perustuksista epäilyjä

anttiantura

tyhmänä kysyn että eikö harkoista tehty perusta ole hepponen jos talo nousee 5-8m ylöspäin niin kevyt harkko alimmaisena näin ajattelisin lapsena leikkitorneja tehneenä raskas alimmaiseksi.

elementeistäkö tehdänä myös onko tiheempää? entä


vanha hirsitalo ajaako kivenlohkareet vain kivijalan aseman eli jos ovat eivät ole kalliolla kovin vakavaa perustustei ole?

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7

      Tarkoittanet kevytsoraharkkoja.
      Katso niiden puristuslujuus. Se on ihan järkyttävän suuri. Esim. 300 tonnia / m2 tai sitä luokkaa.

      Sillon jos kaikkien rakenteiden kestokyky on reilusti enemmän kuin tarvitaan, niin ei tule ongelmia vaikka kestävin rakenne ei olisikaan alimmaisena.

    • jankon.betoni

      Onhan harkko perustus heppoisempi kuin betonia oleva sokkeli. Esim. täyttöjä tehdessä harkkosokkelin kanssa saa olla paljon varovaisempi kuin paikalla valetun tai betoni elementeistä tehdyn kanssa.
      Kuitenkin käytössä se on aivan riittävän luja. Pohjan täyttöjen päällä on aina raudoitettu betoni antura ja sen päällä harkko sokkeli. myös päällä olevan talon paino tekee harkko muurista tukevamman.
      Samaan asiaan perustuu betonielementti talon(mm. suurin osa kerrostaloista) koossa pysyminen. Rakennus vaiheessa seinä elementit tuetaan pystyyn, mutta saumavalujen ja välipohja ontelolaattojen asentamisen jälkeen rakenteesta tulee erittäin luja.

    • Soklex

      Voit rakentaa talosi ylösalaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2051
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      804
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      196
      624
    Aihe