etnalla käyneet

jussi-pekka1970

kertokaapa pääseekö nykyään katsomaan pääkraaterin pohjalle suoraan reunalta?
olen joskus kauan sitten etnalla käynyt ja silloin se onnistui, mutta millaisia etnaretket nykyään ovat? voi kuulemma mennä 2000 m tai sitten ihan ylös asti.
ajattelin että kannattaako siitä maksaa, jos siellä 3000 m:ssä ei turvallisuus- tai muista syistä paljonkaan näe/voi tehdä

1

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L-M

      Oltiin viime kesäkuussa viikko Naxoksessa ja käytiin Finnmatkojen järjestämällä Etnan retkellä 3000 metrissä asti. Maisemat olivat huikeat ja harvoinhan sitä tulee tulivuorella seikkailtua. Retki oli monipuolinen ja sai myös sopivasti infoa Etnasta tulivuorena ja sen toiminnasta sekä aiheuttamista tuhoista menneinä vuosina. Ajettiin Maskalin kylän läpi (jäi Etnan purkauksen alle aikoinaan, nyt jo kunnostettu, vaikkakin merkkejä näkyy edelleen purkauksen tuhoista) kohti Etnaa ja pysähdyttiin ensin noin tuhannessa metrissä. Siellä katseltiin jähmettyneitä laavavirtoja ja halukkaat saivat maistella paikallisten tekemää hunajaa ja ostaa sitä kotiinkin tuomisiksi. Sitten ajettiin 2000 metriin, jossa oli muutama kraatteri sekä matkamuistomyymälöitä ja ravintoloita. Osa jäi tuolle etapille ja me loput lähdimme vielä ylemmäs. 2,5km:iin mentiin köysiradalla, lasketteluhissien tyylisillä "koppihisseillä". 3000 metriin, eli niin ylös kuin turisteja päästetään, mentiin isoilla jeepeillä. Siellä olikin sitten jo aikalailla karut maisemat, lunta oli vain aivan Etnan huipulla eli ~3340 metrissä. Tuuli oli kova ja kylmä oli, mutta se ei paljoa haitannut - kokemuksena ko. retki oli ehdottomasti elämän hienoimpia. Takaisin 2km:iin tultuamme söimme pitsat ravintolassa ja tulihan sitä joku matkamuistokin ostettua. Myynnissä oli paljon Etnan laavasta tehtyjä koriste-esineitä ym, vaatteita (mm. Etna-huppareita ja t-paitoja) ym. Hintaa tuolla Finnmatkojen retkelllä oli n. 79€/hlö - ei siis mitään halpaa lystiä, mutta kerrankos tässä eletään.

      2000 metrissä olleiden kraattereiden reunalle pääsee katsomaan suoraan pohjalle edelleen, niitäkö tarkoitit? Ja kyllä mielestäni kannattaa ehdottomasti maksaa 3000 metriin menemisestä. Sielläkin on kiipeiltävää ja käveltävää. Karuahan se maisema on, mutta suosittelen ihan ylös menemistä - tunnelma on vielä hienompi ja aivan omanlaisensa kuin 2000 metrissä.

      Kysellä saa lisää, jos tulee jotain mieleen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe