...eikä ymmärrä käytännön tarpeista juuri mitään. Olen työssäni käynyt kymmenissä tuhansissa taloissa enkä voi kyllä antaa kovinkaan hyvää arvosanaa arkkitehtien suunnittelemille ratkaisuille. Huonoja ratkaisuja on löytynyt jokapuolelta taloa, niin ulkoa kuin sisältäkin ja vielä siltä väliltä.
Erikoisrakennusten suunnitteluissa on joskus arkkitehdeille ilmoitettu, että voimme kertoa joitakin käytännön asioita että rakennuksesta tulisi toimiva. Mikä on ollut vastaus? Kyllä me osataan suunnitella. Mutta sutta ja sekundaa on tullut. Jopa niin, että autojen sisäänajo on mitoitettu väärin eikä autoja ole voinut ajaa sisälle. Entäpä kerrostalojen käytävät? Sellaisia mutkia ettei nojatuolia isompaa huonekalua voi viedä siitä läpi. Pesuhuoneiden ovet ja tilat suunniteltu vanhusten talossa niin ettei pyörätuolia tai rollaattoria voi ottaa pesuhuoneeseen. jne jne jne jne jne
Hyvät arkkitehdit! Suunnitelkaa vain itsellenne niin me käytännön asioista ymmärtävät suunnittelemme itsellemme. Sopiiko näin?
Arkkitehti on taiteilija...
9
365
Vastaukset
- esrgyhjuk
Entäs sitten maallikoiden suunnittelemat talot? Niissä vasta on naurussa pitelemistä.
- Vastavalmistunut
Se on kyllä ihme, että kaltaisesi besserwisserit ja Ajatusten Tonavat eivät koskaan päädy tälle parjaamalleen alalle korjaamaan tilannetta...
- öörrnnii
Katsos kun ei mitenkään ehdi joka alalle korjaamaan tilannetta :)
- Mitähän tähän keksis
Oletko siis sitä mieltä, että alan koulutus vähentää osaamista? Suunnittelun lisäksi maallikko varmasti myös säveltää sekä toimii vaikka lääkärinä tai juristina paremmin kuin alalle koulutettu. Koulutuksen lisäksi myös kokemus on varmasti haitaksi - silloinhan ei enää voi kuulua "meihin käytännön asioista ymmärtäviin", eikö niin?
Mitä muuten teet työksesi? Äkkiseltään arvioiden olet rampannut 20 vuoden ajan jokaisena työpäivänäsi keskimäärin tunnin välein uudessa talossa. Miksi?
Tunnetko rakennusten suunnitteluprossia lainkaan? Meinasitko ihan vakavissasi, että arkkitehti tarkoituksella suunnittelee kerrostalon porrashuoneisiin mutkia? Sen verran voin vihjaista, että rakennusliikkeen halulla lisätä asuntojen määrää per hissi on melko suuri vaikutus tähän. Arkkitehdin mielipiteistä riippumatta.
Pyörätuolin ja rollaattorin kanssa pääsee mihin tahansa asuntoon, kylpyhuonetilaan tai julkiseen tilaan, joka on suunniteltu ja toteutettu rakentamismääräysten mukaisesti. Tietenkin on olemassa vanhoja rakennuksia, joissa kaikki edellytykset eivät täyty.
Ei hätää, kukaan täysjärkinen ei suunnittelisi sinulle mitään!- sdfdsfsdsdsdsadas
Hieman helpotan arviointiasi. Kulunut aika on ollut 30 vuotta. Miksi? Siksi, että se oli työtäni :)
Valitettavasti ei edes uudessa talossa pääse pyörätuolin tai rollaattorin kanssa pesutiloihin. Kyseessä on lisäksi vanhusten talo ja suuri ja uusi.
- Kokemus-K
"Valitettavasti ei edes uudessa talossa pääse pyörätuolin tai rollaattorin kanssa pesutiloihin. Kyseessä on lisäksi vanhusten talo ja suuri ja uusi. "
Mitenkä meni rakennustarkastuksesta läpi? Ei voi täyttää nykyisiä rakennusmääräyksiä jos ovet eivät ole riittävän leveitä tai aukea riittävästi. Olisi puitänyt jäädä "kiinni" jo lupavaiheessa. Joku ei nyt ole hoitanut hommaansa ja se ei ole pelkästään arkkitehti... - Todellisuudentaju hanska
No joo.
Aika moni kirjoitustaidon omaavakin kuvittelee olevansa suuri runoilija.
Useinkin pienellä ihmisellä on suuria kuvitelmia omasta grandiositeetistä.
Pärjäile ! - rewd7yuj0i+08
Aloittajan kanssa samaa mieltä. Yksi asia joka onnistutaan tekemään päin persettä joka helvetin kerta on pyörävarastot... varmaan kymmenen kertaa telonut sormet kun ovi lävähtää sormille pyörää sisältä ulos tuotaessa. Ja löpinät siitä että luhtitalot eivät sovi suomalaiseen ilmanalaan ovat täyttä paskaa.
- osiufhdeoifhohhenh
Jo pelkkä termi "pyörävarasto" on halventava niitä kohtaan, jotka mieluummin liikkuvat polkupyörällä kuin autolla. Siis mikä helvetin VARASTO? Miksi puhumme autotalleista, mutta emme pyörätalleista? Se antaa ymmärtää että polkupyörä on joku pesäpallomailan tai suksien tapainen harrastusväline eikä autoon verrattava kulkuneuvo. Kyseinen termi heijastelee hyvin sitä tapaa millä nämä "varastot" on sitten käytännössä toteutettu (niin että polkupyörän päivittäinen käyttö muuttuu mahdollisimman hankalaksi), joka puolestaan heijastelee arkkitehtien halveksuntaa kestävää kehitystä / ekologisuutta kohtaan. Jokaisen tulee liikkua autolla, pyöräily on työnvieroksuja pilvenpolttaja hipeille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034613Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743891368- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86970Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10877- 64866