Lakelandinterrieri?

-

Eli siis, tuleeko toimeen kissojen ja lasten kanssa? Sopiiko ensimmäiseksi koiraksi, vai onko kenties liian vaativa? Kestääkö isompienkin koirien leikkejä, vai loukkaako itsensä? Onko miten terve rotu?

Lisäksi vielä turha kysymys, osaatteko sanoa onko millainen kokoero kääpiösnautserin kanssa?

4

2033

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain vinkkiä"
    • -

      Kyllä joo, olen siis nuo koot tuolla tavalla katsonut, ajattelin vain kun koirathan useasti eivät pysy aivan täysin noissa edellytetyissä mitoissa ja lakelandinterrierin koko on esimerkiksi koira kirjoissa kerrottu aika ympäripyöreästi... Ajattelin siis, josko jollakin olisi ihan laajempaa kokemusta asiasta.

      • edellinen"

        Kyllä ihmisten omakohtaiset kokemukset lakenaldinterriereiden mittasuhtaista voivat hetiellä vielä enemmän kuin kirjojen tiedot. Ota huomioon, että noissa linkeissä on virallinen rotumääritelmä kyseisistä roduista, joita jalostuksessa pyritään toteuttamaan. Koirakirjoihinhan niine tekijät voivat merkitä mitä hyvänsä >>oman päänsä>> tieton. Ja tietenkin kaiken rotuisia koiria syhtyy myös väärän mittaisia, jotka sitten määritellään virheellisiksi. Oikean laisessa koiratyypissä on jalostuksessa vaikeaa pysyä, kun ottaa huomioon vaikka chihuahuan ja tanskandoginkin kokoerot: jalostuksella niihin ollaan päästy ja jalostuksella niissä yritetään pysyä.

        Suomen kennelliiton rotumääritelmässä kerrotaan, mitä mittasuhteita (ja muita piirteitä) jalostuksessa pyritään tavoittelemaan.

        Mutta en viitsi enempää häiritä, sillä en ole tavannut lakelandinterriereitä kuin näyttelyissä sekä kerran kadulla.


    • jos vielä luet

      Jos vielä luet niin aika vaativa rotu. Kasvattaa täytyy hyvin ja joitakin itsepintaisuuksia löytyy mun kaikilta leikeiltä. Esim ei välttämättä tuu kaikkien kaa toimeen, aika itsenäisiä ym. Joskus myös lutusia mutta pääasiassa aika isoja koiria pienessä koossa. Kestää kenen leikkejä vaan. Kysymys on enemmänki pysyykö isot koirat sen tahdissa. Vähän korkeampi kun kääpiösnautseni ja täpäkämpi. Yksilöstä riippuu aika paljon kyllä koko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1293
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      422
      733
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      455
      576
    Aihe