Niin no musta on aina kiva kuvitella et kaikki tällänen oisi totta mutta ihan tottahan nyt varmaan loppujen lopuks on se että Rowling on vaan kirjailija joka on keksiny koko jutun päästään.Kuitenkin kun mä lähen tarkemmin aatteleen niin mitä jos se on joku niistä joka kuuluu siihen maailmaan, mutta on vaan kyllästyny peitteleen sitä ja yrittänyt kertoo sen kirjallaan. Voisko niin olla? Mä tiedän että moni joka tän viestin lukee pitää mua sen jälkeen ihan outona ja varmaan jopa hulluna, mutta mä haluun niin paljon uskoo tähän juttuun että alan kuvitteleen tällästa ja mistä me oikeestaan ikinä saadaan sitä totuutta tietää?
Onkokukaan miettinyt?
Mindey
15642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mä olen miettiny et vähänkö olis hienoo jos olis joku toinen maailma kuten harry potterissa..mä pidän niistä viidestä kirjasta aivan mielettömästi ja luen feeniksin kiltaa toiseen kertaan muut olen lukenu kolmee tai neljää kertaa..ja jos on toinen maailma ja rowling yrittää kertoa siitä meille niin siellä ei varmaan ole paljon ketää. ja ehkä sen takia hän yrittää saada ihmisiä kiinnostumaan asiasta..mä haluisin olla osana sellaista toista maailmaa..sanokoo muut mitä tahtoo..
kiitti oikeesti noin positiiviseta vastarista. Mä aattelin et saan kuulla ekana et sä oot hullu tai jotain muuta vastaavaa...Niin ja tosiaan ehkä siellä on yksinäistä jos se kerta siitä yrittää sit kertoo ;)
Joo mäkin oon miettiny ja oon tullu siihen tulokseen että se on epä todennäköistä mut toisaalta mahdollista ja olen päättänyt uskoa että se on mahdollista!
(ajatus: Kaikki pitää mua ihan tohjona tän jälkeen....) *sulkee nopeasti sivuston*
Must ois kans kivaa, jos oikeesti olis joku toinen maailma.. taika maailma.. oon aina miettiny millast olis olla noita!! ja oon aina halunu olla noita.. :D varsinki sen jälkee ku luin ekan potterin.. :)
Välillä on hauska pohtia tollasta. Tulee sellanen "mitä jos"-fiilis ^_^
Sehän tulee väistämättä mieleen, ne on rakennettu sen verran taitavasti. Arrhm, mä en millään muista yhtä toista kirjasarjaa,mistä tulee vähän samankaltainen tunne. Äh,mikähän pirulainen mahtoi olla.
(Sivuhuomautus: jonkun hulluna tai outona pitäminen on aika riskialtista hommaa, koska hullu/outo sisältää käsityksen,että se on jotenkin epänormaalia ja kukas ihme osaa määritellä normaalin? Joten eip,ainakaan minä en sinua hulluna pitäisi.)
Joo mä olen miettiny ihan samaa ja kuvitellu, et tämä onkin tapahtunu jo jonkin aikaa sitten, että nuo kaikki tapahtumat on käyty ja nyt joku siitä maailmasta kertoo ne meille.. heh. mutta jos näin olisi niin eiköhän muutama unhoituta loitsu olisi tehty.. ennen,kuin kirja oltaisiin julkaistu:) mutta se on niin ihana mielikuva, että pidän sitä silti yllä omassa päässäni.. (kukaan tutuistani ei tietenkään tiedä tästä ajatuksestani.. ne pitää mua jo nyt hulluna potter fanina, että jos toi tulis julki mä varmaa saisin ihan sekopään leiman)..
Juuri tänään mietin samaa. Oon miettinä oikeestaan siitä lähtien kuin Potterit luin ekan kerran eli 2.5 vuotta sitten. Paitsi ei se tosiaankaan kokoajan mun mielessä ole. XD Mut jos rupeen miettiin Pottereista jotain oikein syvällisesti niin tulee mieleen just tää juttu. Kiva haaveilla että se olis totta.. ja just tää että Rowling on oikeesti joku noita (tai surkki!) ja kertoo vaan näitä asioita vähän jästeillekin...
Heh.. onhan kai Viisasten kivessä siinä kohtaa, kun Harry tuodaan tätinsä ja setänsä kotiovelle, niin tuota McGarmivako sanoo, että Harry Potterista tullaan kirjoittamaan joskus kirjoja ja hän tulee olemaan jästienkin keskuudessa kuuluisa?!? Muistaisin ton tapasen kohan..ja toihan tapahtu niinku vuonna 1981 toi McGarmivan tai kuka nyt olikaan lausunta. Just tää on yksi hyvä piirre Pottereista, että tavallaan annetaan ymmärtää sen olevan totta. Tietysti Pottereissa on lukuisia muitakin hyviä piirteitä.
Mitähän joku fundamentalisti kristitty sanois, jos lukis mun viestin? Varsinkin sellanen joka pistää nettiin juttuja Pottereiden vaaroista. :)
et oo ainoa joka kuvitellu samaa:)
Ymmärrän kyllä, kuinka ihanaa olisi uskoa tuohon.
Ikävä kyllä niin ei kuitenkaan ole. Tässäkin maailmassa ON velhoja ja noitia, mutta todellisuus on vähän erilaista. JKR on tiedostaen tai tiedostamattaan luonut eräänlaisen heijastuksen todellisesta maailmasta, satuversion, joka sikäli on meille noidille ja velhoille hyödyllinen että Pottereiden kaltaiset kirjat vievät sitä "paha noita"-leimaa pois.
Se on kuitenkin totta että noitien ja velhojen maailma on salattu tosimaailmassakin. Mutta me emme ole järjestäytyneitä, me emme tunne toisiamme. Jossain päin maailmaa on varmaan pikku ryhmiä. Ja sitten on väärinkäyttäjiä ja uskonnollisia tyyppejä, edellämainittu mustaa taikuutta, jälkeenmainittu ei noituutta laisinkaan.
Ja ikävä kyllä taika ei onnistu vain artikuloimalla loitsu oikein. Kaikki taidot ovat seurausta kovasta harjoittelusta ja henkisestä kehityksestä, eivät itseisarvoja vaan kylkiäisiä, ja tie eteenpäin on paitsi rankka, myös hyvin hyvin pelottava. Sitä on olla noita tai velho.
joo... mä oon myös aatellut just noin!ja mun mielestä Rowling olisi Hermione! mutta vähänkö olisi siistii, jos saiskin jonain päivänä vaan tietää että oot velho tai noita!
Sama "vika" minullakin on.. Olisipa totta..
Kiitos hei tosiaan kaikille!!!!Musta on ollu ihana lukee näitä juttuja ja ehkä vielä jonain päiväne me tunnetaan toisemme ja etitään toi maaailma yhdessä. Ja niille jokka nyt aattelee et voi huh huh niin sanon vaan että mahtaa olla tylsä elämä kun ei voi välillä heittäytyy vähän lapsenmieliseks :)
hyvä jumala herää tähän maailmaan lapsi pieni
ilmeisesti tän keskustelun keski-ikä on 7v, eli täällä on kaikki harry potter-fanit jotka on just oppinu kirjottaan.. :D