Mitä koirani viestittää?

Koirani tapaa "itkeä" kun menen päiväunille, tulee luokseni sängyn viereen, laittaa kuonon pääni viereen ja silleen vinkuu, aivanku itkua tai jotain. Samoin tekee aamuisin kun herään, melkein samaa ääntä pitää kun olen ollut poissa kotoa ja tulen kotiin. Tätä ääntä koirani ei käytä muulloin!!
1079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sitä ahdistaa. Ei kannata huomioida sillä hetkellä, mutta kannattaa myös miettiä omaa tunnetilaa ennen päiväunille menoa ja päiväunilla. Esim oma koirani huomaa heti jos itseäni alkaa jokin asia ahdistamaan, joka tuntuu jokseenkin friikiltä jutulta :D

Äänestä

sulle kauniita unia ja mukavaa matkaa höyhennyssaarille ;D

Äänestä

jos se vaikka pelkää että nukahdat ikiuneen.

Äänestä

Koiralla voi olla tylsää ja se vaatii huomiota. Se tietää, että kun menet nukkumaan, mitään kivaa ei tapahdu.

Äänestä
  • Totta. Tuo on laiskan ihmisen koira joka tarvitsee tekemistä. ensin ollaan töissä ja taas koira on yksin sitten tullaan kotiin ja nukutaan "päikkärit" ja sitten syödään ja taas nukutaan

    Äänestä

  • vie minut ulos kirjoitti:

    Totta. Tuo on laiskan ihmisen koira joka tarvitsee tekemistä. ensin ollaan töissä ja taas koira on yksin sitten tullaan kotiin ja nukutaan "päikkärit" ja sitten syödään ja taas nukutaan

    Ainakin oma koirani saa tarpeeksi liikuntaa ja aktivointia ja vinkuu silti välillä samoin kuin aloittajan koira. Koirani on tosi vilkas ja haluaisi koko ajan huomiota. Monesti lenkin jälkeen käy myös ylikierroksilla ja vinkuu silloin. Kun olen huomioimatta koiraa, se asettuu.

    Jos aloittajan koira siis saa tarpeeksi liikuntaa ja aktivointia, syytä huoleen ei luultavasti ole.

    Äänestä

Joo olette varmaan oikeassa, mulla tapana lähteä metsään aina klo 14.00 koiran kanssa ja jos menen ennen tuota päikkäreille, koira ehkä luulee, ettei mennä ulos?

Äänestä

Mun koiruus "inisee" kun häl on pissahätä. Vaikka ei usein ehdikään pyydellä kun ollaan paljon pihalla.

Äänestä

Voi tsiisus mitä vastauksia. Voisiko olla niin, että koira hakee vain huomiota. Oletko joskus tuossa samassa tilanteessa silittänyt koiraa? Se tulee hakemaan joka kerta lisää rapsutuksia, ei sen kummempaa.

Äänestä

Koira on tylsistynyt tai epävarma. Mieti miten toimit, oletko rauhallinen, jne? Aktivoitko koiraa riittävästi vai onko pv:t yksin, sitten lenkki, minuutti juttelua ja rapsutusta ja sitten se saa olla omissa oloissaan yksin loppupäivän?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä. kirjoitti:

Koirani tapaa "itkeä" kun menen päiväunille, tulee luokseni sängyn viereen, laittaa kuonon pääni viereen ja silleen vinkuu, aivanku itkua tai jotain. Samoin tekee aamuisin kun herään, melkein samaa ääntä pitää kun olen ollut poissa kotoa ja tulen kotiin. Tätä ääntä koirani ei käytä muulloin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu