Onko tämä totta vai legendaa, että Vectrojen moottorit kestää suunnilleen 150tkm ja sen jälkeen saa pelätä totaalituhoa? Aika paljon myynnissä vectroja joitten myynti-ilmoituksessa on maininta "moottorivaurio" ja hinta siinä parin tonnin kieppeillä.
Vastaukset 9
- .
Kestä kaukana Vectroista, laskua laskunperään. Koko ajan saa olla jotain korjaamassa, ja sitten kun hengähdät helpotuksesta, niin jakohihna katkeaa!
- hyvä auto
Vai että 150tkm? B ja c malleista ei oo kokemusta eikä tietoa niiden kestävyydestä/laadusta mutta a koppasessa minkä omistin oli 400tkm täynnä, tosin tuo auto meni ulosajon myötä paaliin, että en tiiä paljon ois vielä haalinu kilometrejä, tällähetkellä toinen vm 91, mittarissa 220tkm, ite noista ajanut n.30tkm, vesipumpun ja jakohihnan on vaihtanut, mikä varmaan oli ihan ajankohtaista, muuten kone toiminu täydellisesti ja tehot tallella.
- vectranako
Vectra b2, -99 1,8 16v --> yli 320 mittarissa ( käy ja kehrää hyvin )
- hp
Varmaan tuo mainitsemasi "totaalituho" voi johtua siitä että autoa ei ole huollettu oikein. Jakohihna pitää vaihtaa suositellun ajankohdan mukaisesti, mikä on aika yleisesti tietyissä opel mottoreissa 60 000 / 4 vuotta.
Toki sillä jakohihnalla voi ajella pidempääkin, mutta ei ole minusta järkevää riskeerata hihnan takia moottorivauriota. Ilman moottoriöljyä jos ajelee niin silloin voi myös toteutua tuo moottorivaurio.
Minun Opelini pihassa:
Vectra A -90 1.8 8V --> 487 tkm.
Vectra B - 97 1.6 16V --> 337 thm.
Öljyt ja öljyn suodattimen kun vaihtaa normaalisti niin en ymmärrä mikä moottorin voisi rikkoa. - jouko8657
Meillä Vectra A -89 ja mittarissa 414000km ja meinaan ajaa sillä 600000km ja sitten paalutan sen. Tai sitten en. On pelannut tosi hyvin vaikka eihän se mikään tekniikan huippusaavutus ole mitä tulee näihin nykyautoihin joissa on sähköllä toimivia juttuja vaikka muille jakaa, osin siksi se toimiikin hyvin. Ja on yksinkertainen rakenteelta verrattuna näihin uusiin menopeleihin. Kytkimenkin voi vaihtaa ilman, että vaihdelaatikkoa tarttee irroittaa. Ainut mikä siinä on jo vähän väljä on vaihdelaatikon tasauspyörästössä oleva "klappi" mutta ei se ajamiseen vaikuta on vain epämiellyttävä. Vaihtamalla laatikon sekin korjaantuisi, mutta mistä löytää laatikon joka todella on tiukka ilman edellä mainittua " klappia"
- perskeles
vectra b vm 00 hihna, vesipumpun ja kiristimen vaihdon jälkeen ehdin ajaa 15tkm ja jostain syystä on hihna päässyt löystymään. moottori hajalla. kyllä näissä hihna ongelmissa jotain perää on... toivottavasti noilla opelin varaosilla on se kahdenvuoden takuu.
- Opel asentaja..
Huolimattomasti asennetut osat vain olleet syynä moottori vaurioon ja ammattitaidon puute. Hihnaongelmaa ei ole.
- Huono
taitaa olla huonot osat . Opel on muutenki korjaamon onni,se työllistää ja varaosat kalliita.Ei ikinä opelia.
- 1.9 cdti
Huono kirjoitti:
taitaa olla huonot osat . Opel on muutenki korjaamon onni,se työllistää ja varaosat kalliita.Ei ikinä opelia.
Hienoa että olet huomannut opelien käytön / huollon / korjauksen kalleuden.
Suosittelen seuraavaksi ajamaan esim 150 tkm vaikkapa Volkkarilla tai Skodalla ja vaikkapa Renaultilla.
Kerro vaikka sen jälkeen paljonko kului rahaa autoosi.
Kerrothan vielä oliko auto uusi vai käytetty, jos oli ostohetkellä käytetty, niin ikä ja kilometrit niin saadaan jonkinlainen vertailu autojen kestävyydestä aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67706Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli54689- 55660
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.37590Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583- 61572
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7566- 78486
- 33445