Onko tämä totta vai legendaa, että Vectrojen moottorit kestää suunnilleen 150tkm ja sen jälkeen saa pelätä totaalituhoa? Aika paljon myynnissä vectroja joitten myynti-ilmoituksessa on maininta "moottorivaurio" ja hinta siinä parin tonnin kieppeillä.
Paljon moottorivikoja?
9
483
Vastaukset
- .
Kestä kaukana Vectroista, laskua laskunperään. Koko ajan saa olla jotain korjaamassa, ja sitten kun hengähdät helpotuksesta, niin jakohihna katkeaa!
- hyvä auto
Vai että 150tkm? B ja c malleista ei oo kokemusta eikä tietoa niiden kestävyydestä/laadusta mutta a koppasessa minkä omistin oli 400tkm täynnä, tosin tuo auto meni ulosajon myötä paaliin, että en tiiä paljon ois vielä haalinu kilometrejä, tällähetkellä toinen vm 91, mittarissa 220tkm, ite noista ajanut n.30tkm, vesipumpun ja jakohihnan on vaihtanut, mikä varmaan oli ihan ajankohtaista, muuten kone toiminu täydellisesti ja tehot tallella.
- vectranako
Vectra b2, -99 1,8 16v --> yli 320 mittarissa ( käy ja kehrää hyvin )
- hp
Varmaan tuo mainitsemasi "totaalituho" voi johtua siitä että autoa ei ole huollettu oikein. Jakohihna pitää vaihtaa suositellun ajankohdan mukaisesti, mikä on aika yleisesti tietyissä opel mottoreissa 60 000 / 4 vuotta.
Toki sillä jakohihnalla voi ajella pidempääkin, mutta ei ole minusta järkevää riskeerata hihnan takia moottorivauriota. Ilman moottoriöljyä jos ajelee niin silloin voi myös toteutua tuo moottorivaurio.
Minun Opelini pihassa:
Vectra A -90 1.8 8V --> 487 tkm.
Vectra B - 97 1.6 16V --> 337 thm.
Öljyt ja öljyn suodattimen kun vaihtaa normaalisti niin en ymmärrä mikä moottorin voisi rikkoa. - jouko8657
Meillä Vectra A -89 ja mittarissa 414000km ja meinaan ajaa sillä 600000km ja sitten paalutan sen. Tai sitten en. On pelannut tosi hyvin vaikka eihän se mikään tekniikan huippusaavutus ole mitä tulee näihin nykyautoihin joissa on sähköllä toimivia juttuja vaikka muille jakaa, osin siksi se toimiikin hyvin. Ja on yksinkertainen rakenteelta verrattuna näihin uusiin menopeleihin. Kytkimenkin voi vaihtaa ilman, että vaihdelaatikkoa tarttee irroittaa. Ainut mikä siinä on jo vähän väljä on vaihdelaatikon tasauspyörästössä oleva "klappi" mutta ei se ajamiseen vaikuta on vain epämiellyttävä. Vaihtamalla laatikon sekin korjaantuisi, mutta mistä löytää laatikon joka todella on tiukka ilman edellä mainittua " klappia"
- perskeles
vectra b vm 00 hihna, vesipumpun ja kiristimen vaihdon jälkeen ehdin ajaa 15tkm ja jostain syystä on hihna päässyt löystymään. moottori hajalla. kyllä näissä hihna ongelmissa jotain perää on... toivottavasti noilla opelin varaosilla on se kahdenvuoden takuu.
- Opel asentaja..
Huolimattomasti asennetut osat vain olleet syynä moottori vaurioon ja ammattitaidon puute. Hihnaongelmaa ei ole.
- Huono
taitaa olla huonot osat . Opel on muutenki korjaamon onni,se työllistää ja varaosat kalliita.Ei ikinä opelia.
- 1.9 cdti
Huono kirjoitti:
taitaa olla huonot osat . Opel on muutenki korjaamon onni,se työllistää ja varaosat kalliita.Ei ikinä opelia.
Hienoa että olet huomannut opelien käytön / huollon / korjauksen kalleuden.
Suosittelen seuraavaksi ajamaan esim 150 tkm vaikkapa Volkkarilla tai Skodalla ja vaikkapa Renaultilla.
Kerro vaikka sen jälkeen paljonko kului rahaa autoosi.
Kerrothan vielä oliko auto uusi vai käytetty, jos oli ostohetkellä käytetty, niin ikä ja kilometrit niin saadaan jonkinlainen vertailu autojen kestävyydestä aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2296637Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1115003Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1554779"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste633264Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1052883En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652329Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1381864- 691854
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391724- 581585