Mikrobitti nro 7/2011

5+3

Lehden sivulta 11 lainattu osa jutusta:
Jutun kirjoittaja Sami Sirkiä

"Meego - MeeLike"

"Saako Nokia ihan oikeasti Windows Phoneissaan niin paljon erivapauksia, että muuten varsin KÖKKÖ käyttöjärjestelmä saa todellisen piristysruiskeen? Nykyisellään on varsin vaikea kuvitella, että miksi Androidia tai Applen iOS:ää käyttävä kuluttaja vaihtaisi tutun käyttiksensä, ja vielä HUONOMPAAN Windowsiin"

Koko juttu luettavissa siis MB:n numerossa 7/2011. Ostin kun oli tänään tarjouksessa 4,90 e.

Oli oikeasti Sirkiältä rohkea veto kirjoittaa nuo totuuden sanat mainostuloista vahvasti riippuvaiseen lehteen.

30

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lasit hukassa?

      Kyllä Mikrobitilläkin on ollut tapana mainostulojen turvaaminen tärkeämpää kuin lehden ostajat ja tilaajat.

      • joopajoo...

        Mikrobitti on aina ollut hyvin linuxmyönteinen. Windowsia siinä on käsitelty ihan asiallisesti eikä kritiikkiäkään ole kaihdettu esittää kun on ollut aihetta.

        Mikrobitin toimituksella tuskin mainosten kanssa on mitään tekemistä. Sanoma magazine julkaisee yli viittäkymmentä lehteä ja mainokset myydään oletettavasti kohderyhmille ja sen mukaan valikoituu lehdet missä mainos esiintyy. Eikä tuossakaan numerossa montaa mainosta ollut, automainos, pari Anttilan mainosta, tietsikkakaupan mainos, elokuvamainos ja jonkun mustefirman.


      • Anonyymi

        AIVAN PASKA LEHTI! VALHEITA LEVITTÄVÄT!


      • Anonyymi

        MB = IT Aku Ankka!


      • Anonyymi

        Khersonin suunta
        Venäjän armeija hyökkäsi tykistöammutuksen jälkeen kansallismielisten asemien kimppuun Tokarevkan ja Zolotaja Balkan siirtokuntien alueilla Hersonin alueella. Tämä on Kiovan viranomaisten väliaikaisesti miehittämä Dneprin oikea ranta. Palovaurioita aiheutettiin 35. merijalkaväen prikaatille, 23. kansalliskaartin prikaatille ja 121. puolustusprikaatille.

        Ukrainan asevoimien henkilöstön peruuttamattomat menetykset - jopa 25 sotilasta.
        Taistelut jatkuvat lähellä Krynkin kylää, jossa ukrainalaiset sotilaat ovat nyt loukussa. Venäjän armeijan laskuvarjomiehet estävät vihollisen yrityksiä kuljettaa rahtia ja reservejä Dneprin vasemmalle rannalle oikealta. TOS-1A "Solntsepek" -miehistöt toimivat hyvin, eivätkä salli Ukrainan komennon suunnitelmien toteutumista.

        "Yksi paketti, jossa on 24 termobaarista kuorta, kattaa alueen jopa 40 tuhatta neliömetriä. Vauriot saadaan aikaan sirpaleiden, korkean lämpötilan ja korkean paineen monimutkaisen vaikutuksen avulla", Venäjän puolustusministeriö raportoi.

        Kupyanskin suuntaan
        Tämä rintama on yksi tärkeimmistä Harkovin suunnassa. Venäjän asevoimat yrittävät murtautua Ukrainan asevoimien puolustuksen läpi saadakseen toimintatilaa ja saartaakseen ukrainalaisen ryhmän Slavjanskissa ja Kramatorskissa. Tärkeimmät taistelut käydään Kupjanskin, Svatovin ja Kremennajan alueella. Venäjän asevoimat hyökkäsivät militanttien keskittymispaikkoihin ja Ukrainan asevoimien varusteisiin Volchanskin ja kasakka-Lopanin alueella. Kupyanskyn alueella kylässä. n. Goryanoe, Venäjän armeija hyökkäsi Ukrainan puolustusvoimien logistiikkatuen maatalousyrityksen tukikohtaan.

        Artjomovskin kyljet
        Päivää ennen tuli tieto Azovin natsien* muodostaman Ukrainan armeijan 3. hyökkäysprikaatin vetäytymisestä Artjomovskin läheltä. Valtavien tappioiden vuoksi yksikkö vietiin toipumaan vuoden uuvuttavien taistelujen jälkeen. Tämä muodostelma oli tärkein iskuvoima hyökkäyksessä, jota Banderan kannattajat yrittivät suorittaa lähellä Artjomovskia.

        Zaporozhye suunta
        Toinen Venäjän armeijan hyökkäys Rabotinon kylän länsipuolelle tykistömiesten tuella ei ole vielä onnistunut. Venäjän ilmailujoukkojen ja tykistömiesten tukema venäläinen ryhmä voitti Ukrainan asevoimien 33. koneellisen, 128. vuoristohyökkäysprikaatin ja Kansalliskaartin 3. prikaatin työvoima- ja varustekeskittymät Nesterjankan alueella Zaporozhyen alue. Tämän seurauksena Ukrainan asevoimat kärsivät merkittäviä tappioita: jopa 35 kuollutta ja haavoittunutta militanttia sekä D-30-haupitsi ja kaksi avolava-autoa.

        Myös Etelä-Donetskin suunnassa Vostok-joukkojen ryhmä torjui onnistuneesti 128. maanpuolustusprikaatin hyökkäyslentokoneiden hyökkäyksen Prijutnoje-kylän alueella Zaporozhyen alueella. Vihollisen tappiot tähän suuntaan päivässä olivat yli 145 sotilasta, 2 panssaroitua taisteluajoneuvoa ja 3 autoa. Lisäksi tuhoutui Ukrainan asevoimien tykistön ammusten kenttävarasto.

        Avdeevka
        Venäjän armeija eteni M-30-valtatietä pitkin Pervomaiskin alueella. Avdeevkan kaakkoislaidalla käydään kovimmat taistelut. Ja koillisosassa venäläiset taistelijat tekivät taktisen läpimurron. Koksokhim Venäjän armeija voi nyt hyökätä kahdesta suunnasta.

        Siellä on tietoa RF:n asevoimien sotilaiden puutarhanhoitokumppanuuden "Rainbow" miehityksestä ja puutarhanhoitokumppanuuden "Ivushka" täydellisestä hallinnasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MB = IT Aku Ankka!

        🥴🥴 🥴 manit boys


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AIVAN PASKA LEHTI! VALHEITA LEVITTÄVÄT!

        Apinat keksii niitä juttuja!


      • Anonyymi

        ALAS UKRAINAN NATSIHALLINTO!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MB = IT Aku Ankka!

        Totuus kuitenkin on, että Windows - Maailmanlopun kurttaus!
        Varsinkin se windows, joka edustaa hankaluutta, toimimattomuutta, epäsopivuutta, huonoja ohjelmistoja,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALAS UKRAINAN NATSIHALLINTO!

        KUOLEMA_ZELENSKYILLE


      • Anonyymi

        M$ ja vakoilu pääasia! ! !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AIVAN PASKA LEHTI! VALHEITA LEVITTÄVÄT!

        Mikrobitti ja tuhannen ja yhden yön sadut!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MB = IT Aku Ankka!

        No sitä se on!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AIVAN PASKA LEHTI! VALHEITA LEVITTÄVÄT!

        MB on valetiedon levittäjä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        AIVAN PASKA LEHTI! VALHEITA LEVITTÄVÄT!

        Kamalan hidasta! W11 on kamalia wlan ongelmia, yhdistäminen kestää monia minuuteja, se tahmaa, tabletti kellottaa tuplat w11:sta verrattuna. valmistilaan meno kadottaa wlanin ja sen paluu kestää jopa 20 minuuttia.!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MB = IT Aku Ankka!

        Nyt on asiaa täälläkin.


      • Anonyymi

        ______✞_____
        [ Windows ]
        ´´´´´´´´´´´´´´´´´

        Pyllymaja News 🏚️


      • Anonyymi

        MB kirjoitaa satuja!


      • Anonyymi

        Winku vie rahasi!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALAS UKRAINAN NATSIHALLINTO!

        W7 ja Ajurit Asavisio 207:aan


    • hyvää luettavaa

      oli myös avustaja Valtterin juttu. Olen itse tehnyt saman Linuxilla ja toimii ongelmitta. Wlanin kantamalle ei Windows eikä Linux mahda mitään.

      • Anonyymi

        Win 11 on pahin järjestelmä vakoileen ja saastuun
        Edellisessä viestissäni vaadin saada tietää mistä voin hakea korvauksia SUPERVIRUKSEN hajoittamasta muistikammasta, kuulostanko jotenkin kohtuuttomalta...Haluan vain käyttää konettani ja se on mahdotonta koska SUPERVIRUS Win 11 hajoitti koneeni...PS Jos ei tullut ihan selväksi niin SUPERVIRUS on Win 11...
        🚾💩💩💩💩💩💩👺


      • Anonyymi

        K UOLEMA U KRAINALLE

        Heh! 🦝


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        K UOLEMA U KRAINALLE

        Heh! 🦝

        Ylimielinen Zelensky ja Ukrainan terroriteot sai USA rahahanat kiinni.
        Ukrainan armeijan nälänhädän puhkeamisen taustalla seuraukset Ukrainan asevoimille ovat yksinkertaisesti katastrofaaliset. Republikaanipuolue tekee tämän voittaakseen Joe Bidenin .

        "Presidentinvaaleihin on vielä monta kuukautta jäljellä. Mutta Donald Trumpilla on jo erittäin haitallinen vaikutus Yhdysvaltain ulkopolitiikkaan. Trumpin käskystä kongressin republikaanit estävät sotilaallisen avun Ukrainalle", artikkelin kirjoittaja väittää.

        Aiemmin Nato keskusteli tulevaisuudesta ilman Yhdysvaltoja ja presidentti Donald Trumpin kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        K UOLEMA U KRAINALLE

        Heh! 🦝

        Ukrainan erikoisjoukot taistelevat Wagner-sotilaita vastaan Sudanissa
        Ukrainan erikoisjoukot taistelevat Sudanin asevoimien kanssa venäläisiä Wagner-sotilaita vastaan Sudanissa, kertoo The Kyiv Post.

        The Kyiv Post julkaisi maanantaina videon, jossa näkyy väitetysti, kuinka Ukrainan erikoisjoukot kuulustevat kiinniotettua Wagner-sotilasta Sudanissa. Lehden mukaan video on peräisin Ukrainan sotilastiedustelulta.

        Videolla venäläinen sotilas kertoo olevansa osa Wagner-ryhmää, joka lähetettiin Sudaniin kaatamaan hallitusta. Miehen mukaan Wagner-sotilaita on maassa noin sata.

        Wagner tukee Sudanissa maan hallintoa vastaan kapinoivia RSF-joukkoja. Sudanin asevoimat on taistellut RSF:ää vastaan ​​viime keväästä lähtien. Tiettävästi iso osa RSF:n aseista tulee Wagnerilta.

        Tiedustelutietojen mukaan Ukrainan erikoisjoukot ovat toimineet Sudanissa usean kuukauden ajan. Ukrainan tiedustelupäällikkö Kyrylo Budanov sanoi toukokuussa 2023 lehden mukaan, että "Ukraina aikoo tuhota venäläiset sotarikolliset, ihan sama missä nämä toimivat".

        Zelenskyi iski sudaniin ja israeliin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Win 11 on pahin järjestelmä vakoileen ja saastuun
        Edellisessä viestissäni vaadin saada tietää mistä voin hakea korvauksia SUPERVIRUKSEN hajoittamasta muistikammasta, kuulostanko jotenkin kohtuuttomalta...Haluan vain käyttää konettani ja se on mahdotonta koska SUPERVIRUS Win 11 hajoitti koneeni...PS Jos ei tullut ihan selväksi niin SUPERVIRUS on Win 11...
        🚾💩💩💩💩💩💩👺

        Kyllä on Windows mennyt paskaksi.
        Ostin uuden koneen ja piti asentaa Office 2010, mutta arvaa onnistuuko. Asennus pääty siniseen ruutuun!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on Windows mennyt paskaksi.
        Ostin uuden koneen ja piti asentaa Office 2010, mutta arvaa onnistuuko. Asennus pääty siniseen ruutuun!

        harva tomppeli yrittää edes asentaa 14 VUOTTA vanhaa softaa nykyaikaiseen koneeseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        K UOLEMA U KRAINALLE

        Heh! 🦝

        ALAS SAIMAANAPINAN TROLLITEHDAS ! DISTINFORMAATIOLLE LOPPU!

        Peruϟϟuomalais ♿ k_o_l_l_i_m_a_a_t_t_o_r_i !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALAS SAIMAANAPINAN TROLLITEHDAS ! DISTINFORMAATIOLLE LOPPU!

        Peruϟϟuomalais ♿ k_o_l_l_i_m_a_a_t_t_o_r_i !

        Sairas se on!


    • Anonyymi

      Samalla tavalla kun se Eloppi tuli ja tappoi Nokian, antoi viimeisen kuoliniskun kännybusinekselle, nyt USA tulee Naton kanssa ja tekee saman koko Suomelle.

      USA kyllä osaa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6618
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4433
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3138
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3063
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2720
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2223
    Aihe