Olen joskus vuonna 2003 tehnyt kotisivut itselleni (Frontpage). Silloin oli Elisan laajakaista. Siirsin ne FTP ohjelmalla nettiin. Olen sen jälkeen vaihtanut pari kertaa tietokonetta, eikä enää ole koko Frontpage ohjelmaa. Nyt laajakaistana on Saunalahden huoneistokaista. Muutama kysymys askarruttaa: Onko se kotisivun siirto-ohjelma jotenkin kiinni operaattorista, vai voiko tuolla FTP-ohjelmalla siirtää missä tapauksessa hyvänsä? Itse kotisivun voin tehdä muullakin ohjelmalla kuin Frontpagella. Ainoastaan se siirto ihmetyttää! Mikä olisi nykyaikainen siirto-ohjelma?
siirto nettiin?
paljon muuttunut
3264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä mun mielestä voi siirtää ftp-ohjelmalla. Tosin joissakin kotisivuja tarjoavissa palvelimissa on myös omia siirto-ohjelmia, mutta siitä huolimatta sen voi tehdä myös ftp-ohjelmalla.
Lisäys tuohon edelliseen. Tässä linkki eri ohjelmiin. Mulla on ollut käytössä aika kauan tuo filezilla. Sitä ennen joku muu, minkä nimeä en enää muista.
http://www.free-download.fi/internet-ohjelmat/ftp.php
Filezilla omasta mielestä paras toinen hyvä on
Cyperduck, on olemassa win ja mac versio.
Molemmat on ilmaisia.
Mutta loppuen lopuksi se on aivan sama millä ohjelmalla sen siirtää palvelimelle.