Takuueläke turvaa Suomessa asuvalle eläkeläiselle 687 euron vähimmäiseläkkeen eli sitä maksetaan muiden eläkkeiden päälle. Takuueläkettä vois saada, jos eläke jää ennen veroja 681,51 euroon kuukaudessa. Varhennetulla varhaiseläkkeellä eli alle 65-vuotiaana takuueläke jää pienemmäksi.
Vielä on useita tuhansia lisäeläkkeeseen oikeutettuja, jotka eivät ole sitä hakeneet.
Lisä eläke on kuitenkin toistasataa euroa.....
Onko sinun eläkkeesi riittävä.
Vielä on useita tuhansia lisäeläkkeeseen oikeutettuja, jotka eivät ole sitä hakeneet.
Lisä eläke on kuitenkin toistasataa euroa.....
Onko sinun eläkkeesi riittävä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä ole eläke suuren suuri, mutta eipä menotkaan ole enää sitä mitä työaikana. Asuminen omassa asunnossa maksaa vähän toista sataa euroa. Bensaan menee muutama kymppi kuussa, Palvelutalossa ruokailukaan ei köyhdytä. Vaateitakaan ei ole tarvis koko ajan ostella. Muutama satanen jää joka kuukausi yli oman tarpeen.
Viikottainen leipä kassi on mukava saada, Riittää siitä vielä sorsillekkin.
Saakohan pientä työeläkettä saava myös takuu eläkettä ???????
Eikös se Takuueläke maksetaan paikallisen Kelan kautta. Tåytyy heti huomesissa kkysellä.
Lue: http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/230810102229HN?OpenDocument
Jooo,,, kiitos linkistä, en tule saamaan lisäeläkettä, työeläke menee yli ton rajan joten täytyy tulla toimeen pienellä työeläkkeellä.
Onko syynä huono muisti vai mikä kun ei raha kelpaa...
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2011/08/09/sadan-euron-elake-ei-kiinnostanut--13-000-unohti-hakea/201111071/12
Eipä tässä ole mitään unohdettu. Ei se tuo elanto olekkaan pienen eläkkeen varassa, osinko tulot ja vuokratulot kattaa hyvin elämisen. Ei ole hinkua satasen, parin takia mennä kelaan selvittämään tulojaan. Pitäkööt ja jakakoot köyhille. Siitä laitoksesta pysyttelen tiukasti erossa.