VVO-verkko

Kuinka nopea on Saunalahden 2,3 Mbit/s SDSL-runkoyhteydellä toteutettu VVO-verkon yhteys? Talossa on 60 asuntoa.

Tiedän kyllä, että suuri käyttäjämäärä rajoittaa nopeutta, mutta onko kellään kokemusta onko yhteydet koskaan ihan jumissa? Ja millaiset on yleensä latausnopeudet?
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla VVO:n Saunalahden kotikiinteä ja nopeus vaihtelee melkoisesti. 1 megan yhteytenä menee, mutta todellisuus hyvä jo edes puolet siitä. Alimmillaan ollu ISDL luokkaa. Kyllä silläkin vielä surffailee, mutta kaikenmaailman imutukset on jo aikas tuskasen hitaita tolla nopeudella. Talossa asuntoja 48.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ottaakko kiinteistöliittymä? kirjoitti:

Kuinka nopea on Saunalahden 2,3 Mbit/s SDSL-runkoyhteydellä toteutettu VVO-verkon yhteys? Talossa on 60 asuntoa.

Tiedän kyllä, että suuri käyttäjämäärä rajoittaa nopeutta, mutta onko kellään kokemusta onko yhteydet koskaan ihan jumissa? Ja millaiset on yleensä latausnopeudet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu