Eli siis, tuleeko toimeen kissojen ja lasten kanssa? Sopiiko ensimmäiseksi koiraksi, vai onko kenties liian vaativa? Kestääkö isompienkin koirien leikkejä, vai loukkaako itsensä? Onko miten terve rotu?
Lisäksi vielä turha kysymys, osaatteko sanoa onko millainen kokoero kääpiösnautserin kanssa?
Lakelandinterrieri?
4
1976
Vastaukset
- jotain vinkkiä"
Koot ja rakenteet löytyvät ainakin rotumääritelmistä:
-Lakelandinterrieri http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/7AF24F79-9D64-44CF-A586-E208262A2984/0/lakelandinterrieri514.pdf
-Kääpiösnautseri: http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/679CBC84-AEA6-480A-9ECF-F2F6119CBCB5/0/kääpiösnautserit835.pdf - -
Kyllä joo, olen siis nuo koot tuolla tavalla katsonut, ajattelin vain kun koirathan useasti eivät pysy aivan täysin noissa edellytetyissä mitoissa ja lakelandinterrierin koko on esimerkiksi koira kirjoissa kerrottu aika ympäripyöreästi... Ajattelin siis, josko jollakin olisi ihan laajempaa kokemusta asiasta.
- edellinen"
Kyllä ihmisten omakohtaiset kokemukset lakenaldinterriereiden mittasuhtaista voivat hetiellä vielä enemmän kuin kirjojen tiedot. Ota huomioon, että noissa linkeissä on virallinen rotumääritelmä kyseisistä roduista, joita jalostuksessa pyritään toteuttamaan. Koirakirjoihinhan niine tekijät voivat merkitä mitä hyvänsä >>oman päänsä>> tieton. Ja tietenkin kaiken rotuisia koiria syhtyy myös väärän mittaisia, jotka sitten määritellään virheellisiksi. Oikean laisessa koiratyypissä on jalostuksessa vaikeaa pysyä, kun ottaa huomioon vaikka chihuahuan ja tanskandoginkin kokoerot: jalostuksella niihin ollaan päästy ja jalostuksella niissä yritetään pysyä.
Suomen kennelliiton rotumääritelmässä kerrotaan, mitä mittasuhteita (ja muita piirteitä) jalostuksessa pyritään tavoittelemaan.
Mutta en viitsi enempää häiritä, sillä en ole tavannut lakelandinterriereitä kuin näyttelyissä sekä kerran kadulla.
- jos vielä luet
Jos vielä luet niin aika vaativa rotu. Kasvattaa täytyy hyvin ja joitakin itsepintaisuuksia löytyy mun kaikilta leikeiltä. Esim ei välttämättä tuu kaikkien kaa toimeen, aika itsenäisiä ym. Joskus myös lutusia mutta pääasiassa aika isoja koiria pienessä koossa. Kestää kenen leikkejä vaan. Kysymys on enemmänki pysyykö isot koirat sen tahdissa. Vähän korkeampi kun kääpiösnautseni ja täpäkämpi. Yksilöstä riippuu aika paljon kyllä koko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al962355Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/221834Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1261608- 871302
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden161291- 1271179
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka136926"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48908Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29837Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80826