tai sit saan jonku koulun kamalimman pojan ja oon iha nolona...

Ja sit vielku en oo ikinä tanssinu mitään (en edes koulussa, aina onnistuin välttämään ne..) Niin onko mun mahollista oppii ne tanssit?
mulla on tosi surkee rytmitaju ja meen iha sekasi jos aattelenki jtn tanssikuvioita...

nii mitä se pitää sisällää se kurssi (päätösjuhlan lisäks)
ja miten niille jaetaa parit, joilla ei sitä valmiiks ole?

kiitos!

4

3411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • daya

      Ite olin lukios kans semmonen että en löytäny paria vanhojen tansseihin niin mulle määrättiin sit joku, tai semmonen kellä oli jo tanssitettava tyttö mut mä olin sit 2. tyttö niinku.

      Kyl must kannattaa ottaa vanhojen tanssikurssi vaikka ei oiska paria tai ei osais tanssia, koska ne on mahdollista tanssia vaan kerran elämässä.

    • mävaannn

      Mä tanssin itse vasta nyt tulevana vuonna mutta vastaanpa kuitenkin :D MEidän koulussa systeemi: hanki pari itse tai älä tanssi. Kurssille voi osallistua ilman paria mutta varsinaisiin tansseihin ei sitten pääse. Onneksi sain kysyttyä itselleni parin juuri muutama viikko sitten, ettei tarvitse olla ilman :) Itse odotan wanhoilta mukavaa yhdessäoloa muiden kanssa, musiikilla ja hienolla puvulla höystettynä. Jos se kuulostaa mukavalta, suosittelen. :) Ja hei: se 'noloin' poika voi olla tosi mukava kun tutustuu! Rohkeasti kyselemään, itse ehdin saada kolmet pakit ennen kuin sain parini. Eka kerta sattuu mutta sitten menee jo rutiinilla :P :D TsemppiÄ!

    • sdfsferf

      Kannatan, vanhojen tanssit ovat kivointa mitä lukiossa on.

    • en_tanssinut

      Minä en tanssinut vanhoja enkä kadu sitä. Itse syynä oli lähinnä just laiskuus, en jaksanut hankkia paria ja olla koulussa aina iltaisin 3 krt viikossa pidempään. En myöskään ole ollut ikinä kovin hyvä tanssimaan ja wanhat ovat minusta tylsiä tansseja.

      Joissain kouluissa pari pitää hankkia itse, ainakin meillä. Kaverit ensin ihmetteli sitä etten osallistunut mutta oikeastaan lopulta aika moni oli osallistumatta. Kyllä luulen että se on ihan kiva kokemus, mutta jos tanssimista kohtaan ei ole varsinaista paloa, ei sitä ole pakko tehdä, vaikka kaverit painostaisivat. Yksi kavereistani meni kokeilemaan ja sanoi tanssien olleen kauheita kun itse ei osannut tanssia kovin hyvin. Hän jätti kurssin kesken eikä katunut. Toisaalta monet jotka tanssivat sanoivat niiden olleen suht helppoja tanssia, eikä se haittaa jos askelia ei osaa täydellisesti. Parin löytäminen saattaa olla jopa vaikeampaa :D.

      Monet kavereistani, jotka tanssivat, sanoivat että "jos en olisi tanssinut, olisin katunut sitä koko loppuelämäni". Luulen että valitsitpa niin tai näin, et tule katumaan! Kyllä sisimmässäsi tiedät haluatko tanssia vai et! Esimerkiksi minä olin koko ajan ajatellutkin etten tanssi (pientä epäröimistä tosin oli), joten lopulta tein niin kuin tuntui hyvältä: en vain valinnut kurssia (se on kuitenki vaa kurssi muiden joukossa, myöhemminkin voi tanssia), thats it.

      Jos päätät ettet tanssi, voi siitä juhlasta silti nauttia eri tavalla: ihastella tansseja ja muiden pukuja, koristeita ja vaikka ottaa valokuvia. Ainakin mun kaverit oli iloisia kun sai kuvaajan myös koululle esitettävistä tansseista :)

      Mutta tee niin kuin hyvältä tuntuu! Äläkä stressaa, kuten sanoin, ei se maailma yksiin tansseihin kaadu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5238
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3742
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      48
      3145
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3035
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3025
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2383
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1868
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      145
      1838
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1815
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1741
    Aihe