Näin sanoo kai laki,mutta kuten aina ennenkin löytyy se porsaanreikä:
Vaikka naista ei saisikaan esineellistää,niin naisen tavaran saa!
Vaikka nämä vanhat ja osuvat sanonnat,kuten "hukkaviiva" ja "vornavokkeli" ovat nyt kiellettyjä jokapäiväisessä käytössä,niin Brysselistä annettiin uudet suositukset tästä nimittelystä.Eikä mitenkään huonoja olekaan:
-nivustahko
-patjaimuri
-reisirevitin
-alavedätin
-lihasurvoin
-etuotin
-välileipoin
-täkkitäristin
Näillä se on tultava toimeen!Rakkaalla lapsella on monta nimeä...
Vaikka naista ei saisikaan esineellistää,niin naisen tavaran saa!
Vaikka nämä vanhat ja osuvat sanonnat,kuten "hukkaviiva" ja "vornavokkeli" ovat nyt kiellettyjä jokapäiväisessä käytössä,niin Brysselistä annettiin uudet suositukset tästä nimittelystä.Eikä mitenkään huonoja olekaan:
-nivustahko
-patjaimuri
-reisirevitin
-alavedätin
-lihasurvoin
-etuotin
-välileipoin
-täkkitäristin
Näillä se on tultava toimeen!Rakkaalla lapsella on monta nimeä...
Vastaukset 26
Vanhimmat
Miksihän minua ei naurattanut yhtään... tietäisin kyllä vastaavan listan miehistä joilla heitä kuvaamme....mut ei enää jaksa!
Kurkkasin nikkiäsi ja ystävälistasi kertoikin mistäs tulet kustasi kulet poikanen.
Mikä helvatan vimma teillä on tulla tänne 60v sivulle, onhan omannekin?
Fiksut otetaan ilolla vastaan, tälläinen tuskin puree muihin kuin naisten vihaajiin.
Oiskohan nyt niin,että olet siellä arkissasi vietänyt liika aikaa tai maatunut osaksi seinää, koska ainakaan minä en ole kuulut noista nimityksistä yhtään ainoaa ja olen sentään elänyt yli kuusikymmentä vuotta Suomessa. Sellaista se on, kun ei enää ota eteen näköjään. Pitää siten sun muistella edes nimityksiä vuosikymmenten takaa.
Onko noi nimitykset jotakin korsujuttuja - taas? Viime sodasta on jo kulunut aikaa enemmän kuin kotvasen. En ollut silloin syntynytkään. Ihan noin muuten, sieltä survoimesta lienet sinäkin joskus putkahtanut ulos, jollet ole kokenut jonkinlaista neitseellistä syntymää eli että haikara on sut tänne tuonut. Ja voihan olla tietysti olla niinkin,että keijut ovat sinut kantaneet jonnekin koppaan runoja lausuen. Se sopisi kovin hyvin tämän palstan käsityskyvylle.
Näkyy hyvin kirjoituksestasi, paljonko arvoa naisille annat. Niinpä minäkin pidän sinua vain ratikkana, joita tulee - ja menee. Ostapa nyt kunnon pornokaseti ja mene harrastamaan sitä ihtiään. Jos vaikka tuska heltiää.
Pistäisitpä maailmaa vähän paremmaksi ja pitäisit älämölöä pienten tyttöjen sukup.elinten silpomisesta, esimerkiksi. Siinä olisi työkenttää meille kaikille, sukupuolesta riippumatta.
Vaan kun on niin turvallista ja naatinnollista miettiä omaa haaruväliään, ja sinulla eritoten minkänimiseen paikkaan sen tökkää. Melkein yököttää. Ei tosiaan naurata vaikka vitsiksihän tämä tietty oli tarkoitettu?
Minäkin liityn paheksujien kuoroon...))
Tuo juttu ei ollut hauska, vaan karkea, inha olo jäi mullekin.
Vaan älä lannistu. Kokeile toista aaltopituutta.
Jos Nooanarkin tyylitaju on tuota luokkaa, niin minkäs teet.
Tää oli kyllä jonkinlainen pohjanoteeraus. Tällekin keskustelufoorumille.
En kyllä yhtään ihmettele!Tarkoitus oli pistää juttu Seksivitsi-palstalle:
Siellä on muitakin yhtä älyvapaita sepustuksia.Ukkonen iski päälle ja tuli kiire sulkemaan konetta.Tämä palstasivu oli auki,joten tännehän se näköjään vahingossa päätyi.Naisten halveksinta ja aliarvioiminen ei kuulu mun ajatusmaailmaan.
Mutta itsepähän kärsin tän häpeän ja teidän oikeutetun kiukkunne.Eikä tämä ole mikään anteeksipyyntöä kerjäävä ruikutus vaan pelkkä toteamus tapahtuneesta!
Oukei. En minä mikään anteeksiantoautomaatti ole mutta oli mukavaa kun selitit. Yleensä (muistaakseni) juttusi ovat olleet ihan mukavia. Siis tällä palstalla, missään seksivitseissä en ole (toistaiseksi ;-/) vieraillut...
Oisko kuitenkin vähän seli seli seli ... hmmm ukkonen ja ... :) On sitä uskottavampiakin selityksiä kuultu.
Mutta jotakin tuhmuuksista kiinni jäänyttä pikku poikaa vielä kovan pinnan alta löytyy, kun selitystä pukkaa. :)
Ei sen välii... Huuhaa tää ei o, vaikka kieltämäti väliin siltä tuntuukin...omiemme takia :)
Reilu teko, olematon hatunnosto ja ylävitonen!
" oljenkorret nähty"
Häpeätkö oikeasta syystä?
Minun mielestäni nuo luettelemasi tavaran nimet olivat huonoja, ilottomia, epäeroottisia, kömpelöitä, väkisin tehtyjä ym. ym..
Olisi voinut listata myös yleisesti käytössä olevia, sävyltään houkuttelevampia, kun nyt listaamaan rupesit.
Oma listani kertonee, että olen hyvin asiallinen ihminen, tarvekaluja kaikki.
Meisseli!
Mela!
Aisa!
Pamppu!
Patukka!
Kypärä!
Letku!
Jortikka(?) Onko se tavara?
Selityksen paikka teil molemmilla.
Arkilla oli täysin käsittämätön vormavokkeli.
Bessie käytti kypärä sanaa,pari sanaa sanojen alkuperäst auttas kummasti minua pähkäilyssäni.
Oikeutettu vaatimus.
Totta puhuen en ole eläissäni käyttänyt kypärä-sanaa miehen kalusta puhuessani, enkä ole kuullut kenenkään muunkaan niin tekevän.
Mutta kun siinä laulussa sanotaan, että mul on kylän suurin kypärä jne..
Olen pitänyt itsestään selvänä, että sillä kypärällä tarkoitetaan kyrpää.
Äläkä nyt sano, että vika on minun mielikuvituksessani. Koollakaan ei ole minulle mitään merkitystä.
Vormavokkelia jos joku tulisi minulta pyytämään, niin taitaisin luulla että kysyy jotain lastenkirjaa. Pimperolleni ei tuolla pyynnöllä takuulla pääsisi.
Tarkoittaako se jortikka mitään?
Enpä tiedä sen perimmäistä merkitystä. Maalaiskomedioissa Hillevi Jortikka oli kyläkauppias.
.
Kyllä jortikkakin jotakin tarkoittaa, nimittäin Nykysuomen sanakirjan mukaan se on 'köriräs, jotkale(?), votkale'. Tarjoaisin tilalle sanaa "jantikka".
Joo! Jantikka kuulostaa hyvin käyttökelpoiselta. Sitä voisi mielestäni käyttää niin ompeluseuroissa kuin silloin kun ottaa ryypyn murheeseen.
Jantikasta johtuikin mieleeni, olen ollut pultti ja mutteri tansseissa joskus 60-70 luvulla. Vähän harmittaa, kun kaverit halusivat kesken kaiken lähteä seuraavaan kapakkaan, enkä tiedä olisiko sopiva pultti löytynyt. Mutterit jätettiin lähtiessä vahtimestareille.
Pitäisiköhän tuo sanakirja hankkia. Tuntuu, että tavantakaa sille olisi ollut käyttöä. Ei netistä niin vain kaikkea löydä, minä ainakaan.
Netistä ei välttämättä löydä täsmällisiä määritelmiä. Huutonetistä varmaan saa NS:n laajimman painoksen kohtuuhintaan. Minulle kirjasta on ollut huvia ja hyötyä, vaikka jantikkaa se ei tuntenut. Sana lienee murretta.
Täytyy varmaan pistää töpinäksi tuon hankinnan kanssa, että se ehtii maksaa itsensä takaisin. Varsinaista hyötykäyttöä minulla ei taida tulla olemaan, vaan mistäpä tuonkaan koskaan tietää. Huutonetti on minulle vieras ja tuntuu työläältä, mutta täytynee perehtyä, säästö on varmasti melkoinen kaupan hintoihin verrattuna.
Tuo jantikka rupesi nyt pyörimään mielessä sen verran, että innostuin sanoittamaan siitä laulun. Sävel Huopikkaat, huopikkaat laulusta.
Kaksi värssyä on valmiina ja olen aika tyytyväinen niihin. Pieni ongelma tulee siitä, että haluan ehdottomasti sanojen rimmaavan. Kohta "jantikkaat, jantikkaat, pyöreät ja kantikkaat" vähän arveluttaa minua. En haluaisi hyvin rimmaavasta kantikkaasta luopua, mutta en muista olisinko sellaista jantikkaa koskaan nähnyt.
Mutta takaisin asiaan. Se, että mainitsit kirjan antaneen sinulle myös huvia sai minut tekemään ostopäätöksen. Muistin, miten usein olen ihan huvin vuoksi unohtunut lukemaan melkein tuntikausiksi vanhoja tietosanakirjoja, jotka veljeni muuton yhteydessä otin säilyttääkseni.
Ajattelin et jantikkaat ,jantikkaat pyöreät ja mallikkaat vois sopii.
Työtehoseura sanoo et tarkotuksenmukanen kalu on aina kaunis.
Kylän suurin kypärä ja letku letkeä,sanaili junnu.
Koolla on aina välii ja vormavokkeli on jotain käsittämättömän isoa.
kiitti perusteluista.
Minä en noista työkaluista paljon ymmärrä, mutta sen tiedän näin "hushollerskana", että ellei reikä ja tappi täsmää, niin huonostihan siinä käy.
Oukkidoukki. Taas laajeni mun sanavarasto värikkään pintoreskeilla nykysuomen sanoilla. Mihinkähän noita sitten tarvittais edes?
Ei mihinkään? Tuhmien puhumiseenkaan ei sovi alkuunkaan.
Joo. Samaa vähän epäilin.
Sanoja kuusikymppisten lasten ruokapöytäkeskusteluihin? Kun opetellaan kertauksena elämän tosisanoja, jos ne olisivat sattuneet unohtumaan?
Piirroksista voisi olla apua, jos kielikuvat eivät riitä.
Jees tai sitten voi vääntää rautalangasta. Muovailuvahasta voi myös olla apua. Sopiva konsistenssi?