Lämmityksestä

Olen muuttamassa rivitaloasuntoon, ja tein oman sähkösopparin. Pitääkö lämmityksestä tehdä erikseen sopimus vai kuuluuko rivitalo- yms. vuokra-asuntoihin automaattisesti lämmitys??
374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuuluu, tai ehkä ei. Kannattaisi tämä kysyä vuokranantajalta.

Äänestä

Jos on sähkölämmitys, niin teet sopimuksen sähköyhtiön kanssa. Ja sinä maksat laskut.

Äänestä

Teet viisaasti jos sovit kaikesta heti vuokrasuhteen ALUSSA ja kirjaatte ne paperille ylös allekirjoitusten kera. Ei tartte sitten myöhemmin tapella maksuista.

Yleensä öljy/kaukolämmitys kuuluu suoraan vuokraan, mutta jos suora sähkölämmitys, niin voi olla että joudut itse maksamaan. Kannattaa ottaa asioista selvää vuokraisännältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höhhh kirjoitti:

Olen muuttamassa rivitaloasuntoon, ja tein oman sähkösopparin. Pitääkö lämmityksestä tehdä erikseen sopimus vai kuuluuko rivitalo- yms. vuokra-asuntoihin automaattisesti lämmitys??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu