Kesämökin likaveden hävitys

Meillä on lähes valmis kesämökki. Mökkiin on tarkoitus ottaa vain kesävesi.

Mitä nykyinen laki sanoo kaivoista ym luonnon suojelu asioista?
11662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tarkista rakennusluvastasi ja sen liitteistä mitä siellä sanotaan jäteveden käsittelystä

Äänestä

Eipä välttämättä lue yhtään mitään.
Meillä mökki saaressa, ns. kantovesi, kävimpä kysymässä ja vastattiin, jotta kaikki muu soveltuu mutta suoraan vesistöön ei.
Eli kivipesä, saunapallo, pieniharmaasuodatin, pari turvesäkkiä kehikkoon ja
likavesi läpi ym..
Laita siihen selitykseen että kompostoiva vc ja kantovesi.
Nuo kelpaavat, yleensä kunasta riippumatta.

Äänestä

jos vesi tulee mökkiin tai menee pois niin yli 50 m2 mökissä pitä olla jätekaivot...näin yksinkertaista se on....jos sähköpumpull aesim- järvestä ottaa veden niin ei tarvita...mutta minne se vesi sitten menee...? Kyllä kai pitä rakentaa joku järjestelmä esim.tiskivesille jne....

Äänestä

Kysy mökkikunnan rakennusvirastosta mikä on kunnan käytäntö. Perusperiaate on että kantovesi(ei siis painevettä eikä vessaa/suihkua jne.)- järjestelmässä Useissa kunnissa riittää mökistä sakokaivo ja sen perään imeytyskenttä ja saunasta jopa pelkkä kivipesä. Kuntakohtaisesti noita sakokaivoja ja imeytyskenttiä tulkitaan vähän eri tavoin joten kannattaa kysyä sieltä kunnan rakennusvirastosta.

Äänestä

Me haihdutetaan saunavedet, tiskivedet ja puucee kuset, en tiedä minne kulkeutuvat.

Äänestä
  • Kertoisitko millainen tekninen ratkaisu Sinulla "sinne meni" on kaikkien noiden nestetyyppien ja -määrien haihduttamiseen. Meillä on ongelma, sillä etämökkimme on jäänyt asutuskeskuksen viemärien ja vesijohtojen piirittämäksi, mutta harvoin käytettävää paikkaa ei haluttaisi kytkeä noihin järjestelmiin ja jäätymisvaaraan.
    Tämänhetkinen suunnitelma on polttava vessa ja kantoveden imeytyskenttä, mikä suunnitelma aiotaan esittää kun sitä lähivuosina meiltä ilmeisesti tivataan.

    Äänestä

  • minä tiedän...teidän rantaveteen ja ihme juttu....alkaa kasvaa heinää' vai joko kasvaa? Noin tehtiin 70 luvulla....

    Äänestä

Meidän saunavedet ja tiskivedet menee betonirengaskaivoon jossa kivikko pohjalla ja kansi päällä. Sinne imeytyy ja suodattuu. Kunta lähetti kirjallisen kyselyn kaikille mökkiläisille ja ainakin meidän systeemi meni läpi.
Meille siis tulee vesijohto, mutta vesivessaa ei ole. Pelkkä huussi vaan.
Mökkimme sijaitsee vesistön rannalla.

Äänestä

Tuosta kun rappusilta heittää pihalle niin kyllä ne sieltä johonkin imeytyy, enpä ole tarkemmin tutkinut. Kusitynnyri tyhjennetään metsään kusiaispesän päälle, kuivapaska maakuoppaan.

Äänestä

"Kusitynnyri tyhjennetään metsään kusiaispesän päälle". Vitsikö vain?

...toivottavasti!

http://www.iki.fi/tapsan

Äänestä

tiskipallo tiskivesille ja saunapallo imeyttämään tiski- ja saunavedet. molemmat 300 litran vetoisia pönttöjä. imeytyspallon ympärille 16-32 mm mursketta. itse ostin Meltexiltä kun sieltä löysin halvimmat säiliöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vil ihmeissään kirjoitti:

Meillä on lähes valmis kesämökki. Mökkiin on tarkoitus ottaa vain kesävesi.

Mitä nykyinen laki sanoo kaivoista ym luonnon suojelu asioista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu