Gondor

tihk

Mitä Gondorille tapahtui sodan jälkeen? Rakennettiinko Osgliath uudestaan? Muuttivatko ihmiset takaisin Ithilieniin? Saatiinko Minas Tirith korjattua Aragornin elinaikana? Entä Mordor? Mitä siellä oli?

Nämä kyllä löytyvät varmasti kirjoista mutta olen hieman laiska selailemaan Silmarillionia ja TSH:n takaliitteitä. :) Mutta kiitos vastauksista jos joku viittii vastata :)

3

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tihk

      Siis mitä Mordorissa oli Sauronin tuhoutumisen jälkeen? noni :)

    • Jokzu

      Siis Gondor muodostui neljännellä ajalla Numeronin perinnön takia keskimaan sivistyksen ja muunkin keskukseksi lisäksi Arnorin pohjoisvaltakunta perustettiin uudestaan ja valtakunnat liitettiin yhteen. Ithilieniin muutti niin ihmisiä joiden jodtajaksi aragorn nimesi faramirin kuin myös haltiota jotka Legolas sinne johti. Tuosta Minas thirithin jutusta ei ole missään tarkkaan kerrottu, mutta toisaalta itse kaupunkihan vaurioitui sodassa suhteellisen lievästi joten kait se korjattiin. Mitä Mordoriin tulee, niin se jäi sellaiseksi kuin se oli Kolmannen ajan lopussa eikä sinne muuttanut ihmisiä, mutta Aragorn vapautti Nurnenilla eläneet sauronin orjat ja antoi siellä sijainneet pellot heille, mutta varsinainen Mordor jäi autioksi.

      • yks

        Olet oikeassa,,mutta lisään vielä, että Minas Tirith korjattiin uudelleen Aragornin aikana,.,,
        Siis Gimli ja kääpiöt ja sitten tehtiin vielä uusi portti..Ja se oli kultaa ja mithriliä...:)
        Että siinä vähä...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5820
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      207
      4775
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4363
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3742
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      67
      3742
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3461
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      94
      3406
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      69
      3243
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2951
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2601
    Aihe