kerrynterrieri

kerriturri

Olen kiinnostunut kerryterrieristä, sen luonteesta ja sopeutuvuudesta perhekoiraksi.
Olisi mukavaa lukaista kommentteja jo kokeneemmilta kerrykonkareilta.

8

2507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäpä.

      Minulta löytyy veteraani-ikäinen kerrymummo kotoa. Toisista koirista se ei pahemmin välitä, vaan saattaa mielellään jopa haastaa riitaa, varsinkin saksanpaimenkoirille, johtuen huonoista kokemuksista pentuna. Kerryt ovat yleensä nopeita oppimaan, vilkkaita, jopa itsepäisiäkin. Oma koirani on ihmisrakas, mutta pienten lasten korvista repimistä, riehumista yms se ei siedä, vaan osoittaa tällöin helposti mieltään. Turkki on myöskin suuritöinen, likaantuu ja takkuuntuu helposti ja ilman trimmaus täytyy suorittaa säännöllisin väliajoin jollei halua kotiinsa haisevaa takkukasaa...

      Kerry (varsinkaan uros) ei todellakaan ole mikään helpoin mahdollinen rotu, vaikka ihana partakuono onkin! :)

    • maikku

      Heissan kerriturri. mulla on kohta 5v uros kerry ja aivan mahtava tapaus.luin tuon toisen vastauksen äsken ja mun kerry ei ole ikinä lapsille pahaa sanon,ei ees varottan vaik lapsia on kolme ja kaikki oli koiran luona. Yks piti hännäst kiinni(3v tyttö) yks oli turkissa kiinnni lapsen puristusvoimalla(2v poika) ja vanhin sisaruksista (7v tyttö) tutkiskeli koiran partaa lähemmin. että vähän on myös siitä kiinni mihin kerry tottuu pienestä pitäen. Se on totta että turkki on hoidettava mutta en pidä sitä niin älyttömän vaikeana,kun ei tarvitse näyttelyiden takia olla pitkää turkkia.Lyhyt on helppo hoitoinen kun on oikeat välineet :) Pentuna koirani oli välillä riiviö.Revin hiuksia päästäni pari kertaa mutta selvällä ja järjestelmällisellä kasvatuksella/koulutuksella saat ihanan koiran joka tulee kaikkien ihmisten kanssa toimee. Toiset saman sukupuolen edustajat ovat eri asia. koirani sietää kyllä myös uroksia kuhan ei ole tappelijoita. Kerry puolustaa itseään ärhäkästi toisia koiria vastaan jos on tarve.Onnea sulle jos kerryn otat. Saat paljon rakkautta siltä varmasti =)

      • kerryturri

        Hei, kiitti vastauksesta! Olen jo varannut perheellemme kerrytytön ja saamme sen tuossa heinäkuussa. Parit kirjatkin on jo tullut luettua, pentukoirista ja kasvatuksesta. Innolla oottelemme sitä karvakerää. :)


      • Kerryjä myös
        kerryturri kirjoitti:

        Hei, kiitti vastauksesta! Olen jo varannut perheellemme kerrytytön ja saamme sen tuossa heinäkuussa. Parit kirjatkin on jo tullut luettua, pentukoirista ja kasvatuksesta. Innolla oottelemme sitä karvakerää. :)

        Kun määrätietoisesti ja rakkaudella sekä lempeästi jaksat pikkukerryn kasvattaa niin et varmasti tule katumaan!
        Sosiaalistamiseen kannattaa panostaa. paljon erilaisia ihmisiä sekä eläimiä...
        Turkin kun viitsii muutaman kerran viikossa karstata,kammata sekä esim. kuukausittain pestä ja lyhentää niin no problem.


      • Anonyymi
        Kerryjä myös kirjoitti:

        Kun määrätietoisesti ja rakkaudella sekä lempeästi jaksat pikkukerryn kasvattaa niin et varmasti tule katumaan!
        Sosiaalistamiseen kannattaa panostaa. paljon erilaisia ihmisiä sekä eläimiä...
        Turkin kun viitsii muutaman kerran viikossa karstata,kammata sekä esim. kuukausittain pestä ja lyhentää niin no problem.

        Just näin. Meillä 4v kerryneiti, nyt jo steriloitu. Ihmis ja koirarakas ilopilleri, joskin tietysti terrierin itsepäistä luonnetta välillä. Turkkia pitää hoitaa mutta ei ole isotöinen, ainakaan jos ei näyttely kuntoa halua. Ei lähde karvaa eikä haise "koiralle" märkänäkään. Loistava veneilyseura myös!


    • Anonyymi

      Sen verran kokemusta, että todella aikaa vievä koirarotu. Mutta palkitseva. Parempaa ystävää et löydä!

    • Anonyymi

      Kerrynterrieri on käyttökoira irlantilaisilta maatiloilta. On typerää olettaa, että se ei olisi muuta kuin ärhäkkä perheenpuolustaja.

    • Anonyymi

      Meillä oli kerry ja pentuaikana, kun joutui olemaan päivisin yksin kunnes lapset tulivat ensimmäisinä koulusta, viihdytti itseään aika reippaasti!! Tuli päiväpeitot kirjailtua, kun löysi kuivamustekynän , eteisen matto purkautui kivasti lanka kerrallaan puolesta metristä pariin metriin, miehen uudet kengät tuli pureskeltua ja omistanikin parista kenkäparista vasen kenkä -
      ei tosin yhden päivän aikana.! Tämä tuhotyön aika loppui heti, kun hampaat vaihtuivat upeisiin valkoisiin pysyviin ja koko loppuelämän sellaisina säilyneisiin!
      Siitä alkoikin sitten mieletön kunnioitus tätä kaveria kohtaan: erittäin älykäs, herkkävaistoinen, huolehti vierailevasta pikkukoirastakin, kun ulkoillessa tuli vastaan uhkaavan oloisia koiria, tönimällä ystävänsä tien reunaa reunaan .Tälle meidän kerrylle juteltiin hyvin paljon ja oli myös aina mukana - joskus työpaikallakin - ja hän kyllä oppi suomen kielen erittäin hyvin ..
      .. ja pienenkin poissaolon jälkeen toi aina "lahjan" (lelun) plus että koirien älypeleissä hoksasi nopeasti kupletin juonen.! Ei ollut vihainen kellekään ihmiselle - joku koira saattoi ärsyttää, mutta sekin tuli esiin kurkkuäänenä , joka tuntui kulkevan fleksiä pitkin. Tämä upea olento lähti koirien taivaaseen 12,5 vuotiaana äkillisen sairaskohtauksen seurauksena ja jätti jälkeensä ikuisen ikävän. Sellainen oli tämä kerrypoika.. kaikki eivät varmasti ole samanlaisia, mutta tämä rotu on fiksua ja uskon, että jokainen yksilö vastaa siihen, miten sitä kohdellaan.. jos olet "aina oikeassa" - tyyppi, älä ota kerryä ! Kerry on kuitenkin terrieri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1475
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1464
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe