Ensimmäinen

taxo-tiputus takana ja olo on suurinpiirtein normaali,jatkuneenko kauan vai onko odotettavissa huonovointisuutta ja kaikkea muuta.
Miten palstalaiset,tuliko teille kaikenlaisia sivuvaikutuksia vai selvisittekö suht.helpolla sytostaattihoidoistanne ?
550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Toivottavasti voit hyvin jatkossakin. Minulle tuli jonkinlaisia nivel-tai luukipuja ja rintakipua sekä lievää pahoinvointia lopussa.
On hyvä antaa itselleen aikaa, kuunnella kehoaan ja tehdä mukavia asioita.

Äänestä
  • Minä sain sytostaatti hoidot vajaa vuosi sitten,ensin 3.kertaa taxoa ja sitten kolme kertaa Ceffiä,kolmen viikon välein.
    Minulla oli sivuvaikutuksena lievää pahoinvointia ja toisen taxon jälkeen alkoi hiukset irtoamaan.
    Kolmannen taxon jälkeen tuli lihaskipua,käveleminen sattui reisi lihakset kipeytyi.
    Ceffien aikaan jossain vaiheessa meni maku- ja haju aisti,ruuassa ei ollut mitään makua,oli lähes sama,mitä söin,kaikki maistui ihan samalta- tai ei miltään.
    Jossain vaiheessa oli väsymystä mutta näin jälkeenpäin ajatellen ei se niin kauheaa ollut,sivuvaikutukset meni ohi aika pian hoitojen loputtua,ruuassa oli taas makua,pahoinvointi loppui samoin kuin lihaskipukin.
    Nyt minulla on enää Arimidex.lääkitys,se jatkuu vielä noin 4.vuotta,tämä lääke ei ole antanut minulle mitään sivuvaikutuksia,olo tuntuu ihan hyvältä.
    Toivonpa että sinäkin selviät hoidoista ilman sen pahempia oireita,reipast mieltä ja paljon lepoa,ne hoito ajat menee nopeasti ohi ja niitten jälkeen elämä jatkuu.

    Äänestä

  • Yksilöllistä.Minullakin eka viikko oli helpompi.Toinen viikko vähempi miellyttävä,kolmantena oli taas mekhein normaali,ja sitten taas sama homma.Ajattele eka kerta sinulla jo ohi.Pian se kurja aika on takana.Sinulle voimia paljon,ja toivottavasti pääsisit helpommalla.kaikkea hyvää sinulle ja siunausta.

    Äänestä

Kiitos teille kun halusitte vastata aloitukseeni ja olikin hyvä kuulla,että ette hirveesti alkaneet pelotella tyyliin että odottappa vaan seuraavaa hoitoa.
Kyllä mie tästä selviän ja jaksan - oottehan tekin jaksaneet ja jos tulee jotain hirveitäkin sivuvaikutuksia niin
nekin selviän,pääasiahan nyt on se,että saan hoidot jotka parantavat minunkin syöpäni.

Äänestä

Jos saadaan 6 krt solusalpaajahoitoa, niin varaudu että kerta kerralta vointi heikkenee, palautuminen on hitaampaa. Riippuu tietenkin millaisesta myrkystä on kyse. Taxo on todella tujua ainetta. Cef tai Cex eri ainetta.
Kortisoniläääke pistää n. 3 päivän ajan ylikierrokselle, mutta sen loputtua alkaa väsymys ja myös tulee sivuvaikutukset. 1 1/2 - 2 viikkoa kohtuullista vointia. Sitten taas seuraavaan solusalpaajahoitoon. Siis tavallaan syklinen jakso 3 viikon välein. Pahoinvointilääkettä kannattaa pyytää seuraavassa jos ekan jälkeen tulee huonoa oloa. Jos valkosolujen huimaa laskua on, kannattaa pyytää kallista Neulastaa. Jos edelleen HB:n laskua, niin voi pyytää EPOA. Jäähanskoja ja -hattuja voidaan pyytää myöskin. Kannattaa aina pyytää itse varmuuden vuoksi ja on pidettävää omaa puoltaan.
Aloittaja,mitä syöpää sairastatte parhaillaan? Saatteko myös sädetyshoitoa solusalpaajahoitojen jälkeen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elokuu. kirjoitti:

taxo-tiputus takana ja olo on suurinpiirtein normaali,jatkuneenko kauan vai onko odotettavissa huonovointisuutta ja kaikkea muuta.
Miten palstalaiset,tuliko teille kaikenlaisia sivuvaikutuksia vai selvisittekö suht.helpolla sytostaattihoidoistanne ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu