Olisimme lähdössä 23,10 Madeiralle ensimmäistä kertaa. Mutta mutta kuinka on lämpö silloin? Ja onko kellään kokemusta Dorisol Buganvicia hotellista? Lomamme kestäisi 2viikkoa. Siis kannataako mennä silloin ja onko lämmintä?
Loka-Marraskuulla Madeiralle
8
383
Vastaukset
- 15+6
Kummia kyselet! Madeiralle kannattaa matkustaa mihin vuodenaikaan tahansa, aina siellä näkemistä ja tekemistä riitttää.
Mikään "rantalomalle ruskettumaan" menijöiden kohde Madeira ei ole vaan kauniista luonnosta ja siististä kaupunkiympäristöstä pitävien fiksujen ihmisten lomaparatiisi.
Lämpötila on Funchalissa melko tasainen ympäri vuoden - minusta ihanteellinen.
DB-hotellista löydät tietoa netistä vaikka kuinka paljon. - Ei viluisille
Yleensä ok kelit, päivällä pärjännee kaupungilla shortseilla, tosin mitään 30 kelejä ei ole.
Lämpöisempää vaatetta tarvitaan maisemareissuilla kuitenkin. - Katsokaa peiliin
Siellä hotellialueella voi hyvin kulkea shortseissa, mutta kaupungille kannattaa pukeutua paremmin.
Marraskuu on madeiralaisille jo talvea, joten he pukeutuvat saappaisiin ja toppatakkiin. Ja kesäaikanakin useimmat ovat hyvin tyylikkäästi vaatetettuja ostoksilla liikkuessaan. Shortseissa kävelevät turistit ovat siinä joukossa huvittavan näköisiä.- kesäpukeutuminen
Siellä on suomalaiselle aina kesä ja pukeudutaan sen mukaan...
- Ford Capri
No kun mittari pyörii hellelukemissa, näytän mieluummin vähän tyhmältä capreissani. Eipä noita pitkiä housuja tosin näkynyt paljon paikallisillakaan, paitsi joillain virkamiehillä tms. Helppohan se naisilla on hameidensa ja mekkojensa kanssa :-)
Lokakuun keskimääräinen maksimilämpötila Funchalissa on runsaat 24 C, yön minimi runsaat 17 C, marraskuun vastaavat lukemat ovat 22 C ja runsaat 15 C. Lokakuun keskimääräinen sademäärä on 75 mm, marraskuun noin 100 mm. Sadevuorokausia (sataa o,1 mm tai enemmän) on keskimäärin vastaavasti 9 ja 11.
Portugalilaiset pitävät pitkiä housuja kesälläkin paljon lämpimässä ilmastoissa kuin Madeira. Toki shortsejakin käytetään, etenkin nuorempi väki. Oli vuodenaika mikä tahansa, pohjoisen matkailijan erottaa aina, vähintään vaatetuksesta.
Se miten lämpimänä ilman kokee ei riipu pelkästään asteista vaan myös ilman suhteellisesta kosteudesta. Kosteampi ilma tuntuu Funchalin lämpötiloissa lämpimämmältä kuin kuiva.
Pohjoisrannikolla ja vuorilla retkeilivien on syytä varata lämmintä mukaan keskikesälläkin, sillä sää mainituilla alueilla on varsin vaihteleva. Vastaan saattaa tulla kovaa tuulta, sadetta tai tihkusadetta ja/tai sumua.- mrs mamma
Olen ollut Madeiralla marraskuun ekan viikon ja kelit olivat aivan loistavat; yhtenä päivänä tuli iltapäivällä / alkuillasta pari-kolme tuntia vettä, muuten aurinko paistoi ja lpt oli päivällä 22-24. Illallakin tarkeni myöhään istua hotellin partsilla ihan keveissä vatteissa.
- baixio
Sää on siellä aina suhteellisen perseestä, mutta aina sinne vaan palaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085