Kuukautisia ei ole ollut enää yli kahteen vuoteen, mutta kuumat aallot vaan jatkuvat, kaikkiaan jo n. 5 vuotta ollut näitä.
Luulin että loppuvat kun menkat jää pois, mutta mitä vielä...
Milloin aallot loppuvat?
5
900
Vastaukset
- Hormoonihurmio
Silloinhan ne vasta alkavat! Tai ainakin minulla alkoivat, kun viimeiset kuukautiset olivat maaliskuussa, kuumat aallot alkoivat huhtikuussa. Muita vaihdevuosioireita oli ollut jo vuosia sitä ennen.
Vaihdevuosioireiden kesto on hirveän yksilöllistä, niin kuin on niiden voimakkuuskin. Jotkut "aaltoilevat" vielä lähes kahdeksankymppisinä, toiset eivät ollenkaan.
Minun oireeni olivat sen verran voimakkaat, että kävin melko pian (kokeiltuani kesän ajan luontaistuotetta) hakemassa korvaushoidon, jota käytin kolme vuotta. Sitten kokeilin, pärjäisinkö ilman, ja totesin, että muut oireet olivat kadonneet ja kuumat aallotkin sen verran lieviä, että päätin jättää lääkkeet.
Nyt olen ollut vuoden ilman - tällä hetkellä on käytössä paikallishoito, mutta sehän ei vaikuta kuin limakalvoihin - ja tuntuu kuin aallot olisivat tämän kesän aikana entisestään miedontuneet. Ihan viime viikkojen aikana niitä on ilmaantunut vain, kun on muutenkin kuuma, liikkuessa tai muuten ponnistellessa.- muut oireet
"Muita vaihdevuosioireita oli ollut jo vuosia", mainitsit.
Täällä päin lääkärit ovat sitä mieltä, että vaihdevuodet alkavat vasta sitten, kun kuukautiset ovat loppuneet. Esim. vuotojen niukkuus ja epäsäännöllisyys eivät kerro vielä vaihdevuosista heidän mukaan.
Kysynkin useammilta, kuinka kauan vuosissa on muita vaihdevuosioireita mahdollisesti ennen kuukautisten loppumista. - Hormoonihurmio
muut oireet kirjoitti:
"Muita vaihdevuosioireita oli ollut jo vuosia", mainitsit.
Täällä päin lääkärit ovat sitä mieltä, että vaihdevuodet alkavat vasta sitten, kun kuukautiset ovat loppuneet. Esim. vuotojen niukkuus ja epäsäännöllisyys eivät kerro vielä vaihdevuosista heidän mukaan.
Kysynkin useammilta, kuinka kauan vuosissa on muita vaihdevuosioireita mahdollisesti ennen kuukautisten loppumista.Lääketieteellinen termi "vaihdevuodet" tarkoittaa täsmällisesti ottaen kuukautisten loppumista, eli siinä lääkärit ovat ihan oikeassa. Tosiasia kuitenkin on, että monenlaisia, jopa hoitoa vaativia vaihdevuosioireita voi olla vuosia ennen viimeistä kuukautisvuotoa. Minulla ensimmäiset oireet taisivat alkaa lähes viisi vuotta ennen kuukautisten loppumista.
Suosittelen gynekologi Maija Kajanin kirjaa Sukellus kuumaan aaltoon. Siinä on mm. potilaskertomuksia siitä, mitä kaikkea estrogeninpuute voi aiheuttaa. Tässä blogissa on poimintoja kirjasta:
http://leenalumi.blogspot.com/2010/09/sukellus-kuumaan-aaltoon-naisen.html
- Keinu
Mulla kestänyt 15 vuotta jonka jälkeen 3 vuoden paussi lääkkeissä ja hups heijakka aloitin uudestaan pienemmällä määrällä ei vielä ohi.
Hanki ihmeessä korvaushoito. Haittariski pieni, hyötyjä on enemmän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12010043Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785016Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694852Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73300Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j142517Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071740Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551570- 471536
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591454Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661402