Elikkäs minä ja minun tyttöystävä haluttais muuttaa omaan asuntoon, mutta ei olla varmoja onnistuuko se.
Tyttöystävä olis tulossa kuopioon amiskaan ja sehän saa tukia yms. Ja itsehän tarviin muuttamiseen vanhempien luvan tai jotain... en oo yhtään varma näistä... mutta eikös se vois onnistua? Omat porukat asuisivat ihan lähellä muutenkin ja sitä rataa..
15-vuotiaan ja 16-vuotiaan yhteinen asunto... onnistuuko?
9
324
Vastaukset
- des643
Muuttaapa minne tahansa, niin pitää maksaa vuokraennakkoa yleensä 3 kk:n vuokra. Jos vuokra on esim. 500 e/kk, niin pitäisi olla säästössä heti 1500 euroa. Asukaa nyt sen aikaa yhdessä ja säästätte, että saatte vuokrarahat kasaan. Sitten katsotte oman kunnan nettisivuilta, että löytyykö sieltä, että mistä niitä vuokra-asuntoja oikein saa. Yleensä koko Suomessa on huono asuntotilanne ja siksi vuokra-asuntojen hinnat on korkealla. Vaikka asumistukea voi saada, se ei tarkoita, että voitte elää vain yhteiskunnan tukien varassa, joten siksi olisi pakko ottaa esim. opintolainaa.
Ootte niin nuoria, että suosittelen ehdottomasti, että käytte koulut loppuun kodista käsin. Vuokralle ennättää muuttaa myöhemmin. Vuokra-asuntoa ei saa tuon ikäiset, koska olette vielä alaikäisiä. Vuokralle pääsisitte vain, jos vanhemmat sen hyväksyvät.- gothwarrior
Mutta se ois siis periaatteessa ja ehkä jopa käytännössäkin mahdollista jos se vanhemmille vaan käy..?
- Totta on
gothwarrior kirjoitti:
Mutta se ois siis periaatteessa ja ehkä jopa käytännössäkin mahdollista jos se vanhemmille vaan käy..?
Ei täysjärkinen vuokranantaja vuokraa lapsille asuntoa varsinkaan samaa kämppää tytölle ja pojalle jos ei sisaruksia.Tulee vastuukysymykset liian isoiksi lapsille vuokrattaessa täysi ikäisiäkin vuokralaisia riittää.
- -
No tuossa edellähän oli kaikenlaista pelottelua ja jopa ihan väärää tietoa.
1. Läheskään kaikissa paikoissa ei ole noin kovia takuuvuokria. Jos onnistuu saamaan esimerkiksi opiskelija-asunnon, niissä puhutaan yleensä n. 100€ takuusta, jonka saa vieläpä takaisin pois muuttaessa, mikäli asunto on edelleen hyvässä kunnossa.
2. Vuokra-asuntojen tilanne riippuu ihan paikkakunnasta ja vuokrien korotukset erilaisten kustannusten (kuten vesi, sähkö, jätehuolto jne.) noususta.
3. Ette saa asumistukea, jos olette opiskelijoita, vaan asumisLISÄÄ.
4. Vuokra-asunnon voitte saada ihan yhtälailla kuin kuka tahansa muukin. Ette vain itse voi allekirjoittaa sopimusta, vaan siinä tarvitaan vanhempien allekirjoitukset. Alaikäisenä kun ei voi laillisesti sitovaa sopimusta tehdä.
Eli kyllä, aivan mahdollista on, mutta miettikää tarkasti se, miten te tulette rahallisesti toimeen. Alaikäisen Kelalta saatavat tuet ovat yleensä hyvin vähäiset. Vanhempien tulot vaikuttavat opintotuen kaikkiin osiin ja opintorahaahan ei voi saadakaan ennen kuin tippuu lapsilisältä pois (eli vasta 17-vuotiaana voi saada).
Itsestäsihän et kertonutkaan oletko opiskelija vai mikä olet.- gothworrior
Juu kiitos :D, ja itse kävisin tuon ysiluokan vielä mutta vanhemmat osallistuisivat vuokranmaksuun. ^^
- -
gothworrior kirjoitti:
Juu kiitos :D, ja itse kävisin tuon ysiluokan vielä mutta vanhemmat osallistuisivat vuokranmaksuun. ^^
Niin sen verran vielä tarkennusta, koska olet peruskoulussa. Et saa itse mitään tukea. Opintotukea ei makseta peruskoululaiselle, eikä toimeentulotukea (yleensä) alaikäiselle. Ainoa, mitä sinä voit saada on lapsilisä ja sillä maksaa vain pienen murto-osan kaikista kuluista. Vanhempasi siis joutuvat käytännössä maksamaan aivan kaiken. Ovatkohan se siihen valmiita?
Alla olevan "iskä vain.." kanssa olen ihan samaa mieltä siitä, että kannattaa ehkä ennemminkin toimia niin, että tyttöystävä vuokraa asunnon ja sinä käyt siellä "kylässä". - It's me, gothwarrior
- kirjoitti:
Niin sen verran vielä tarkennusta, koska olet peruskoulussa. Et saa itse mitään tukea. Opintotukea ei makseta peruskoululaiselle, eikä toimeentulotukea (yleensä) alaikäiselle. Ainoa, mitä sinä voit saada on lapsilisä ja sillä maksaa vain pienen murto-osan kaikista kuluista. Vanhempasi siis joutuvat käytännössä maksamaan aivan kaiken. Ovatkohan se siihen valmiita?
Alla olevan "iskä vain.." kanssa olen ihan samaa mieltä siitä, että kannattaa ehkä ennemminkin toimia niin, että tyttöystävä vuokraa asunnon ja sinä käyt siellä "kylässä".Juup, sounds good. ^^
- iskä vaan..
Jos tyttöystäväsi on tulossa sinne opiskelemaan ja saa kaikki tuet ja kenties asunnon omiin nimiin niin eikö kannattaisi asua virallisesti kotona ja asustella tyttöystäväsi luonna. Saatte tarvittaessa omaa lukurauhaa tenttejä varten. Sinullakin ysiluokka edessä ja se vaatii myös ponnistelua. Muuttaminen yhteen ja oppimaan yhteisasumisen/itsenäisen asumisen asiat vaatii aika paljon ja saattaa häiritä opiskelujanne.
Miten paljon luotat tyttöystävääsi?
Voitko jäädä itse asunnollenne opiskelemaan jos hän haluaa lähteä bilettämään kavereidensa kanssa? Entä voitko itse tehdän saman? Vai onko kyseessä pelkän pa...aikan tarve? Kannattaisiko silloin jutella vanhempiesi kanssa heidän teiniseksiin liittyvien mielikuvien suhteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis915160Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1724869BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2114078- 2153255
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1143105Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main992960- 1251810
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok151649Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1431594- 611359