etnalla käyneet

jussi-pekka1970

kertokaapa pääseekö nykyään katsomaan pääkraaterin pohjalle suoraan reunalta?
olen joskus kauan sitten etnalla käynyt ja silloin se onnistui, mutta millaisia etnaretket nykyään ovat? voi kuulemma mennä 2000 m tai sitten ihan ylös asti.
ajattelin että kannattaako siitä maksaa, jos siellä 3000 m:ssä ei turvallisuus- tai muista syistä paljonkaan näe/voi tehdä

1

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L-M

      Oltiin viime kesäkuussa viikko Naxoksessa ja käytiin Finnmatkojen järjestämällä Etnan retkellä 3000 metrissä asti. Maisemat olivat huikeat ja harvoinhan sitä tulee tulivuorella seikkailtua. Retki oli monipuolinen ja sai myös sopivasti infoa Etnasta tulivuorena ja sen toiminnasta sekä aiheuttamista tuhoista menneinä vuosina. Ajettiin Maskalin kylän läpi (jäi Etnan purkauksen alle aikoinaan, nyt jo kunnostettu, vaikkakin merkkejä näkyy edelleen purkauksen tuhoista) kohti Etnaa ja pysähdyttiin ensin noin tuhannessa metrissä. Siellä katseltiin jähmettyneitä laavavirtoja ja halukkaat saivat maistella paikallisten tekemää hunajaa ja ostaa sitä kotiinkin tuomisiksi. Sitten ajettiin 2000 metriin, jossa oli muutama kraatteri sekä matkamuistomyymälöitä ja ravintoloita. Osa jäi tuolle etapille ja me loput lähdimme vielä ylemmäs. 2,5km:iin mentiin köysiradalla, lasketteluhissien tyylisillä "koppihisseillä". 3000 metriin, eli niin ylös kuin turisteja päästetään, mentiin isoilla jeepeillä. Siellä olikin sitten jo aikalailla karut maisemat, lunta oli vain aivan Etnan huipulla eli ~3340 metrissä. Tuuli oli kova ja kylmä oli, mutta se ei paljoa haitannut - kokemuksena ko. retki oli ehdottomasti elämän hienoimpia. Takaisin 2km:iin tultuamme söimme pitsat ravintolassa ja tulihan sitä joku matkamuistokin ostettua. Myynnissä oli paljon Etnan laavasta tehtyjä koriste-esineitä ym, vaatteita (mm. Etna-huppareita ja t-paitoja) ym. Hintaa tuolla Finnmatkojen retkelllä oli n. 79€/hlö - ei siis mitään halpaa lystiä, mutta kerrankos tässä eletään.

      2000 metrissä olleiden kraattereiden reunalle pääsee katsomaan suoraan pohjalle edelleen, niitäkö tarkoitit? Ja kyllä mielestäni kannattaa ehdottomasti maksaa 3000 metriin menemisestä. Sielläkin on kiipeiltävää ja käveltävää. Karuahan se maisema on, mutta suosittelen ihan ylös menemistä - tunnelma on vielä hienompi ja aivan omanlaisensa kuin 2000 metrissä.

      Kysellä saa lisää, jos tulee jotain mieleen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      325
      1873
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1007
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      914
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe