Moi! :D Sain tänää tietää että Yamaha DT-mopossa vuosimallia 2010 ja 2011 on mahdollisuus mennä laillisesti ns. 7. vaihteelle että mopo kulkisi kovempaa, mutta poliisit ei sano mitään kun ne ei tiedä sitä kikkaa :--D Omistan siis kyseisen mopon, ja olen yrittänyt tätä jo useasti, tämähän tapahtuu siis sillein että kun ajaa kutosella ja kierrokset ovat kovat niin polkaisee vaihdepoljinta alaspäin niin kovaa kuin pystyy ILMAN KYTKINTÄ kun sitten se heittää sen sille "ylivaihteelle" jostain ihme keskipakoisvoimajutusta tai vastaavaa. Mulla se on vaan rusahtanut aika helvetin kovaa ja tiputtanut vaihteen ykköselle. Missä vika? haluaisin "virittää" (lainausmerkeissä koska sehän ei ole laitonta!) mopon kulkemaan ainakin sen 65 km / h.
Kiitokset jo etukäteen!
Kiitokset jo etukäteen!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korjaan että tiputtanut vaihteen vitoselle, ei sentään ykköselle :-DDD
eiköhän tuo kannata lopettaa...
itse en ole tuollaisesta kuullut ikinä ja luulisi nyt että ihan maalais järkeä käyttämällä älyää, että mopo ei pidä siit, joten sinuna lopettaisin tuollaisen paskan ja hommaisin vaikka tehoputken!
joo hei mä oon kuullu tosta ja saanu onnistumaanki!! se pitää pitää polkee kahesti alas päin. Seittämäs piilovaihe sijaitsee siinä 4 ja 5 välissä. kyllä se löytyy sieltä ku ettii tarpeeks pitkää.
8 vaihde löytyy 2 ja 3 välistä, sillä mennää jo 90km/h. 9 vaihteen saat päälle ku nostat vaihdepoljinta hieman ylöspäin ja samalla kopautat kaasaria! JA MIKÄ PARASTA, POLIISIT EI TIEDÄ NOITA!!! HIHIHIIHIHi
Oli taas joo tosi hauska juttu.
No se on kiva kuulla!
JUU JA 10 VAIHETTA SAA LISÄÄ KUN KUTOSELLA RYSÄYTTÄÄ VAIHEPOLKIMEN YLÖS NIIN KOVAA KUN V I TTU SIELU SIETÄÄ!!!
älä kuuntele noita trolleja se ei oikeesti oo siittä kii kuinka kovaa sen polkasee alaspäin vaan siittä että se piilo vaihde on siinä 3-2 välissä eli keräät alamäkeen vauhtia ihan vitusti sitte painat kevyesti 3 kertaa polkimen alaspäin ja sitten tosi nopeesti vaihde ylös, jossei sitä tee nopeesti ni se heittää sen vaa takas 6 vaihteelle elikkäs nopeeta mutta hellästi 3 alas ja 1 ylös rykäsemällä ni se heittää sen aina sille 7 vaiheteelle muistat vaa pitää kierrokset tapissa ja alamäessä kokeilet. kysy toki apua jossei noilla ohjeilla onnistu
Mitäs vittua, en oo kuullukka tälläsestä. Kone ei varmaan tykkää tästä? ja ei varmaan pysty testaan muuta kun jammu deetee 10 ja 11-vm?
minkäs vuoden detsi on kysees?